9 Adet Challange ve İstatistikleri

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
thelvaci
Kıdemli Üye
İletişim:

9 Adet Challange ve İstatistikleri

Mesaj gönderen thelvaci »

Toplam Üye Sayısı: 5896
Toplam Katılımcı Sayısı: 13

Bu bilgiler ışığında geri kalan analizleri isterseniz sizler yapabilirsiniz. Ben; yukarıda isimleri geçen arkadaşlarıma çok teşekkür ediyor ve ihtiyaçları olması halinde elimden gelen yardımı kendilerinden esirgemeyeceğimi beyan ediyorum. Ayrıca eğer katılım oranı %0.22 olmasa idi challange'lara devam edecektim; ama bunun bir manası olmadığı açıkça görünüyor.

Kalın sağlıcakla...
xxxjedixxx
Üye

Re: 9 Adet Challange ve İstatistikleri

Mesaj gönderen xxxjedixxx »

Kendi adıma devam etmenizi isterim fakat istatistiklere bakınca haksız da değilsiniz.
HardRaven
Üye

Mesaj gönderen HardRaven »

Okunma Katılım
473 6
207 3
99 0
960 4
229 2
475 4
174 5
328 6
207 5
3152 35 % 1.110406091 Okunmaya göre katılım yüzdesi
Ya herkesler çok meşgul, yada ..... kısmını polemiğe girmemek için taktirlerinize bırakıyorum.
Tugrul bey istenmeyen adam olsanız daha çok katılım olurdu. :)))
Hitlerin Kavgam kitabı bile ilk baskısı 50 000 civarında sattı birkaç baskı yaptılar sanırım.
Birisi iyi bir şey gördüğünde sadece 2-3 kişi ile paylaşırken.
Kötü bir deneyimi 8-10 kişi ile paylaşıyor.
İyi şeyler zaten iyidir. Sadece kıymetini bilenler değer gösterir.
Ben katılımcı olamadığım için üzgünüm.
Saygılarımla
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mrmarman »

Gözlemci sıfatıyla bir tespitim olacak.

- Öncelikle bu challenge serisinin taa en baştan forumdaki aktif soru soran, çözüm arayanlar için değil cevap veren kesime yönelik olduğunu zaten görmemek elde değildi.

- Forumda sorulara cevap veren kesimin sayısını ele alırsanız katılım en azında benim beklentimin de üzerinde oldu. Emek bence boşa gitmedi. Tuğrul bey bilir, özel mesaj ile daha karamsar bir tablo çizmiştim çünkü. :idea:

- Katılımın yetersizliğini soruların uygulamaya dönük, yere basan örneklerden yoksun olmasına bağlıyorum.

- Akılda kalması ve/veya arşiv değeri olması açısından soruların olasılıklar üzerinden kurarak değil de gerçek hayattan örnek basit bir kaç kurgu proje üzerinden yola çıkılabilirdi. Bu olamadı.

- (9) tane challenge içerisinden aklımızda ne kaldı ? sorusunu sorsak hemen "challenge" anahtar kelimesini arama çubuğuna yazıp son mesaja bakmaya yelteniriz.

- Diğer yandan örnek tip projeler üzerinden sorunun kaynağı ve çözümü şeklinde indeks oluşturmak daha hatırlanır olacak ve faydayı maksimize edecekti.

Emeklerin için teşekkürler.
Resim
Resim ....Resim
Kullanıcı avatarı
pasa_yasar
Üye

Mesaj gönderen pasa_yasar »

