form alphablend ve alplablendvalue hakkında

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
notname
Üye

form alphablend ve alplablendvalue hakkında

Mesaj gönderen notname »

merhaba arkadaşlar,

transparanlık hakkında ufak bi sorum olacaktı, baya bi araştırmama rağmen bir çözüm üretemedim. formuma transparanlık özelliği vermem gerekiyo. onu alphablendvalue 200 değeri bana yeterli oluyor. formumda bulunan panel ve panel içindeki bileşenlerin transparan özelliğinin olmaması gerekiyor. aslında binevi dimmed form tarzında birşey. ne yaptıysam forma verdiğim transparanlık özelliği tüm bileşenleri etkiliyor. bunun hakkında daha önceden uygulama yapan örnek vs. elinde olan varsa paylaşırsa sevinirim.
Lord_Ares
Üye

Re: form alphablend ve alplablendvalue hakkında

Mesaj gönderen Lord_Ares »

ben AlphaTransPanel kullanmıştım. Kullanımı kolay ve transparan özelliğine istedeğin değeri verebiliyorsun.
Kullanmak istersen. ilgili pas dosyasını şu konuda paylaştım. viewtopic.php?f=2&t=34628&p=186528#p186528 Gönderdiğim pas dosyasını çalışmanın olduğu klasöre at ve programının interface altındaki uses kısmında AlphaTransPanel diyerek tanıt. Kullanımı basit Form2.AlphaBlendValue:=1; şeklinde kullanabilirsin. Buradaki 1 değeri büyüdükçe form görünürlüğü okadar artar. 1 yaparsan görünmez.
Kolay gelsin.

Alphatransparan
thelvaci
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen thelvaci »

Bir pencerenin GWL_EXSTYLE özelliğine WS_EX_LAYERED özelliğini atayıp SetLayeredWindowAttributes yada UpdateLayeredWindow API'leri ile alpha özelliği eklerseniz; çocuk pencereleri de buna göre çizilecektir işletim sistemince. Ancak; Windows 8.1 ile birlikte artık çocuk pencerelere de WS_EX_LAYERED özelliği kazandırılabiliyormuş MSDN'in söylediğine göre. Windows 8.1 öncesinde çocuk pencereler bu özelliği desteklemiyordu. Bu sizin aradığınız özellik olabilir. Tabii ilgili API'nin altlardaki kullanıcı yorumlarında ilgili uygulamanın manifest dosyasında bazı ayarlar yapılması gerektiğinden bahsediyor, ama benim henüz deneme fırsatım olmadı. Fırsatı olan arkadaşlarım deneyip, sonucu burada paylaşabilirler. Bu sayede, ilgili formunuzda sadece belirli kontrollerin yarı şeffaf(semi transparent) olmasını sağlayabilirsiniz, tabii Windows 8.1 ve üzeri bir işletim sisteminiz var ise.

MSDN üzerinde küçük bir kullanım örneğine buradan ulaşabilirsiniz.
notname
Üye

Mesaj gönderen notname »

Açıkçası bana xp ve üzeri lazım olduğundan sanırım aranan özellik mevcut değil ana forma alphablend verince ana forma bağımlı herşey otomatik transparan oluyo, setlayer apısı olsun updatelayer olsun denendi sonuç pek olumlu değil :)