Delphi Not defteri icindeki yazıyı değitirmek istiyorum yrdm

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
fabyanenst
Üye

Delphi Not defteri icindeki yazıyı değitirmek istiyorum yrdm

Mesaj gönderen fabyanenst »

Merhaba arkadaslar ben delphiye 1 ay oldu baslıyorum program ftpclient yaptım amacım notepad ve not defteri icindeki herneyse herhangi bi editörle acılan yazı mesela
bi site teması indirdiniz config dosyasına databasename ="buraya Yaz" şeklinde oluyor ben bunu programdan editboxlar ile editboxa girilen değeri o klasördeki dosyanın icine
ordaki yere giricek tek sorunum bu yardımcı olucak arkadaşlara cok teşekkür ederim simdiden saolun inşallah anlatabilmisimdir.
En son fabyanenst tarafından 13 Mar 2014 01:00 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Re: Merhabalar Yardım Edebilene Teşekkürler DelphideYnymBasi

Mesaj gönderen mrmarman »

StringReplace fonksiyonu işinizi görür.

Tırnaklara dikkat edip aşağıdaki gibi kurun. Telefondan yazıyorum küçük hatalar olabilir.

Kod: Tümünü seç

strSonuc := StringReplace( strGelen,  'databasename ="buraya Yaz"', 'databasename ="' +Edit1.text+'"', [rfReplaceAll]) ;
Resim
Resim ....Resim
Kullanıcı avatarı
SimaWB
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SimaWB »

fabyanenst yazdı:Merhaba arkadaslar ben delphiye 1 ay oldu baslıyorum program ftpclient yaptım amacım notepad ve not defteri icindeki herneyse herhangi bi editörle acılan yazı mesela
bi site teması indirdiniz config dosyasına databasename ="buraya Yaz" şeklinde oluyor ben bunu programdan editboxlar ile editboxa girilen değeri o klasördeki dosyanın icine
ordaki yere giricek tek sorunum bu yardımcı olucak arkadaşlara cok teşekkür ederim simdiden saolun inşallah anlatabilmisimdir.
Bence öncelikle başlığı değiştirmelisiniz. Soruyla alakalı bir başlık çok daha iyi olur.
There's no place like 127.0.0.1
fabyanenst
Üye

mrmarman yazdı:StringReplace fonksiyonu işinizi görür.

Tırnaklara dikkat edip aşağıdaki gibi kurun. Telefondan yazıyorum küçük hatalar olabilir.

strSonuc := StringReplace( strGelen,  'databasename ="buraya Yaz"', 'databasename ="' +Edit1.text+'"', [rfReplaceAll]) ;
hocam kusura bakmayın okadar usta değilim yani 1 ay falan oldu ama :D yani simdi ben
txt dosyasını programın icinde "safa" adlı klasörde programdan o editboxa değeri girdigimde ordaki config dosyasını acıp belirtilen yere ordaki programdan yazdıgım yazıyı giricek okadar. ama yani sizin anlattıgınız kodu edit box kod bölümüne yazdım diyelim ancak; oradaki not defterine yazdıgını nerden anlıcak :D kusura bakmayın cok soru soruyorum ama yani sizin yazdıgınızda txtdosyasınızın ismini yazın vb birşey göremedim daha acıklayıcı bi yazı yazabilirseniz sevinirim yada skype versem ordan team dan yardımcı olabilecek arkadaslara cok sevinriim cidden arkadaslar 2 haftadır yapmaya calısıyorum tamamlayamadım alt tarafı 4-5 tane notdefterindeki yazıyı programdan düzenleticez editboxtan skype hesabım;
berkin_design@hotmail.com yardımcı olucak arkadasalra simdiden cok teşekkür ederim cidden cok icten acilen yapmam lazım !
fabyanenst
Üye

