2 tarih arasında kalan zamanı öğrenmek istiyorum.

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
thelvaci
Kıdemli Üye
İletişim:

Re: 2 tarih arasında kalan zamanı öğrenmek istiyorum.

Mesaj gönderen thelvaci »

Xearth arkadaşım, gördüğüm kadarı ile siteye 2011 tarihinde üye olmuşsun; bu da bende en azından yaklaşık 4 senedir programlama ile ilgileniyorsun intibaını uyandırdı. Ayrıca, 200 mesajın var ve veri türleri ve dönüşümleri hakkında bir fikir sahibi değilsin. İki TDateTime verisini string'e çevirip iki string'i birbirinden çıkartmaya çalışıp aradaki zamansal farkı bulacağını umuyorsun.
Bana kalırsa, önce temelleri öğrenmeye çalışmalısın. Hiç değilse bir kitap al ve en azından bir kaç giriş bölümünü oku.
notname
Üye

Mesaj gönderen notname »

thelvaci yazdı:Xearth arkadaşım, gördüğüm kadarı ile siteye 2011 tarihinde üye olmuşsun; bu da bende en azından yaklaşık 4 senedir programlama ile ilgileniyorsun intibaını uyandırdı. Ayrıca, 200 mesajın var ve veri türleri ve dönüşümleri hakkında bir fikir sahibi değilsin. İki TDateTime verisini string'e çevirip iki string'i birbirinden çıkartmaya çalışıp aradaki zamansal farkı bulacağını umuyorsun.
Bana kalırsa, önce temelleri öğrenmeye çalışmalısın. Hiç değilse bir kitap al ve en azından bir kaç giriş bölümünü oku.

evet benimde gördüğüm kadarıyla bilgi 0 ve sadece kopyala yapıştır yöntemiyle bişey yapmaya çalışmakta.
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mrmarman »

:oops: Yüklenmeyin arkadaşlar, "kod yazmayı öğrenene kadar soru sorma" der gibi kısıtlamayalım.

- Yapılabileceklerini kendi bilgisayarında copy/paste kodlar ile gördükçe zamanla inanıyorum ve umuyorum ki kodların içeriğini de sorgulamaya başlayacaktır. O zaman daha yere basan sorular ve çözümler gelecektir.
Resim
Resim ....Resim
Kullanıcı avatarı
Shou
Üye

Mesaj gönderen Shou »

mrmarman yazdı::oops: Yüklenmeyin arkadaşlar, "kod yazmayı öğrenene kadar soru sorma" der gibi kısıtlamayalım.

- Yapılabileceklerini kendi bilgisayarında copy/paste kodlar ile gördükçe zamanla inanıyorum ve umuyorum ki kodların içeriğini de sorgulamaya başlayacaktır. O zaman daha yere basan sorular ve çözümler gelecektir.
Bakın benim yerime @mmarman çok güzel cevap vermiş kendisine teşekkür ediyorum.

Askerden yeni geldim bir çok şeyi unuttum ve delphide çok iyi olduğum söylenemez tabi siteye 2011'de üye olduğuma bakmayın ben uzman bir profesör degilim ufak tefek hobi şeyler yapıyorum yani bu cevap size yetecektir.
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mrmarman »

şimdi ayıp ettin. Terbiye sınırlarını aştın. Askerlik sadece bilgi birikimine değil saygı damarını da gölgelemiş.

Bu insanlar forumda senin üzerinde dahi emekleri var. Onların cevaplarından / çözümlemelerinden bu kadar yılda en az bir defa faydalanmışsındır mutlaka.
Resim
Resim ....Resim
Kullanıcı avatarı
Shou
Üye

Mesaj gönderen Shou »

Hayır @mmarman hocam arkadaş 2011 de üye olmuşsun dedi ya hiç mi birşey öğrenemedin o yüzden askerde unuttum herşeyi onu anlatmak istedim yani kötü birşey demek istemedim çok yardımcı oldular sağolsun herkez ben inkar etmiyorum zaten benım burada bir kötü bir lafım olmadı kimseye herhangi bir kırıcı söz felan yani sadece yardım istedim.

Birde şunu eklemek istiyorum özür dilerek burası delphi yardım platformu değil mi yani biz burada yardım almak için geliyoruz?

Bknz : viewtopic.php?f=2&t=6

Arkadaşlar burası bir yardım platformu ve ben sorunumu belirttim sağolsun @mmarman yardımcı oldu ama siz neden konuyu kirletiyorsunuz anlamadım yani çok moralim bozuldu hakkatten kendimi kötü hissettim lütfen gereksiz yere mesaj atmayın çok kırıcı oluyorsunuz.
thelvaci
Kıdemli Üye
İletişim:

Xearth yazdı:
mrmarman yazdı::oops: Yüklenmeyin arkadaşlar, "kod yazmayı öğrenene kadar soru sorma" der gibi kısıtlamayalım.

Bakın benim yerime @mmarman çok güzel cevap vermiş kendisine teşekkür ediyorum.

Askerden yeni geldim bir çok şeyi unuttum ve delphide çok iyi olduğum söylenemez tabi siteye 2011'de üye olduğuma bakmayın ben uzman bir profesör degilim ufak tefek hobi şeyler yapıyorum yani bu cevap size yetecektir.

Eh hadi yetsin madem verdiğin cevap. Genelde insanları çok sık ve nedensiz eleştirmem. Eleştirmemin nedeni ise gittikleri yanlış yolun onlara bir şey katmayacağına olan inancımdır. Mesajında Delphi'yi çok iyi bilmediğini; bildiklerinin bir kısmını da unuttuğunu ifade etmişsin. Bunu gördüğüm için eleştirdim zaten.

Delphi'yi bilmediğini biliyorsun ama; bu senin bir DLL yazma isteğine engel olmuyor, aynı şekilde DLL injection, socket haberleşme, hook, process hacking işlemleri ile ilgilenebiliyorsun. Geçmişe yönelik attığın mesajlara baktığım için seni uyarmak istemiştim, ama sen farklı bir üslup ile cevap vermeyi tercih etmişsin.

Sen bilirsin, ne diyelim bildiğin gibi devam et. Öğrenmek yerine, başın sıkışınca google'ı aç bulduğun ilk kodu al projene kopyala, bir hata ile karşılaşınca hemen forumlara sor, birileri de belki de yardımcı olarak onun da öğrenmesine ve öğretmesine vesile olurum diyerek işinden gücünden feragat edip uğraşıp didinsin ve sana çözümler sunsun. Bunun balık ikram etmek olduğuna ve faydadan ziyade zararı olduğuna inanıyor ve bunun kanıtlarını burada sık sık görüyorum.

Herneyse güzel kardeşim, bildiğin istikametten devam et.
Kullanıcı avatarı
Shou
Üye

Mesaj gönderen Shou »

Keşke bunu özelden yazsaydın daha makbule geçerdi :)
thelvaci
Kıdemli Üye
İletişim:

Eleştirimin kırıcı bir yanı olmadığını biraz daha sakin kafa ile okursan gözlemleyeceksin zaten. İmkanın var ise bir kitap alıp; yavaş yavaş sindire sindire ilerlemen senin adına çok daha kalıcı ve faydalı olacaktır. Ayrıca ayıp olan bilmemek değil öğrenmemektir. Benim buradaki mesajımın nedeni, öğrenmeye olan boşvermişliğine vurgu yapmak içindir. Hem "kızım sana söylüyorum gelinim sen anla" etkisi de gösterme ihtimali de yadsınamaz yazışmalarımızın.