BitButton (Gorunum)

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Okan
Üye

BitButton (Gorunum)

Mesaj gönderen Okan »

Merhaba Arkadaşlar;
Bu seferki sorunda Bitbutona resim ekleyip alt alta olan 5 butonunda yazılarının aynı hizada olmasını istiyorum.Bende denedim margin ozelligini 5 yaptım delphide edit de iken gozukuyor(resmin solundaki gibi) ama Run dedikten sora çalıştırınca resmın sagındakı gibi gozukuyor.Yeterince acık diye dusunuyorum beynini yormak istemeden anlamak isteyenlere de resim gonderiyorum..

Resim
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

sanırım XP menu tarzı bir bileşen kullanıyorsun. Yoksa design'da (Delphi'de) nasıl gözüküyor ise, runtime'da da (çalışırken) aynı olması lazım.

Bir ihtimal sabit aralıklı bir font kullanmak iş yarayabilir, Courier New gibi.

Kolay gelsin.
Okan
Üye

Mumkun Degil Mi?

Mesaj gönderen Okan »

Ewet XP tarzı bilesenim var peki tahoma fontu ile bu mumkun degil mi?
Kullanıcı avatarı
Kuri_YJ
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen Kuri_YJ »

Selam,

Bir öneri !

Glyph'in Layout'u var mı? Glyph Layout'undan blGlyphTop yaparak, Glyph'in Butonda yazının üzerinde görülmesini sağlayabilirsin ve butonların size'lar birbiri ile aynı olacağı için ve de image'lerinin de sizelari aynı olacağı için hepsi aynı hizada görülür. Ancak Caption'ların sizeları aynı olmayacağı için onlar da Centered şekilde görülür. Bu da göze çirkin görülmez diye tahmin ediyorum.

Kolay Gelsin.
Kuri Yalnız Jedi
Harbi Özgürlük İçin Pisi http://www.pisilinux.org/
Misafir

İlkel ama çalıştı

Mesaj gönderen Misafir »

[img]http://c:\windows\desktop\deneme.bmp[/img]

Resim göndermeyi başaramadım ama sorunun için ilkelde olsa bir çözüm buldum. Bu yaptığımı kod ilede yapmak mümkün ama ben doğrudan captionlara yazdım. elindeki captionların en uzunu kaç karakter ise örneğin 15, diğer captionların daha kısa mesela, sende diğer captionların sonuna 15'i tamamlayacak şekilde boşluk koy ben denedim oldu ama resmi eline ulaşırmı bilmem. kod ilede elindeki tüm captionların en uzununu bulursun sonra diğer captionların karakter sayılarından çıkartıp bir for döngüsüne sokarsın ve sonuna boşluk karakterini eklersin.

///
var captionboyu,enuzuncaptionboyu,i:integer;
begin
for i:=0 to enuzuncaptionboyu-captionboyu do
BitBtn1.Caption:=BitBtn1.Caption+' ';
end;

///
umarım açıklayabilmişimdir. iyi çalışmalar
Misafir

Küçük bişeyi unuttum

Mesaj gönderen Misafir »

Mustafa ŞİMŞEK abimizin dediği gibi yazı fontunu harfler için eşit boyutlama yapan bir font seçmelisin ben Courier New kullandım. ya birde bana nasıl rsim eklendiğini gösterebilecek varmı?
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Resim istiyorsa BitBtn kullanman lazım.

1. BitBtn'yi forma koy,
2. Glyph özelliğine çift tıkla
3. Açılan pencereden eklemek istediğin resmi seç.

Bu resimler genelde 2 parçalı özel resimlerdir. ilk parçası buton enabled iken gösterilir, ikinci parçası buton disabled (Enabled := False) iken gösterilir.

Kolay gelsin.
Misafir

Yanlış oldu Mustafa abi

Mesaj gönderen Misafir »

Ya ben forma yani buraya resim eklemeye çalıştım olmadı delphide biliyom resim eklemeyi çok sağol. sana zahmet buraya nasıl resim eklerim onu söylermisin
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Merhaba,

Img butonuna basıp, linki yaz tekrar Img butonuna bas. Resim internet ortamında bir resim olmalı. Yani link şöyle birşey olmalı http:// .... gibi

Kolay gelsin.
Misafir

Resmide Eklemeyi Başardım

Mesaj gönderen Misafir »

Resim

Resim eklemeyi öğrendim hatta bunu için web alanı bile aldım (tabi bedava) ancak neden siteye doğrudan resim upload edemiyoruz. umarım sorum saygıda kusura neden olmaz teşekkürler iyi çalışmalar.

Rüyaları gerçekleştirmenin en kestirme yolu, uyanmaktır.
(J. M. Powe)
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Hayırlı olsun,

böyle hayırlı işlere vesile olmak için resim göndermeye izin vermiyoruz :)

Şaka bir yana böyle bir olanak teknik olarak şu an mümkün değil, ondan.

Bu arada bir de not. Resimleri .jpg veya .gif olarak gönderirseniz, dial-up bağlanan üyeler daha kolay indirir.

İyi günler.