bu firebird x64 herhangi bir sürümün kurulumu.

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
kamuran48
Üye

bu firebird x64 herhangi bir sürümün kurulumu.

Mesaj gönderen kamuran48 »

s.a.
beni delirtti bu ya. bunu kurabilen varmı? ben tüm 64 bit versiyonlarını kurdum denedim bir türlü bağlanmayı beceremedim. bu 64 bit denilen herhangi bir versiyonun tam kurulumunu bilen bir arkadaş varsa Allah Rızası için bir baştan sona anlatsın ya. işletim sistemim windows 7
delphi xe7

hayırlı günler.
Senat0r
Üye

Re: bu firebird x64 herhangi bir sürümün kurulumu.

Mesaj gönderen Senat0r »

32 bit sürüme sağ tıklayıp uyumluluk ve yönetici ayarlarını yapıp kurduğunuz zaman sorunsuz çalıştırabiliyorsunuz.
gideceği limanı bilmeyen gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez...

Kod: Tümünü seç

Delete from hayat where cins="çıkarcılar"
kamuran48
Üye

32 bit versiyonlarda sorun yaşamıyorum hocam. 64 bit versiyonlarda sorun yaşıyorum ama kurarken yönetici ve uyumluluk ayarlarını denememiştim. hayırlı günler.
kamuran48
Üye

.... is not a valid database hatası alıyorum. bu firebird sevmedi beni anlaşılan.başka bir veri tabanına transfer olma zamanı geldi anlaşılan. hayırlı günler.
Kullanıcı avatarı
cinarbil
Üye

Mesaj gönderen cinarbil »

Windows 8 64 bit kullanıyorum
bende benzer sorun oldu şu şekilde çözdüm.
firebird sayfasından Firebird-2.5.3.26780_0_x64.exe dosyasını indirin.

kurulum yapmadan önce program ekle kaldır dan firebird kaldırın.
program files ve program files x86 içindeki firebird klasörlerini sil.

bunları yaptım dediğini duyar gibiyim.
c:\windows\system32 ve syswow64 içindeki gds32.dll dosyasını sil.

bilgisayarı tekrar başlat Firebird-2.5.3.26780_0_x64.exe dosyasını kur inşallah sorunsuz çalışacaktır. ben de ilk 64 bit kurulumunda 3 gün uğraşmıştım.
"…De ki: "Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Şüphesiz, temiz akıl sahipleri öğüt alıp-düşünürler" (Zümer Suresi, 9)
kamuran48
Üye

s.a.
maalesef çalışmadı gene. diyecek bişi yok..... is not a valid database hatası veriyor. hayırlı akşamlar.
Kullanıcı avatarı
ALUCARD
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen ALUCARD »

muhtemelen fireberd services start olmuyordur . birde orayı kontrol edin.
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ
Forumun 365. Üyesi
Hiç Bir Şey İnsan Kadar Yükselemez ve Alçalamaz

Erkan ÇAĞLAR
kamuran48
Üye

s.a. hayırlı sabahlar.
servisin start olduğunu düşünüyorum. görev yöneticisinde servisleri görüyorum. çalışıyor yani.
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Mesaj gönderen freeman35 »

neyle bağlanmaya çalışıyorsun? servis çalışıyorsa firebird kurulmuş demektir, 32 bit uygulama ile 64 bit firebird e bağlanamazsın.
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
kamuran48
Üye

s.a.
ibdatabase ile bağlanmaya çalışıyorum. 32 bit lik proje ile değil. delphiden yeni 64 bitlik yeni proje açıyorum. build ediyorum. ibexpertte bağlanmıyor.bir sıkıntı var ama çözemedim.
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

ibexpert 32 bit tir ve kendi ana klasörü altındaki embeded versiyonu kullanır. Yanılmıyorsamda o 2.1 galiba, 32bit. Bağlantı özelliklerinde dll belirtebiliyorsun, şu dll i kullan diye.
32bit ve 64 biti aynı andamı kullanmaya çalışıyorsun? her ikiside kurulduysa (Kaldırılmış olsada) registry de root path key leri kalmıştır. Önce tüm sürümlerini uninstall et, sonra "gds32 fbclient fbembeded" dosyalarını bulup sil, ardındanda registry içindeki key leri bulup sil, 32 ve 64 bit için olanları. Sonra sadece kullanmak istediğin 64 ise 64 biti kur.
Kolay gele
FreeMan 35.5

cecihan
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen cecihan »

