Firebird ve Database Dizayn İçin Etkinlik

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Kuri_YJ
Moderator
İletişim:

Firebird ve Database Dizayn İçin Etkinlik

Mesaj gönderen Kuri_YJ »

Selamlar Arkadaşlar,

Konuyu buraya açtım ama bir kopyasını da Sohbet ve Öneriler Kısmına Açacağım. Sanırım forumda bir çok insanın ihtiyaç duyduğu Database Nasıl Dizayn Edilir ve Firebird'de Nasıl Performans Alınır gibi Soru Cevap Şeklinde bir Seminer veya Etkinlik düzenlesek fena olmaz gibi duruyor.

Bunu organize edebilir miyiz. Zaten uzun süredir Forumda Etkinlik düzenlemedik. Hem de görüşmüş oluruz.

Ne dersiniz? Ben bildiklerimi aktarırım, bilen diğer arkadaşlar da katılım sağlarlarsa, ihtiyaç duyan insanlara erişme imkanı bulabiliriz. Kitap yazayım diyorum ama bir türlü fırsatım olmuyor ama en azından anlatabilirim.

Kolay Gelsin
Adnan
Kuri Yalnız Jedi
Harbi Özgürlük İçin Pisi http://www.pisilinux.org/
Kullanıcı avatarı
rsimsek
Admin

Re: Firebird ve Database Dizayn İçin Etkinlik

Mesaj gönderen rsimsek »

Hocam güzel bir şey olur, sende de bu şevk varken soğumadan faydalanmak lazım derim. Gerçi yaz izin mevsimi, kimleri buluruz bilemem. En azından duyurusunu yapıp katılabilecek olanları bir görmekte fayda var. Tabi yer temini de önemli. Bayram sonrası haftasonlarına düşünülebilir. Olmadı dediğin gibi Firebird, veri tabanı tasarımı ve perfomans ayarları diye güzel bir kılavuz şeklinde yazarsan da güzel bir kaynak olur.
Bilgiyi paylaşarak artıralım! Hayatı kolaylaştıralım!!
Kullanıcı avatarı
Kuri_YJ
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen Kuri_YJ »

Recep'im Şimşek'im Karadeniz fırtınam :) Zaten ben hemen pat diye yapalım diye demedim. Yaz sonu nasipse olur. İnsanlar bir işlerine dönmüş olur ama kış bastırmadan havalar iyiyken yapmakta da fayda var. Uzak katılımcılar için de iyi olur. Bilmem bakalım ne diyecekler. Bakarsın Freeman'ım bile gelebilir :)

Herkes fikrini söylesin bakalım...

Haydi Kolay Gelsin
Adnan
Kuri Yalnız Jedi
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Abi güzel olur. Ben kendi adıma elimden geldiği kadar yardımcı olmaya, duyurmaya ve katılmaya çalışırım.

Hatta Firebird performansı konusunda diğer üyelerin de 10-15 dakikalık yaptıkları çalışmaları dinleyebiliriz. Sen semineri bitirdikten sonra anlatmak isteyen kendi çalışmasını ufak bir sunu şeklinde sunar. Güzel bir etkinlik olur sanıyorum.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
husonet
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen husonet »

Bende destekliyorum güzel olacağı kanısındayım. Katılımım için şu an söz veremiyorum ama bir aksilik olmazsa gelirim.

Gazete manşetleri
* DİKKAT :Lütfen forum kurallarını okuyalım ve uyalım...!
* Warez,crack vs. paylaşımı kesinlikle yasaktır.
Kullanıcı avatarı
rsimsek
Admin

Mesaj gönderen rsimsek »

Olaya sadece Firebird özelinde bakmamak lazım. Programlamanın merkezi, veri tabanı tasarımıdır. Olması gereken veya veri tabanında yapılabilecek işleri kodla yazmaya çalışmak sizi epey bir tırmalatacaktır. Dolaysıyla veri tabanına hakim olmak gerekiyor. Böyle bir anlatımın Firebird üzerinden yapmak taşınabilirlik, kurulum, açık kaynak oluşu, ölçeklenebilirlik, vb. açısından avantaj sağlayacaktır. Veri tabanının mantığını ve inceliklerini bir kere kavrayan programcı işin çoğunu veri tabanına yıkabilecektir, daha verimli ve perfomanslı programlar üretebilecektir.
Bilgiyi paylaşarak artıralım! Hayatı kolaylaştıralım!!
Kullanıcı avatarı
musti
Üye

