Programlamaya yeni başlıyorum Yardım

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
alustar1
Üye

Programlamaya yeni başlıyorum Yardım

Mesaj gönderen alustar1 »

Öncelikle cümleten s.a. Başlıktada belirttiğim gibi ilk defa programlamaya başlıyorum. Memurum günde 8 saat çalışıyorum. Geri kalan vaktim boş.
Hiç bir bilgim yok programlama konusunda. Araştırdım hangi programdan başlamalıyım diye fakat herkes kendi kullandığı dili övüp diğer dilleri yerin dibine sokuyor. Abim delphi ile başlamamı tavsiye etti. Ama delphi nin yeni başlayanlar için bi kitabını hiç bulamadım. Hep daha önceden c c++ c# gibi dillerde geçmişi olanlar için yazılmıs kitaplar.
Sizce nerden nasıl başlamalıyım. Hangi program ile başlamalıyım.( benim gönlüm delphi de aklım c++ da).hangi kitabı almalıyım. Yardımcı olursanız sevinirim.
Şimdiden teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
G.Arkas
Üye
İletişim:

Re: Programlamaya yeni başlıyorum Yardım

Mesaj gönderen G.Arkas »

Konu yanlış yerde Moderatör arkadaşlar ilgili yere taşırlarsa sevinirim.

C++ çok güçlü bir dildir. Ancak öğrenmesi ve yazması daha zor ve karmaşıktır. Nesne yönelimli dillerden birisidir.

Delphi için tonlarca kaynak ve destek forumu vardır.

Bunlardan bazıları ( Başta bu site olmak üzere)

* Embarcadero Wiki
* Marco Cantu
* Torry.net
* DelphiBascis
* Stack Overflow
* Expert Exchange (Ücretli / Free)

Delphi 7 1273 sayfa E-Kitap
https://www.google.com.tr/webhp?sourcei ... 273+sayfa)

Ayrıca bence bir programcı için olmazsa olmaz kaynak MSDN ile windows üzerinde ki tüm (API,DLL, vs) modüller hakkında bilgilerin yer aldığı muhteşem kütüphaneye Delphi içinde başvurabilirsiniz.

İyi çalışmalar...
Resim
Kullanıcı avatarı
misterapocalypse
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen misterapocalypse »

alustar kardeşim bu site delphi (eski ismiyle PASCAL) sitesidir. Kaynak olarak bu site sana yeterde artar bile. İlk önce delphi 7 yi PC'ne kuracaksın
delphi 7 full daha sonra yukarıda arkadaşımın dediği kitabı sayfa sayfa içeceksin.
Bu ilk aşamayı geçtikten sonra seni kimse tutamaz. Takıldığın bir yer olursa bu sitede istediğin kodların tümünü bulursun. Bizde burdayız tüm arkadaşlar yardımına hazırız. Ha unutmadan kaç yaşındasın?

8)
alustar1
Üye

Cevaplarınız için teşekkür ederim.Yaşım 21. O kitabı indirdim ve delphi pc de kurulu uzun süredir. hatta 4 ay önce çok küçük bir başlangıç yapmıştım.ama bazı sebeplerden ötürü yarım kaldı. şimdi tekrar başlamak istiyorum.
Fakat Delphi kaynaklarında anlamadığım terimler geçiyor. ne olduğunu bilmiyorum açıklamaları yapılmıyor. Bilmediğim bir şeyi okuyup geçemiyorum. yani kısacası bu kaynaklar daha önceden bu konularda bilgisi olanlar için yazılmış. Bu da bana sıkıntı veriyor. Anlamadan bir sonraki adıma nasıl geçeyim.
He birde pdf den ziyade bu kitabı satın alabılme imkanım varmı ? İş yerindeyken cok boş vaktım oluyor. O aralarda sürekli okuyabileceğim bir kitap olması daha çabuk adapte olmamı sağlar.
Kullanıcı avatarı
misterapocalypse
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen misterapocalypse »

alustar kardeşim ben 43 yaşındayım(Hakkımda!) öncelikle şu adresi tıklayarak veya tıklayarak1indir! ardından takıldığın soruyu yazarak çözümü bulmaya çalış. Dikkat edeceğin şey arama yaparken kilit kelimeleri kullan! Çok takılırsan sorunu ne kadar basit olsada yaz (delphiye yeni başladığınıda belirt) sana herkes yardımcı olacaktır. Bilmediğim bir şeyi okuyup geçemiyorum diyorsun! Bende senin gibiyim. Bazı günler kafayı yiyeyeceksin ama atalarımız Sabırla koruk(üzümün ham hali) üzüm olur! derler. Takıldığım şey kafanda günlerce, haftalarca hatta bir keresinde bir husus vardı aylarca sonra çözebildim. Arayan buluyor. Başarılar kardeşim!

8)
thelvaci
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen thelvaci »

Istanbul'da ikamet ediyorsanız eğer; http://www.csystem.org/ derneğini öneririm. Önce altyapı, sonra istediğiniz herhangi bir dil.
alustar1
Üye

Cevaplarınız ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim. İnş. zamanla öğreneceğiz :)
Kullanıcı avatarı
Javs
Üye

Mesaj gönderen Javs »

Eğer bu işte samimi isen gerçekten öğrenmek istiyorsan ve ileride bu işi yapmak istiyorsan sana temeli sağlam bir yol kendi izlediğim yol hem çalışıp hem okuyabileceğin bir sistem zaman geçti sınavlara giremedim edemedim muhabbeti yapma üniversite sınavlarına gir az buçuk puan ile Uzaktan Eğitim Bilgisayar Programcılığını tercih et kazandıktan sonra zaten istesende istemesende okulu geçmek için bu işin temelini öğreneceksin neden okulu öneriyorum en azından düzenli bir şekilde çalışabilirsin yoksa kabataslak bi başlarsın bir bırakırsın düzen olmaz okul bize ne öğretecek ne yararı olucak sadece düzenli çalışma ve diploma ileride DGS ile mühendislik fakültesi tercih edilebilir gözünde büyütme hedef koyduğun zaman ulaşılmayacak şeyler diil tabi bu iş sadece diploma ile olmaz kalan zamanlarında devamlı kendini geliştirmek için uğraşacaksın hangi programlama dilini öğrendiğinin şuan için çok bi anlamı yok çünkü mantık hepsinde aynı sadece kurallar ve yazım şekli değişik buna ileride kendin daha iyi çözüm bulabilirsin bu yolu izlersen ve bu işi severek isteyerek yapar ve bu hedefle derslerine çalışırsan ileride hayal edemediğin bilgiye sahip olacaksın ve o gün o bilgide sana yetmeyecek.
alustar1
Üye

Bu işte samimiyim fakat üni. olarak başka planlarım var. Delphi üzerine kendi çabalarım ile gideceğim. Bir kitap temin ettikten sonra daha hızlı bir şekilde öğreneceğime inanıyorum.Ve tabiki sizlerinde yardıymıyla inş.