Delphide Chart Üzerine Tıklama Problemi

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
sadettinpolat
Moderator
İletişim:

Re: Delphide Chart Üzerine Tıklama Problemi

Mesaj gönderen sadettinpolat »

ikra yazdı:
sadettinpolat yazdı:
emrahozten yazdı:GOOGLEDA 1 haftadır arattırmadığım sözcük kalmadı.
hangi kelimeleri arattiniz ?
hocam amacin ne senin?
herhangi bir tartisma ortami olusturmak istemiyorum fakat böyle yaparak nereye varacagini düsünüyorsun?
amacim emrahin internette basit bir sekilde bulabilecegi bir cozum icin birilerinin musait olmasini beklemesini engellemek.

bunun icinde cozumu nasil aradigini nerelere baktigini vs bilmem lazim ki dogru yolu gosterebileyim.

Su noktada yanlis yapiyorsun dogrusu su sekilde yapmak diyebileyim. baska nasil bir amacim olabilir ?

Bir kere dokumanlari incelememis , 1. hata burda.
ikinci hata aramayi ingilizce kelimelerle yapmamak. turkce ifadelerle aramis ve benim ilk sirada buldugum sayfaya ulasma sansi olmamis.

forumda mesaji okudum google da yazdigim 4 kelime ile ilk sayfada ornek uygulamaya ulastim.

delphi chart series click bu dortk kelime emrahin bildigi kelimeler diye dusunuyorum.

ilk cikan sonuc = > http://delphi.about.com/od/adptips2006/ ... ectbar.htm

tam da emrahin aradigi sonuc.

direkt linki yapistirmak istemedim , bu sayfaya emrah neden ulasamadi nerde hata yapti gorsun istedim.
"Sevmek, ne zaman vazgececegini bilmektir." dedi, bana.

---
http://sadettinpolat.blogspot.com/
emrahozten
Üye

Re: Delphide Chart Üzerine Tıklama Problemi

Mesaj gönderen emrahozten »

Merhaba,
mrmarman önce yardımın için teşekkür ederim, ne kadar fikirlerini söylesen de sana kızmıyorum tabiki, haklı olduğun yerler var bilmediğin yerlerde var. Yani benim buraya kod yazmamın nedeni gerçekten bu kadar kolay görünen birşeye çözüm bulamadım. Bilmiyorum sizde olmuyor mu hiç, bazen 3-5 saat bi yerde takılıyosun artık umudun tükeniyo, ertesi gün oturuyosun başına 3dk sonra çözüyosun olayı. Bu sefer ben baya bi takılı kaldım, ve burda birilerine göre kolay olabilceğini düşündüğüm için sizden yardım istedim, ayrıca Tchartla yeni tanıştım, size göre baya baya acemiyim yani kusuruma bakmayın, ordan tembel gibi görünsemde :) çalıştıramadım kafayı ne diyeyim. Ama geç cevap yazman sayesinde tchartın tüm eventslerini karıştırdım, bana ayrıca bir iyilik yapmış oldun. Ve sayende projede sonlanmış oldu. Çok sağol.

Benim oluşturduğum normal Tchart, SQL sorgusu ile;

chart1.series[0].AddXy(1,2,dm.qariza_bilgibant_adi.text, clyellow);

bu şekilde döngüyle verileri atıyorum. Üzerine tıklama amacım ise mesela bir sutunda A bandına ait 3 adet kayıt var ise, sutuna tıklandığında o banda ait kayıtların detayını veri tabanından çekmek için tıklamak önemli. Mesela o 3 adet kaydı kim açtı diye istenebilir. o detayı göstermek için sutun adını almam gerekiyordu. Point olayını çözemedim işte o yüzden takıldım, sen imdadıma yetiştin. Allah razı olsun çok sağol.