Mesaj gönderen musti »

Mükemmel bir seminer olur. Olayı tam bir rdms olarak ele alıp, profesyonel bir veri tabanı mühendisliği sergileyeceğinizden eminim. sabırsızlıkla bekliyorum,
dinleyici olarak katılıma destek verebilirim. keşke elimden başka bir sey gelse.
Terminator nerelerde oda katkı sağlardı sanırım.
Teşekkür ederim.
selm@n
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen selm@n »

çok uzun zaman oldu, bence'de mükemmel olacaktır. şimdiden görüşmek dileği ile...
;)
Kullanıcı avatarı
NewMember
Üye

Mesaj gönderen NewMember »

Çok süper olur ve büyük bir mani olmazsa gelmek isterim...
Kullanıcı avatarı
csunguray
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen csunguray »

Herkes çok iyi olur diyor ama 15 gündür kimseden bir girişim gelmedi. Bence öncelikle ücretsiz veya düşük ücretle kullanabileceğiniz, projeksiyonu ve perdesi olan bir salon ayarlayın. Sonra toplantının kaç saat olacağını sonra konuların ne olacağını, sunumların kim tarafından yapılacağını belirleyin. Yani program yapın. İkramları ve yemek arasını unutmayın. Ben de katılmak isterim ama Adana'da olduğum için zor görünüyor. Toplantı Adana'da olsa bunların hepsini ayarlayabilirdim.
C. Sunguray
csunguray at netbilisim.kom
Net Bilişim Hizmetleri

Sıradan her programcı bilgisayarın anlayabileceği kodlar yazabilir.
Sadece iyi programcılar insanların da anlayabileceği kodlar yazarlar.
Martin Fowler (http://martinfowler.com/)
selm@n
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen selm@n »

Etkinlik büyük ihtimal ile İstanbulda olucaktır. daha önce kadıkoy'de Mikro eğitimi verilen bir yerde yapmıştık, fahrettin abi ayarlamıştı sanırım @Admin[Mustafa] tekrardan kontak kurabilirsek bir hafta sonu sınıflarını açarlarsa bize (ücreti karşılığında) diğer alternatifler konusundada paylaşım yapalım sonuçlandıralım:)

Not: Projeksiyon Cihazı bende mevcut.
;)
Kullanıcı avatarı
Kuri_YJ
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen Kuri_YJ »

Selamlar,

Dikkatinizi çektiyse, yaz sonunda kış girmeden havalar güzel olduğunda demiştik. Ayrıca yer bulunması konusunda projeksiyon vs. konularında da henüz herhangi bir hazırlığımız yok, çünkü tarih daha belirlenmedi. Ayrıca kimler katılacak katılım için sayı ne olacak gibi konular da belirlenmedi. Önce bunlar belirlensin, daha sonrasını zaten yaparız. Daha önceden de bir sürü seminer vermiştik 8)

Ama önce kimler gelecek kaç kişilik bir katılım olacak bunlar bir netleşsin, peşinden diğerleri gelir.

Kolay Gelsin
Adnan
Kuri Yalnız Jedi
Kullanıcı avatarı
ALUCARD
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen ALUCARD »

eğer yakınlarda bir yerde olursa ben gelirim. Mesela iç anadolu'da olursa yüksek ihtimalle katılabilirim. Karadeniz'de bi yerde olursa lojistik destek te sağlarım:
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ
Forumun 365. Üyesi
Hiç Bir Şey İnsan Kadar Yükselemez ve Alçalamaz

Erkan ÇAĞLAR
varyemez
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen varyemez »

Şöyle bir düzenleme yapılsa nasıl olur.
Biliyoruz ki farklı illerden çok farklı seviyelerde arkadaşlar var. Bu işi webseminer şeklinde yapmak daha akıllıca olmaz mı? Gerekirse katılım için uygun bir ücret bile düşünülebilir. Ne dersiniz?
Kullanıcı avatarı
Kuri_YJ
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen Kuri_YJ »

Selamlar,

Güzel fikir olabilir neden olmasın. Ancak nasıl bir araç veya ortam kullanacağız? Önerin var mı? Ben daha önceden kullanmadım yapmadım bilmiyorum.

Kolay Gelsin
Adnan
Kuri Yalnız Jedi