TDataSource AutoEdit := False; Ekranı Yeniden Açmayınca Neden Çalışmıyor?

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
pro_imaj
Kıdemli Üye

TDataSource AutoEdit := False; Ekranı Yeniden Açmayınca Neden Çalışmıyor?

Mesaj gönderen pro_imaj »

Merhaba;
İki adet ekran var. Main Form ve Datamodule Form.

Main formunda DBEdit var diğer data modul formumdaki TDataSource bağlı.
Main formu açıyorum bir butona basıldığında DataSource1.AutoEdit := False; yapıyorum. DBEdit'e geldiğimde yine düzenlenebilir modda olduğunu görüyorum. Halbuki düzenlemeye kapalı olması gerekiyor.

Sonrasında ekrandan çıkıp tekrar girdiğimde düzenleme modunun kapandığını görüyorum.

Ekrandan çıkıp tekrar giriş yapmadan DataSource düzenleme modunu nasıl kapatabilirim.

Not: Örneği tek DBEdit üzerinden verdim onlarca DBEdit var yani DBEditlerin ReadOnly özelliği ile çözmek istemiyorum.

Saygılarımla
Teşekkürler.
Gün gelecek, dilleri, elleri ve ayakları yapmış oldukları bütün kötülükleri tek tek bildirerek aleyhlerinde şahitlik edecektir. [Nur Suresi 24]

Re: TDataSource AutoEdit := False; Ekranı Yeniden Açmayınca Neden Çalışmıyor?

Mesaj gönderen freeman35 »

DBEdit lerin datasource larını kontrol et bazen karışıklık olabiliyor. autoedit sadece tdateset edit demeden dbaware bileşenler gerektiğinde otomatik edit mode a geçmeyi sağlar. tdataset in onedit event in breakpoint koyup debug ederek neyin tetiklediğini araştır.
"bir butona basıldığında DataSource1.AutoEdit := False; "ben bunun tersini kullanırım, yani lfm de autoedit false tır ve kullanıcı değiştirmek isterse, button tdataset.edit; i çalıştırır. bu klavyeye yada mouse la yapılan kazara olan değişiklikleri engeller.
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
Kullanıcı avatarı
pro_imaj
Kıdemli Üye

Re: TDataSource AutoEdit := False; Ekranı Yeniden Açmayınca Neden Çalışmıyor?

Mesaj gönderen pro_imaj »

Merhaba Üstadım;

Bende aslında tam da bahsettiğiniz şeyi yapmaya çalışıyordum. Akıl akıldan üstündür. Default ta DataSource1.AutoEdit := False; yapmayı akıl edememişim! Şimdi butona sadece Query.Edit; demem yetti de arttı bile.

Çok teşekkür ederim.

Saygılarımla.
İyi çalışmalar.
Gün gelecek, dilleri, elleri ve ayakları yapmış oldukları bütün kötülükleri tek tek bildirerek aleyhlerinde şahitlik edecektir. [Nur Suresi 24]