Valla aslında profesyonel bilgiler var. Öğrenmek ve arge için zaman gerekiyor tabi ingilizcede. Benim açımda sıkıntı burada. Paylaştıklarınız güzel ama temelini bilmeden sırf öğrenmek çok bişey değiştirmiyor. Sorun ile karşılaşmayana kadar. Yazdıklarınız kendini tamamen bu konuda geliştirmek ve ufuklar açmak için önemli bence kapatmayın. Arge yapanlar ve bilim adamları birşey geliştiriyor ama satamıyor. Bunu sıradan insanlar anlamaz bilecek anlayacak ve yorumlayacak firma sayısı az onlar da alıp innovasyon ile piyasaya uydurup satıyor. Temeli Argeyi yapan ama sıradan insanların işine yaramıyor. Siz paylaşmaya devam edin bence türkçe kaynağın olmadığı yerde çok iyi. Sizinle istişare edecek az olur ama katkınız çok olur.
Thread uygulamam vardı geç öğrenip kullandım. Sizin sitenizden çok faydalandım. Ne kadar zaman önceki yazınız fakat şimdi işime yaradı. O zaman baktığın derin konu dedim ama katkım olmadı. Hala da olmaz o kadar bilgim yok. Ama gün gelir işe yarar. Siz paylaşın bilen zaten sizinle istişare eder. Bilmeyen de zaman la öğrenip faydalanır size dua eder
PROGRAMADOR
Üye

Mesaj gönderen PROGRAMADOR »

Bence de challengelar devam etmeli.
In dubio pro reo...
Şüpheden sanık/özgürlük yararlanır...
ikra
Üye

Mesaj gönderen ikra »

Ben de takip ediyordum. Üzüldüm acikcasi.
kıdemsiz üye
Kullanıcı avatarı
pasa_yasar
Üye

Mesaj gönderen pasa_yasar »

Bilgileri paylaşırken şu şekilde programlarda kullanılabilir gibi örnekler verirlirse hepimizde fikir oluşturabilir.
Kullanıcı avatarı
SimaWB
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SimaWB »

Tohum saç, bitmezse toprak utansın!
There's no place like 127.0.0.1
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mrmarman »

Toprağın yüzü / haberi varsa utanır hocam. Cevap yazan sizler olmasa proje baştan çökerdi. iyi ki varsınız.
Resim
Resim ....Resim
Kullanıcı avatarı
emrgln
Üye

Mesaj gönderen emrgln »

thelvaci hocam bilim devlerin omuzunda yükselir. sizler gibi değerli hocalarımızın tartışmaları birçok konuda bize ufuk oluyor. bu tartışmaların tek bir kelimeden birileri faydalanıyorsa devam ederim düşüncesindeyseniz eğer ben kendi adıma birçok sonuç çıkardım . ve uzun zamandır uğraştığım bir problemin çözümünü tartışmalarınızın arasından çekip aldım. bu gibi tartışmalarınızın devam etmesini rica ederim.

Saygılarımla
thelvaci
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen thelvaci »

mrmarman yazdı:Gözlemci sıfatıyla bir tespitim olacak.

- Öncelikle bu challenge serisinin taa en baştan forumdaki aktif soru soran, çözüm arayanlar için değil cevap veren kesime yönelik olduğunu zaten görmemek elde değildi.

- Forumda sorulara cevap veren kesimin sayısını ele alırsanız katılım en azında benim beklentimin de üzerinde oldu. Emek bence boşa gitmedi. Tuğrul bey bilir, özel mesaj ile daha karamsar bir tablo çizmiştim çünkü. :idea:

- Katılımın yetersizliğini soruların uygulamaya dönük, yere basan örneklerden yoksun olmasına bağlıyorum.

- Akılda kalması ve/veya arşiv değeri olması açısından soruların olasılıklar üzerinden kurarak değil de gerçek hayattan örnek basit bir kaç kurgu proje üzerinden yola çıkılabilirdi. Bu olamadı.

- (9) tane challenge içerisinden aklımızda ne kaldı ? sorusunu sorsak hemen "challenge" anahtar kelimesini arama çubuğuna yazıp son mesaja bakmaya yelteniriz.

- Diğer yandan örnek tip projeler üzerinden sorunun kaynağı ve çözümü şeklinde indeks oluşturmak daha hatırlanır olacak ve faydayı maksimize edecekti.

