Md5 kullanımı

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
hido
Üye

Re: Md5 kullanımı

Mesaj gönderen hido »

sabanakman yazdı:
hido yazdı:Arkadaşlar web de bulunan mysql databaseye yapmış olduğum program ile sorunsuz bağlanıyorum...

Örnek: database Password "DENEME2222" md5 karşılığıda "DHAY25AHAK222AAAARRR" varsayalım, md5 geri dönüşü yok ise ben database md5 şifresini "DHAY25AHAK222AAAARRR" alıp programa eklediğimde gerçek şifre ile sağlamasını nasıl yapacağım....
Kullanıcının girdiği değer de varsayalım ki, "DENEME2222" olsun. Bunu MD5 dolarak dönüştürürseniz veritabanındaki gibi bir "DHAY25AHAK222AAAARRR" değer elde edersiniz ve bu dönüşen değerler üzerinden kıyaslarsınız hepsi bu!

Bu arada programın lisans güvenliği açısından ayrı bir sohbet oluşturulsa ve millet eteğindeki taşları bu başlık altından dökse iyi olacak gibi. Bu bir kaç mesajdan bile güzel fikirler dökülmüş :mrgreen:

Hocam ben soruyu eksik sormuşumkusura bakmayın, demek istediğim "kullanıcı şifresi" değil databaseye bağlanmak için kullandığımız şifreden bahsediyorum

Params.Values['User_Name'] := 'xxxx';
Params.Values['Password'] := yyyy';
Params.Values['Database'] := zzzz';

Bunları nasıl md5 ile koruyabiliriz sonuçda bu değerler sabit değişilik yapılmadığı sürece...
Kullanıcı avatarı
sabanakman
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen sabanakman »

MD5 ile kodlanan bilgi (teorik olarak) geri döndürülemez. O yüzden geri dönüşü olan başka kodlama yöntemleri üzerinde çalışmalısınız. Yukarıda bahsi geçen geri dönüşümler, şifre kırma üzerine uzman çalışmalardır. Yani teorinin gerçek hayatta karşılığı olmayan güvenlik açığından faydalanarak geri dönüşüm sağlanmaktadır. O yüzden bu kısım için md5 bahsini es geçmek zorundasınız.
Şaban Şahin AKMAN
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen quadr »

sabanakman yazdı:Bu arada programın lisans güvenliği açısından ayrı bir sohbet oluşturulsa ve millet eteğindeki taşları bu başlık altından dökse iyi olacak gibi. Bu bir kaç mesajdan bile güzel fikirler dökülmüş
Eğer bir program çalışıyorsa kırılır.Kırılmamasını istiyorsanız çalışmayan program yapın :D
Tabi ki bazı tekniklerle kıracak kişi sayısını düşürebilirsiniz.
Bir cracker deyimi ile hayat boş nopla coşşş...

Ayakkabıyı sefaletten
Çok sonraları tanıdım
Öyle ufuklarda mı olurmuş Allah'ım
Giyer giyer koşardım
Toprağın dostluğundan
Oyuncaklar yaptım çamurdan
Tenimin rengini aldım topraktan
Sen bakma esmerliğim sonradan...

http://www.tcct.us
Kullanıcı avatarı
esistem
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen esistem »

Selam,
bu konu hakkında şurda da sormuştunuz sanırım gerekli cevaplar verilmişti.
http://delphiturkiye.com/forum/viewtopi ... =2&t=33722