DELPHİ 7 TAKILDIĞIM SORULAR

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
EnesBasar
Üye

DELPHİ 7 TAKILDIĞIM SORULAR

Mesaj gönderen EnesBasar »

1)Dışardan bir sayı ve üst değeri girilip hesaplanacaktır belirtilen programı PROCEDURE ALT PROGRAMI ile yazınız.(3 ÜN KARESİ GİBİ)
2)Dışardan döngüye ait iki değer girilecek ve bu değerlerin arasındaki sayılar toplanacaktır belirtilen programı FUNCTİON ALT PROGRAMI ile yazınız.( dışardan 1 ve 5 girdik ve bunların arasındaki sayılar toplanacak).
3)Dışardan girilen mesajı belirtilen sayıda ekrana yazan programı while do ve repeat untille yazınız.
4)Amasyanın nufüsü 100.000 samsunun nufüsü ise 500.000. Amasyanın nufüsü her yıl %7.5 artmaktadır Samsunun nufusu ise her yıl %2 artmaktadır.
Amasyanın nufusu samsunun nufusu samsunun nufusunu kaçıncı yıl geçer.Belirtilen programı while do ve repeat until ile yazınız.

UĞRAŞAN ARKADAŞLARA ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Re: DELPHİ 7 TAKILDIĞIM SORULAR

Mesaj gönderen freeman35 »

Hangi okulun hangi hocası verdi bu ödevi?
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
Kullanıcı avatarı
xozcanx
Üye

Mesaj gönderen xozcanx »

freeman35 yazdı:Hangi okulun hangi hocası verdi bu ödevi?
Hocam,
Hangi okulun, hangi hocası soruyor bu soruyu da diyebilir miyiz :D
Nasibinde varsa, alırsın karıncadan bile ders, Nasibinde yoksa, bütün cihan önüne serilse, sana ters..
thelvaci
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen thelvaci »

EnesBasar yazdı:1)Dışardan bir sayı ve üst değeri girilip hesaplanacaktır belirtilen programı PROCEDURE ALT PROGRAMI ile yazınız.(3 ÜN KARESİ GİBİ)
2)Dışardan döngüye ait iki değer girilecek ve bu değerlerin arasındaki sayılar toplanacaktır belirtilen programı FUNCTİON ALT PROGRAMI ile yazınız.( dışardan 1 ve 5 girdik ve bunların arasındaki sayılar toplanacak).
3)Dışardan girilen mesajı belirtilen sayıda ekrana yazan programı while do ve repeat untille yazınız.
4)Amasyanın nufüsü 100.000 samsunun nufüsü ise 500.000. Amasyanın nufüsü her yıl %7.5 artmaktadır Samsunun nufusu ise her yıl %2 artmaktadır.
Amasyanın nufusu samsunun nufusu samsunun nufusunu kaçıncı yıl geçer.Belirtilen programı while do ve repeat until ile yazınız.

:evil: Sizin yerinize sınıfı buradaki arkadaşlar mı geçecek ! Bu şekilde ilerlemeye çalışıyorsanız; belki de bu dersten geçmemeniz en hayırlısı olabilir.
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

mesajını ben sildim, burası canının istediğini söyliyebileceğin bir yer değil.
Okuduğun bölüm nedir? Bunu merak ettiğim için soruyorum.
FreeMan 35.5

EnesBasar
Üye

Bilgisayar programcılığı. Ben kimseye bişey demedim aksine laf atanlar sizlersiniz forum mantığı profösörlerin doçentlerin toplanıp görüş birliği yaptığı yer değil bana göre biri bişeyi yapamaz veya yapar bunu paylaşır yardım edecek olan eder etmeyecek olan gerekli uyarıyı adap çerçevesinde yapar hatamızı düzeltiriz.
Kullanıcı avatarı
greenegitim
Üye

Mesaj gönderen greenegitim »

O zaman şöyle diyelim sıfırdan ödev yapmıyoruz yapabildiğin kadarını yapıp yapamadığın takıldığın yerlerde yol, örnek gösterebiliriz.
örnek (Dışardan bir sayı ve üst değeri girilip hesaplanacaktır belirtilen programı PROCEDURE ALT PROGRAMI ile yazınız.(3 ÜN KARESİ GİBİ)) bu soru için kod yazdınmı form tasarladınmı neresini yaptın/yapamadın daha iyi olacaktır.
Mücadele güzelleştirir!
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Nacizane sana önerim, daha yolun başındayken kendine başka bir meslek seç, programcılık sana göre bir meslek değil. Konu başlığın "Delphi 7 takıldığım soru" sorunun içeriği ise, bir dönem anlatılmış konuların anlaşılık anlaşılmadığının testi. Sen verilmiş ödevi direk kopyala yapıştır yapmışsın, istersen birde sen konuyu, dışarıdan biri gibi tekrar oku, bakalım sen ne düşüneceksin. Ben kendi adıma söylüyorum, ilk cümlenin yarısından sonrasını dahi okumadım.