Re: Delphi Not defteri icindeki yazıyı değitirmek istiyorum

Daha detaylı anlatım icin gerçi anlamıssınızda tam olarak yapmak istedigimi gösteriyorum
Resim
Resim
Resim
Resim
Gördügünüz gibi burdaki xml dosyasındaki secili yerleri program üzerine orda görüyorsunuz oradan değiştirmem gerek bunun hakkında acil lütfen yardım
yardımcı olan arkadaslara elleri dert görmesin allah kazadan beladan korusun amin yarabbim ! :bravo:
Kullanıcı avatarı
unicorn64
Üye

Mesaj gönderen unicorn64 »

bazen yükselmek için önce dibi görmek gerekir...

forumda soru sormadan önce bakılmalı bence
daha fazlası için...

yürümeyi öğrenmeden koşmaya çalışanlar için, tökezleyip düşmek kaçınılmazdır...

Resim
fabyanenst
Üye

Lütfen daha detaylı veyahutta skypeden yardımcı olusranız cok sevinirim cünkü cok arastırdım yapamadım.
Kullanıcı avatarı
unicorn64
Üye

delphiye yeni başladıysanız önce programlamanın ve delphinin mantığı hakkında birşeyler okuyup sonra programlamaya geçseniz daha iyi olabilir sizin için diye düşünüyorum.

forumda kimsenin skype dan yardım edecek kadar zamanı olduğunu sanmıyorum. kaldı ki bu sefer yardım edilse bir sonraki takıldığınız yerde ne yapacaksınız?

yaptığınız ve takıldığınız kısmı bir yazsaydınız keşke.

daha fazlası için...

Resim
fabyanenst
Üye

valla ben yukarda fotoğraflı bir şekilde gösterdim programın arayüzünü ve yapmak istedigim değiştirmek istedigim yerleri mous ile seçtim...
ancak benim bu projeyi yapmam lazım bunu yapınca pek delphiyle ilgilenmicem yani lütfen ilgilenirseniz sevinirim.
yani benim anlayamadıgım mesela 3.4 sırada bi yazı var ortasındaki "" tırnak işaretli yeri değiştiricem hep googlede sacma sapan alt alta 1-2-3-4-5 yazma gibi sacma
seyler göstermisler böyle detaylı anlatım yokki ! berki bi insaflı vatandas cıkarda skype ekler die dünden beri bekliyorum :P
Kullanıcı avatarı
unicorn64
Üye

anlaşılan henüz tek satır kod yazmadınız. armut piş ağzıma düş tarzı yardımları forumda pek tercih etmiyoruz.
belki müsait olan bir arkadaş vaktinden ayırıp yardımcı olabilir...

daha fazlası için...

Resim
fabyanenst
Üye

Biri acıklayıcı birşey soylese yapıcam zaten armut pis agzıma dus demiyorum.

Acıklayıcı bi yazı atan yok .
Kullanıcı avatarı
unicorn64
Üye

1- ilgili text dosyanın içeriği okunur,
2- string olarak elde edilen dosya içeriğinde ilgili değişiklik yapılır
3- değiştirilmiş olan string içerik eski dosyanın üzerine yazılır

işin mantığı kısaca bu. kodlaması için ise, dosyadan oku/yaz için ilk mesajımdaki google aramasından çıkan sonuçlara göz atın, string değiştirme için de @mrmarman hocamın verdiği koda...

daha fazlası için...

Resim
fabyanenst
Üye

Genede sorun devam etmekte yardımcı olacak aradasklara saolun bu arada sizde saolun daha önceden yaznlar.
fabyanenst
Üye

sanırsam yardım etcek kisi yok saolun :P
fabyanenst
Üye

mrmarman yazdı:StringReplace fonksiyonu işinizi görür.

HOCAM BEN SİMDİ BU KODU NEREYE YAZICAM EDİTBOX LARIN İCİNEMİ YOKSA FORM A MI KUSURA BAKMA COK BİLGİM YOKTA .
BİRDE NOT DEFTERİNİ C:/ VB GİBİ BİR DİZİN BELİRTMEMİSİK NEREDEN BİLECEK PROGRAM ORDAN DEĞİŞTİRDİGİNİ ONUN HAKKINDADA Bİ ACIKLAMA YAPARSAN SEVİNRİİM.