Veritbanında varsayılan değer Delphide sorun oluyor.

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
erkan1525
Üye

Veritbanında varsayılan değer Delphide sorun oluyor.

Mesaj gönderen erkan1525 »

Merhaba ustalarım.

(sql2012 dataset,dbgrid ve adoquery)

Basit bir tablom var
id, giren, cikan, aciklama

Giren ve cikan alanlarının varsayılan değeri 0 olsun

Delphide yeni kayıt oluştururken bu varsayılan değerler gözükmüyor. Diyelimki sadece giren alanına 5 açıklama alanına ali yazdık. Kaydederken sorun olmuyor. Normal şartlardada hiçbir sıkıntı gözükmüyor. Diğer kayıtlar üzerinde işlem yapmaya falan devam edebiliyorsunuz.

ancak yeni eklediğiniz sadece giren değerini girdiğiniz ve çıkan alanında hiçbirşey görünmeyen kayıt üzerinde işlem yapmaya çalışınca hata oluşuyor. Bağlantıyı kapatıp açınca çıkan alanında 0 görünüyor ve artık bir hata vermiyor.

Çok çok nadiren bu varsayılan değerler görünüyor ve bir hata oluşmuyor.

Bu sorunu nasıl çözerim acaba?
thelvaci
Kıdemli Üye
İletişim:

Re: Veritbanında varsayılan değer Delphide sorun oluyor.

Mesaj gönderen thelvaci »

TDataSet.OnNewRecord olayını kullanabilirsiniz bu tarz işler için.
erkan1525
Üye

Mesaj gönderen erkan1525 »

thelvaci yazdı:TDataSet.OnNewRecord olayını kullanabilirsiniz bu tarz işler için.
Tamam da yeni kayıt oluşturulurken erçekleşen bir olay. Veritabanında tanımlanan varsayılan değerlerle ne alakası var anlamadım? Yazdıklarımı ya okumadınız yada yanlış anladınız galiba?
thelvaci
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen thelvaci »

erkan1525 yazdı:
thelvaci yazdı:TDataSet.OnNewRecord olayını kullanabilirsiniz bu tarz işler için.
Tamam da yeni kayıt oluşturulurken erçekleşen bir olay. Veritabanında tanımlanan varsayılan değerlerle ne alakası var anlamadım? Yazdıklarımı ya okumadınız yada yanlış anladınız galiba?
Hayır ben yanlış anlamadım. Tablo üzerinde belirttiğiniz varsayılan değerleri kayıt gerçekleştiğinde veritabanı tarafında gözlemlersiniz ama Delphi tarafında gözlemlemeniz için ilgili kaydı refresh etmeniz gerekir. Bunu yapmayasınız diye varsayılan değerleri siz verdiğinize göre; OnNewRecord'da da atayabilirsiniz demek istemiştim.