Emeklerin için teşekkürler.
Teşekkür ederim yanıtınıza; lâkin anlayamadığım bazı hususlar var yazınızda.
Gözlemci sıfatıyla bir tespitim olacak.
"Gözlemci sıfatı" ile demişsiniz; bu ne anlama geliyor, neden gözlemci sıfatına bürünmüştünüz eğer anladığım doğru ise ? Challange'ları ben herkes için açtığımı sanıyordum.
Bu konuların aktif cevap verenlere yönelik olduğunu belirtmişsiniz; benim öyle bir hedefim de olmadı. Hedeflediğim kitle; "öğrenmek isteyenler, yaptığı işe saygı duyanlar ve merak sahibi olanlar" idi.

Emekler elbette boşa gitmemiştir, ben de boşa gitti demiyorum. Lâkin yaklaşık 6000 üyesi olan bir forumda katılımcı sayısı 13 ile sınırlanıyor ise ve bu konular öğrenmeye ve merak'a endeksli ise; bu durumda çabaları sürdürmenin anlamsızlığı ortaya çıkıyor.
Katılımın yetersizliğini soruların uygulamaya dönük, yere basan örneklerden yoksun olmasına bağlıyorum
Bu cümlenizi ise hiç anlamlandıramadım. Yere basan örnek ? Zaten ben konsept'i öğretmeye çalışıyorum ve arkadaşlar challange'larda kendilerinden bekleneni yapsalardı yani merak edip araştırsalardı; ilgili konuların ne kadar da değerli ve pek çok alanda kullanılabilir olduğunu göreceklerdi. Konuları araştırmaz ise arkadaşlarımız elbette öğrenemezler; öğrenemezler ise nerelerde kullanılabileceğini de tahayül edemezler. Ayrıca, ben arkadaşlardan hep kendi örneklerini yapmalarını istedim ama buna riayet eden bir iki arkadaşım oldu sadece. Madem konular yere basmıyordu, anlaşılamıyordu; bir uyarı cümlesi de mi yazamadı arkadaşlarım; "konu anlaşılmadı, acaba bunu nerede kullanırım" diye.

Velhasıl pek çok şey söylenebilir; ancak artık polemiklere girmekten de yoruldum. Kurs başlığında benimle polemik yapıldığı gibi burada da benzer bir şey olsun istemiyorum. Herkese verecek bir yanıtım elbette olur; ama uğraşmak istemiyorum artık. Kimsenin gönlünü de kırma arzusunda değilim.

Ancak herkes şunu kabul etmeli; ya da en azından benim kabulüm şu yönde; "İşini severek yapan ve hakkını veren insan sayısının inanılmaz az olduğunu düşünüyorum". Bunun ispatı da tam olarak burada.

Allah'a emanet olun herbiriniz.
Kullanıcı avatarı
m_ekici
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen m_ekici »

Bence de challengelar devam etmeli.
Benim gibi bu işi okulunda değilde kendi çabasıyla öğrenen yazılımcılar için konular ufuk açıcı oluyor. Siz bu konuları açmamış olsaydınız böyle şeylerin nasıl yapıldığı ile ilgili herhangi bir fikrimiz olmayacaktı. Ama bunları gördükten ve ihtiyaç duyduğumuzda bu örneklerden yardım aldığımızda çok faydalı olacağına inanıyorum. Kendi adıma zaman sıkıntım olduğu ve sürekli kafamız meşgul olduğu için burada işlenen konular bana ağır geldi ve gözucuyla bakarak anlamam mümkün değil. Ama sakin bir zamanımda challengelarda geçen konuları derinlemesine inceleyeceğim. Acizane ben bu tür ilginç konuların daha ayrıntılı (bu konularda hiç bilgisi olmayanların anlayacağı) şekilde devam etemesini isterim. Delphi konusunda Türkçe bilgi bulmak çok kolay değil. challengelarda geçen konuları ingilizce anlamak (kendi adıma) pek mümkün değil.
Emeği geçen arkadaşlara da teşekkür ederim. İyi Çalışmalar
Kullanıcı avatarı
xozcanx
Üye

