Paradox 7 database açmak ve yazmak için component (BDE kullanmayan)

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
ertank
Kıdemli Üye

Paradox 7 database açmak ve yazmak için component (BDE kullanmayan)

Mesaj gönderen ertank »

Merhaba,

Bir arkadaşımın kullandığı eski bir yazılım var. Kendi sebeplerinden dolayı değiştirmiyor. Yazılım eski Paradox 7 database'i kullanıyor. Bu yazılımın kur tablosuna otomatik veri girişi yapmak istiyorum. Ancak Delphi 10 ile BDE kullanmadan bunu yapmak istiyorum ki arkadaşın bilgisayarındaki BDE'yi bozmayayım.

Delphi 10 için BDE kurdum ancak eski alışık olduğum TTable ve TQuery componentları gelmedi. Sadece bir iki DLL ve eski Database Desktop yazılımı geldi. Database Desktop yazılımı database dosyasını sorunsuz açıyor.

FireDAC ve ODBC kullanarak bağlanmaya çalıştığımda garip hata mesajları alıyorum.

"SQL state: HY000. Native error: -5016. Error message:
[Microsoft][ODBC Paradox Driver] Unexpected error from external database driver (10497)."

Sebebini araştırınca elle tutulur birşey çıkmıyor. (Dosya adının dizinler ile birlikte tam uzunluğu 65 karakterden kesinlikle daha az.)

Biraz araştırdım ama BDE kullanmadan database erişimi yapan araçlar hep editör gibi araçlar. Component olarak birşey bulamadım.

Yardımcı olabilecek arkadaş var mı acaba?

Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
brs
Üye

Re: Paradox 7 database açmak ve yazmak için component (BDE kullanmayan)

Mesaj gönderen brs »

Databesedeki verileri yeni database oluşturup, verileri taşısanız bde kurmadan firedac ile çözebilirsiniz...
İşi bilen yardım eder, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan ise çamur atar...
ertank
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen ertank »

Merhaba, eski yazılım EXE ve benim yazdığım bir uygulama değil. Bundan dolayı database değişikliği yapma imkanı bu iş için yok maalesef.
Kullanıcı avatarı
brs
Üye

Mesaj gönderen brs »

Databaseden excel veya txt gibi çıktı alma şansınız var mi?
İşi bilen yardım eder, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan ise çamur atar...
ertank
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen ertank »

Muhtemelen olabilir.

Ancak benim her gün veri girecek bir uygulama ile yardımcı olmam gerekiyor. Database üzerinde sorgulama yapıp eğer eksik varsa tamamlayacak (kayıt ekleyecek) şekilde bir erişim ihtiyacım var.