İpcameradan yükseklik ve yön hesaplayıp anapcye göndermek

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Cevapla
cihan2345
Üye
Mesajlar: 1
Kayıt: 09 Mar 2014 03:52

İpcameradan yükseklik ve yön hesaplayıp anapcye göndermek

Mesaj gönderen cihan2345 »

Merhaba arkadaşlar bilg. müh. son sınıf öğrencisiyim delphi 7 den; rc helikopter üzerine monte edilmiş ip kameradan görüntü almayı ve yükseklik ve yön verilerini ana bilgisayara iletebileceği programı nasıl yapabilirim, benzer projeler varmıdır var ise paylaşmanızı rica ederim. Saygılarımla.
uparlayan
Üye
Mesajlar: 34
Kayıt: 09 Oca 2009 05:48

Re: İpcameradan yükseklik ve yön hesaplayıp anapcye gönderme

Mesaj gönderen uparlayan »

3 boyutlu bir ortamda bulunuyorsun dolayısıyla 2 boyutlu bir nesneden (yani fotoğraftan) mesafe ölçemezsin. Mesafe ölçebileceğin bir donanımın olmak zorunda...
Kullanıcı avatarı
muratmutlu
Üye
Mesajlar: 57
Kayıt: 02 Tem 2005 02:44
Konum: Antalya

Re: İpcameradan yükseklik ve yön hesaplayıp anapcye gönderme

Mesaj gönderen muratmutlu »

Merhaba,

Arkadaşın da dediği gibi bunu görüntü ile hesaplayamazsın ancak fikir vermesi açısından sana gps takmanı tavsiye ederim. İnternet üzerinde bulabileceğin bazı gps leri helikopterin üzerine takıp uçurursan ve de ondan gelen bilgiyi bir bilgisayarda işlersen bu şekilde verilere erişmiş olabilirsin. Bunun başka bir yolu da yok zaten. Sana verilerin ulaşması için bir izleme cihazının olması lazım. İnternet üzerinde yaptığım aramada en uygun fiyatlı cihaz olarak Concox GT03B diye bir cihazı gördüm. Bu ve benzeri cihazlar konusunda araştırma yapmalısın. Bazı cihazlarda firmalar konum bilgilerini paylaşmayarak sadece size verdikleri programı kullanmanızı isteyebiliyor. Bazıları ise belirli şartlar altında size bu bilgileri verebiliyorlar. Dediğim gibi bunu o firmalarla görüşerek yapabilirsin. Ya da cep telefonunu helikoptere bağlayıp :D ondaki bilgileri kendi bilgisayarına gönderebilirsin.

Kolay gelsin.
mkysoft
Kıdemli Üye
Mesajlar: 3056
Kayıt: 26 Ağu 2003 12:35
Konum: İstanbul
İletişim:

Re: İpcameradan yükseklik ve yön hesaplayıp anapcye gönderme

Mesaj gönderen mkysoft »

Xbox'ın kullandığı kinect kamera ile uzaklık hesaplanabiliyor, benzer ilke ile bunu ip kameralarla da sağlayabilirsin. Yön kavramını belki bulamazsın ama sağa mı sola mı döndüğünü resim işleme ile yapman mümkün.
cecihan
Üye
Mesajlar: 94
Kayıt: 30 Ara 2006 11:40
İletişim:

Re: İpcameradan yükseklik ve yön hesaplayıp anapcye gönderme

Mesaj gönderen cecihan »

merhaba. denildiği gibi tek kamera ile mesafe ölçülemez. ama yan yana duran 2 kamera ile yapılabiliyor.(en uygun fiyatlı çözüm bu olacaktır.) delphi 7 ile entegrasyonu biraz baş ağrıtıyor ama opencv kütüphanesiyle bu konuyla ilgili yapılmış örnekler var. bazı şeyleri kendi kendinize keşfetmekten daha kolay olacaktır. küçük bir Google araması ile örnekleri bulabilirsiniz. eğer delphi zorunlu dil tercihi değilse visual c ile opencv'de her şeyiniz daha hızlı ilerler.
Lord_Ares
Üye
Mesajlar: 1058
Kayıt: 15 Eki 2006 04:33
Konum: Çorlu

Re: İpcameradan yükseklik ve yön hesaplayıp anapcye gönderme

Mesaj gönderen Lord_Ares »

tam emin değilim ama sanırım opencv ile uzaklık hesaplanabiliyor. İncelemekte fayda var. aynı şekilde bir nesnenin boyunu hesaplayabiliyordu fakat o videoyu bulamadım
boy hesaplanabiliyorsa uzaklık ta hesaplana biliyordur diye düşünüyorum. Yanılıyor olabilirim..
google da şu şekil arattım opencv Real time distance

http://www.youtube.com/watch?v=cX3eUwHunZM

kolay gelsin
Cevapla