Forum mantığı, özellikle bizim formumuzun mantığı hiçte öyle değildir. Kurallarımız katıdır, Örnek: Bilgisayar da büyük harfle yazmak, bağırmak anlamındadır, konu başlığın gibi.Adımdan daha eminim ki forum kurallarını okumadın.
Hoşgörümüz fazla yoktur, Örnek: Kimse bir cevap yazmaya mecbur değil, isteyen istediği soruya LÜTFEDER, ve cevap verir.

Ayrıca forumumuz da, "eleman arayanlar" diye bir başlık var. Ana sayfada, altlarda. Oradan belki yardım alabilirsin.
FreeMan 35.5

EnesBasar
Üye

Anlamadığım olay var olan sorunuma cevap bulmak yerine israrla beni yermeye çalışmanız. Zaten uğraşıpta yapamadığımız için buraya yazdık. Delphi çok eski olduğu için sorulara cevap bulacağım bi kaynakta bulamadım. Bence insanları yönlendirmek yerine sorunlarını çözün madem böyle bir olay var o okumadığım (!) forum kurallarına "Basit basit sorular yazmayın çözmeye üşeniyoruz" yazında bizde uğraşmayalım.
thelvaci
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen thelvaci »

EnesBasar yazdı:Anlamadığım olay var olan sorunuma cevap bulmak yerine israrla beni yermeye çalışmanız. Zaten uğraşıpta yapamadığımız için buraya yazdık. Delphi çok eski olduğu için sorulara cevap bulacağım bi kaynakta bulamadım. Bence insanları yönlendirmek yerine sorunlarını çözün madem böyle bir olay var o okumadığım (!) forum kurallarına "Basit basit sorular yazmayın çözmeye üşeniyoruz" yazında bizde uğraşmayalım.
Sevgili kardeşim, yine yanlış bir bakış açısı ile yaklaşıyorsun olaya. Sen programcılık okuyan bir kardeşimizsin, hocanın verdiği hali ile soruları buraya kopyalaman ve velevki yanıtları alman sana ne fayda sağlayacak ? Ödevlerin amacı öğrencilere eziyet etmeyi seven sadist öğretmenlerin sadist duygularını tatmin etme çabalarımıdır ?

Maksat sizlerin öğrenmesidir. Öğrenmek de çabalamaktan, araştırmaktan, denemeden geçer. Sen sorunu bu tarz değil de, "şöyle bir husus için bir çözüm bulmaya çalıştım, şu noktaya kadar geldim ama sanırım bir hatam var" diyip, yaptığın ile birlikte paylaşsa idin, emin ol bir yanıt alırdın. Forumda benzer tarzda sorulara bir çok yanıt verildiğini de gözlemleyebilirsin eğer biraz bakar isen.

Velhasıl, sorduğun soruların yanıtları basit ve temel bir Delphi kitabının ilk 50 sayfasında cevaplanıyor. Maksadın öğrenmek ise bir kitap almanı tavsiye edebilirim. Ama ben kitap okumaktan haz etmem, internetteki kaynaklar bana yeter dersen de, bu durumda sorunu önce kendin çözmeye çalışmalı ve takıldığın noktalarda yardım istemelisin.

Emin ol, bu senin adına daha faydalı olacaktır. Damdan düşer gibi ödevin içeriğini buraya yazmak ve buna yanıt beklemek ilk mesajımda da dediğim gibi senin yerine sınıfı bizim geçmemizi istemek gibidir.
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Sana OLAYı bir önce ki mesajımda yazmıştım. Sanırım idrak yolları problemi, soğuk hafaladandır deyip geçelim. Yermek... Doğru olan kendini yerdirtmemek değil mi? Tabi bu cümleden direk kaba kuvvet anlaşılmıştır. Yerdirtmemekten kastım, saygı çerçevesinden çıkmadan, söyleyenlerin ne söylediklerini anlamaya çalışmak.
"Delphi çok eski olduğu için " senin programcılıkla hiç alakan olmadığının bir başka delili. Program yada bilgisayar bi halt yapamaz, sen yaparsın. Bunun içinde değil delphi turbo pascal 5 ile dahi yazabilirsin. Ama bunu yazmak istemek gerek.
"...sorunlarını çözün.. " oldu paşam, paşka emrin ?
"..basit sorular.." madem soruların bukadar basit, yada sorunun zorluk derecesine karar verecek bilgin var, soru sormak yerine cevaplayanlardan olmuyorsun?
Bir önceki mesajımda yazdığım gibi "eleman arayanlar" bölümüne kullanabilirsin.
Gene söylüyorum, yolun yakınken kendine başka bir meslek seç, senin için faydalı olmasa bile işgal ettiğin "Programcılık" sınıfına gerçekten isteyen biri gelirde vatana millete faydalı olur.
FreeMan 35.5

notname
Üye

Mesaj gönderen notname »

EnesBasar yazdı:1)Dışardan bir sayı ve üst değeri girilip hesaplanacaktır belirtilen programı PROCEDURE ALT PROGRAMI ile yazınız.(3 ÜN KARESİ GİBİ)

4) cevabı buna bakarak diğerlerinide anlamaya çalış kafa basmıosada zorlama bence

Kod: Tümünü seç

var
  amasya:integer=100000;
  samsun:integer=500000;

procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject);
var
  amasya1:double;
  samsun1:double;
begin
           amasya1:=amasya;
           samsun1:=samsun;
repeat