Merhaba. küçük bir düzeltme yapayım.
ibexpert 32 bit veya 64 bit ayırt etmez. hangi dll varsa na göre çalışır. eğer sisteminizde 64 bitlik firebird varsa ona göre çalışacaktır ( sizin uygulamanızda nasıl dll'e göre 32bit veya 64 bit firebird'le çalışıyorsa. ). Ama bağlanmaya çalıştığınız database 32bitlik bir sürümle oluşturulmuşsa diğer arkadaşlarımızın da yazdığı gibi 64bitlik versionla bağlanıp okuyamazsınız. backup restore yapmanız gerekir. Müşterilerimden biri en az 2 yıldır Windows 2008 ana makinalarında 64 bit firebirdkullanıyor.
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

cecihan yazdı:Merhaba. küçük bir düzeltme yapayım.
Özür dileyerek düzeltmeni düzeltmek isterim.
ibexpert 32 bit veya 64 bit ayırt etmez.
......
( sizin uygulamanızda nasıl dll'e göre 32bit veya 64 bit firebird'le çalışıyorsa. )
ibexpert personel 2014.6.17.1 versiyonundan bahsediyorum(bugün için sitesinden son personel sürümü). 32bit uygulamadır. w8 sistemde, ibexpert'i çalıştırın, görev yönetisinden uygulama kaç bit yazdığına bakın. Ibexpert i kurduğunuz folder ın alt folder larını inceleyin, orada embeded bir firebird göreceksiniz. Ayrıca bağlantı adı ve veritabanı adını girdiğiniz bölümde dll seçimi var. 64 bit olan fbclient seçin hata yı tercübe edin :)
Düzeltmenin düzeltmesi şu: 32 bit uygulamaya 64bit dll kullandıramazsınız. bu yazılımsal değil fiziksel bir zorunluluktur. "bit" kelimesinin nedeninden dolayı.
diğer düzeltme: fdb nin kaç bit firebird ile create edildiği fark etmez.Firebird de ods versiyonu önemlidir. Firebird veri tabanında 32/64 bit farkı, gene fiziksel zorunluluktan kaynaklanan, (limit rakkamları internetten ilk bulduğumu yazıyorum, küçük farklar olabilir)
32bit e "4,294,967,295" den büyük rakkam yazamazsınız ayrıca bu pozitifse. 64 bit e ise "18,446,744,073,709,551,615"
64 bit te saklanacak bir rakkamı 32 bitte okumaya kalkarsanız yanlış sonuç alırsın, hata almaya bilirsiniz. Tip kullanımları iyi inceleyin.
Müşterilerimden biri en az 2 yıldır Windows 2008 ana makinalarında 64 bit firebirdkullanıyor.
hiç bir sorun yaşamazsın, terminallerindeki uygulaman 32 bit ise, terminallerinde kurulu olan firebird de 32 bit olmak zorunda. Ama yukarıda yazdığım sebepten dolayı rakkamları kontrol etmeni öneririm.
FreeMan 35.5

kamuran48
Üye

s.a.
firebird i kaldırdım.ibexpertide kaldırdım.gds32.dll leri sildim. firebird klasörlerini sildim. sonra bilgisayarı yeniden başladım. firebird i kurdum. sonra ib experti kurdum. mevcut vtlerimi backup restore yaptım ve sonuç olumlu. düzeldi herşey. bir tane veri tabanım var ulaşamadığım onu açamıyorum.onu backup restorede yaptırmıyor. ....is not a valid database hatası veriyor. daha düşük versiyon firebirdlerde açılıyor. 2.5 64 bitte açılmıyor. hoşça kalın.