Mesaj gönderen xozcanx »

m_ekici yazdı:Bence de challengelar devam etmeli.
Benim gibi bu işi okulunda değilde kendi çabasıyla öğrenen yazılımcılar için konular ufuk açıcı oluyor. Siz bu konuları açmamış olsaydınız böyle şeylerin nasıl yapıldığı ile ilgili herhangi bir fikrimiz olmayacaktı. Ama bunları gördükten ve ihtiyaç duyduğumuzda bu örneklerden yardım aldığımızda çok faydalı olacağına inanıyorum. Kendi adıma zaman sıkıntım olduğu ve sürekli kafamız meşgul olduğu için burada işlenen konular bana ağır geldi ve gözucuyla bakarak anlamam mümkün değil. Ama sakin bir zamanımda challengelarda geçen konuları derinlemesine inceleyeceğim. Acizane ben bu tür ilginç konuların daha ayrıntılı (bu konularda hiç bilgisi olmayanların anlayacağı) şekilde devam etemesini isterim. Delphi konusunda Türkçe bilgi bulmak çok kolay değil. challengelarda geçen konuları ingilizce anlamak (kendi adıma) pek mümkün değil.
Emeği geçen arkadaşlara da teşekkür ederim. İyi Çalışmalar
Yukarıdaki yazıya aynen katılıyorum. Bende okulunu okumadım ve kendi çabalarımla öğrenmeye çalışıyorum. Bilgim doğrultusunda cevap vermeye çalışıyorum. Thead konusunu ilk duyduğumda ve ilk araştırmada siteniz ile karşılaştım fakat altyapı olmadığı için ağır geldiğini farkettim. Aslında bu konu her projenin olmazsa olmazı. Form üzerine yerleştirdiğimiz Edit,Buton,Label kadar önemli bir husus Lakin sıkıntı bizlerdeki bilgi eksikliği.

Temel sebep ise Programlamaya direkt delphi ile başlamaktan kaynaklı diye düşünüyorum.Bu işin temeli passcal vs. ile başlamış olsak şuanki bilgimizin kat ve kat üstünde olurduk. Düzenlenen Challange lerde de katılım oranımız çok fazla olurdu.

Sizden ricamız olur sadece, bu tür etkinlikleri bırakmayın,,
Nasibinde varsa, alırsın karıncadan bile ders, Nasibinde yoksa, bütün cihan önüne serilse, sana ters..
Kullanıcı avatarı
sabanakman
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen sabanakman »

Şahsım adına bu tür çalışmalar eğer 7-8 sene önce olsaydı ilk sıradan katılım sağlayabilirdim. Bu gün sadece bu sayfayı bile sabah açmama rağmen hepsini tam olarak okuyamadan cevap yazmaktayım o da öğle arası diye :( . Şimdi anlatacağım olay başıma iki kere geldi :shock: . Sabah mesai için ofise girerken canım kahve çekti ve sadece yanımda bulunan sıcak sudan masamda bulunan bardağa doldurmaya fırsat bulamadım, akşam eve giderken hiç kahve alamadığımı fark ettim. Ara ara böyle dönemsel yoğunluklardan sonra da insan haliyle dinlenmeye çekilmekte. İşin aslı gönlümden geçen bu çalışmalara tam zamanlı katılım sağlayabilmek. Şahsen bu çalışmalar (keşke :D) bana ait olsa, katılım olmasa bile sonuçlandırır ve devam ederdim. Zira sonuçta forum kaynak olarak daha zengin içeriğe sahip olacak ve bu gün burada olmayan ama ileride olması muhtemel kişiler için bile büyük fayda sağlayacaktır.
Şaban Şahin AKMAN