İki veya üç satırdan oluşturulmuş label componenti nasıl ?

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Berdem
Üye

İki veya üç satırdan oluşturulmuş label componenti nasıl ?

Mesaj gönderen Berdem »

1.)Bazı dış kaynaklı programlarda gördügümüz iki veya üç satırdan oluşturulmuş label nesnesi nasıl yapılır?
:roll:
2.)Bazı yazılarımızı örneğin word'de bir paragrafımızı kopyala yapıştır yöntemi ile forma geçirebilirmiyiz?
:cry:
3.)Bunlarla ilgili ücretsiz komponentler varmı?
:oops:
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

1. Wordwrap özelliğini True yapmanız yeterli.

2. Tabi her türlü kopyala-yapıştır işlemi yapabilirsiniz. Word'te seçip kopyalayın, daha sonra Form'da yapıştırmak istediğiniz yere gelip yapıştırın.

3. Bunları yapmak için herhangi bir bileşene ihtiyacınız yok.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
fahrettin
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen fahrettin »

Admin'in dedigi gibi TLabel componenti ile bunu yapabilirsiniz. Ayrica TLabel componentinin Caption bolumunde gorunen (...) 3 nokta seklindeki tusa bastiginizda gelen ekranda enter ile alt satirlara inebiliyorsununuz. Boylece label 'iniz istediginiz kadar satir olabilir. Bu bolume herhangi bir yerden kopyaladiginiz metni yapistirabilirsiniz.

Kolay gelsin...
Berdem
Üye

İlginize Çok teşekkür Ediyorum...

Mesaj gönderen Berdem »

İlginize Çok teşekkür Ediyorum.. :D Ben Delphi 7 kullanıyorum..
Label compenetinin wordwrap özelliğini true yaptım.Fakat word'den kopyaladığım hiç bir belgeyi kopyalamadım.Ayrıca caption (...) tuşda yok 8) , Lütfen biraz daha yardım ve açıklama rica ediyorum. :oops:
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Merhaba,

WordWrap'ı True yaptığınız zaman olması lazım. Aşağı doğru satırlar kaymadı mı?

Bir de Word'ten nasıl bir kopyalama yapmak istiyorsunuz? Nereye (hangi bileşene) kopyalıyorsunuz?

Kolay gelsin.
Berdem
Üye

Benim hatam boşluk space tuşuna basınca satır atlatıyormuş.

Mesaj gönderen Berdem »

İlginize Teşekkürler :D
Microsoft Word'de örnegin ;
(Siz çalışırken, Yardımcı, gerçekleştirilen görev hakkında Yardım konularını ve ipuçlarını otomatik olarak sağlar.
Örneğin, bir mektup yazdığınızda Yardımcı, mektubu oluşturmanıza ve biçimlendirmenize yardımcı olacak konuları otomatik olarak görüntüler.
Yardımcı ayrıca Office programlarındaki özellikleri nasıl daha etkili kullanılabileceğine ilişkin ipuçlarını da görüntüler.
)
kopyaladıgım
bu paragrafı Label nesnesinin içine yapıştırmak istiyorum. :idea:
Bu konuda yardımınızı rica ediyorum. :)
Delphi'ye yeni başladım WordWrap True yaptım sonra caption yazılarımı
yazınca enterleyip satır atlamasını bekledim.Benim hatam boşluk space tuşuna basınca satır atlatıyormuş. :shock:
En İçten Saygılarımla..
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Merhaba,

1. bazı 3. parti bileşenler kendi editörlerini kurup, birden fazla satırda yazı girmenize olanak veriyor (Fahrettin abinin bahsettiği ... olayı). Ancak bu olay yoksa kodla yapabilirsiniz. Satırların arasına #13#10 ifadesini koyarsanız bir donraki satıra geçer. Formun OnShow olayına yazabilirsiniz mesela :

Label1.Caption := 'Satır 1' + #13#10 + 'Satır 2';

2. Birden fazla label bileşeni kullan.

3. Bir memo bileşeni kullanıp, BorderStyle = bsNone ve Enabled = False yapıp, yazıları ekle.

Kolay gelsin.