dbase table'ın versiyonu

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
hatice_sevim
Üye

dbase table'ın versiyonu

Mesaj gönderen hatice_sevim »

Merhaba Arkadaşlar;

dbase III plus ile create ettiğim bir isim.dbf table ım var. Buna query ile elde ettiğim verileri insert edebiliyorum. Fakat isim.dbf table'ını dbase IIIplus ta açamıyorum. Çünkü excel den baktığımda dbase IV versiyonunda olduğunu gördüm. Veriyi doldururken versiyonu değiştirmemeyi sağlayabilir miyim? Veya başka önersi olan olursa çok sevinirim.

Teşekkürler...
Hatice SEVİM / BEDAŞ
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

konu hakkında bir tecrübem yok ama birkaç öneride bulunacağım.

1. Tabloyu oluşturduktan sonra Excel'de kontrol ettiniz mi? Yapıları aynı ise dBase 4 olarak görebilir.

2. Eğer dBase kullanmanız bir zorunluluk değilse, bence başka bir yöntem kullanmanız daha yerinde olur. Eğer bu zorunluluk ise bense yapınızı bir daha ciddi bir şekilde gözden geçirmenizde fayda var.

Konu hakkında bir bilgi edinirsem buraya gönderirim.

İyi çalışmalar.
hatice_sevim
Üye

Merhabalar;

Halen çalışan bir dBase programına data ileva edileceği için mecburen maalesef olursa iyi olacak ama olmassa zaten text' ten; excelle dbase e dönüştürülecek.

Teşekkürler
Hatice SEVİM / BEDAŞ
hatice_sevim
Üye

Merhaba Arkadaşlar;

Ben bu arada dbase ile uğraşan arkadaşla görüştüm onun önerisi; Dbase IIIplus ta aynı yapıda yeni bir table create edip dbase IV versiyonundaki table ın verilerini III' teki table'a append etmek oldu. Bunu denedim ve oldu. Yani IV olarak alıp III' e append etmem işi çözüyor....

Teşekkürler;
Herkese kolay gelsin;
Hatice SEVİM / BEDAŞ