program guncellem

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
recepgalip
Üye
İletişim:

program guncellem

Mesaj gönderen recepgalip »

merhabayın arkadaşlar.program guncelleme konusunda bayagı bi sıkıntı yaşıyorum.
yapmış oldugum bi guncellemeyi ornegin program 40 terminalde çalışıyorsa 40'ına da yuklemem gerekiyor.bu da bayagı bi yoruyor beni.bide bu exeler gundelik olarak değiştiğini duşunursek. bayagı kulfetli. acaba bunun daha basit bi yontemini biliyormusun. yani sole olabilir. ya bir noktdan guncelle diyecem ve yeri belli olan exeleri guncelleyecem. yada her terminal ilk açılışta surum kontrolu yapıp verdiğim adresten kendi kendine guncelleyecek.
aslında sole bi şeydaha denemiştim. bir makinadan exe'yi paylaşıma açmıştım.diğer makinalara interbase falan bilem kurmaya gerek kalmıyo direk olarak paylaşıma açtıgım makinaın exe vede interbasesini kullanıyor. bole olmasıı hem agı hemde karşı makinayı oldukça yordugunu gordum.vazgectim.bende her maknaya exe yukledim. buda yukarda belirttiğim zorlukları başıma getirdi.
anlayacagınız benim mutlaka bu guncelemeyi nasıl yapılacagını ogrenmem lazım yardımcı olursanız sevinirim. iyi çalışmalar.
ALLAH NAMINA VER.. ALLAH NAMINA AL.. ALLAH NAMINA BAŞLA.. ALLAH NAMINA İŞLE VESSELAM
SAYGILARIMLA BEN...
DotCom
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen DotCom »

şöyle bir fikir vereyim...

ana makinenizde veri tabanınız var sanırım... bu veri tabanına tüm terminallerdeki exe lerden ulaşılıyor ..

bizim bayisi oldugumuz bir gümrük programıda bu mantıkda çalışıyor...

şimdi her yaptıgınız exe nin içine bir derleme numarası koyun.

örneğin derleme 61 , derleme 62 , derleme 63 gibi gibi gibi...

terminallerdeki exe çalıştıgında bu sürüm kontrolünü gerçekleştirsin...

veya durun durun şöyle yapalım.... siz sadece ana makinedeki exe yi güncelleyin. ve bu güncellemeyi yaptıgınızda herhangi bir table a derleme isminde bir field koyun. bu field a derleme değerini atın...

atıyorum ana makineye yeni bir güncelleme yaptınız ve derleme değeri 50 oldu. derleme fieldında 50 değeri var...

terminallerin sürümüde 49 olsun. (( tabi burada şimdi terminallerdeki programın içinde bir const tanımlayın ve derleme değeri terminallerdeki exe dede olsun karşılaştırma için ))

ne demiştik terminalin derleme değeride 49 ,, kontrol yaptık ana makine derleme değerine baktık table dan 50 ama bizim programımız 49 ,, bu durumda ister ana makinedeki exe yi istersenizde sizin dilediğiniz yerdeki exe yi alıp içerisene kopyalasın....

tabi aynı aznda dosyalara yer değiştirtemezsiniz... yani terminal exe si kullanımda oldugundan o anda değiştiremiceksiniz....

bunun içinde terminal den ee yi çalıştırdınız ve kontrol yaptırdınız yeni bir exe ana makinede yüklü... ozaman programa bir mesaj verdirtin ekrana....

Showmessage(' Yeni bir sürüm yüklenmiştir ,,, Güncelle Programımı çalıştırınız ');

o anda kullanıcı terminal daki programı kapatıp yine terminalden güncelleyi çalıştırıcak ve o güncelle programı terminaldeki exe yi silip server daki yeni exe yi upload edicek... bu şekilde sadece kullanıcılar güncelle yi çalıştırarak problem giderilmiş olacak...

benim aklıma bu geldi...

daha başka önerilerde olabilir tabiki....

ama bizim sattıgımız programda aynen bu şekilde....

kolay gelsin....
Kullanıcı avatarı
recepgalip
Üye
İletişim:

teşekur ederim m4st3rmus

açıklamaların için teşekkür ederim. yanlız ben anamakina ile terminallerin versiyon karşılaştrımasını yaptım. benim yapmak istediğim mesela exe yi çalıştıracak o anda ana mak ile zaten versiyon kontrolunu yapıyor. versiyon farkı anladıgı anda programı çalıştırmayacak vede guncelleme isteyecek.tek exede. ben bunu yapam bi prog. gordum. aslında verdiğin fikirden bazı şeyler çıkardım ama acaba daha nasıl iyi olur diye düşünüyorm. tekrar teşekkür ederim.herkese iyi çalışmalar.
ALLAH NAMINA VER.. ALLAH NAMINA AL.. ALLAH NAMINA BAŞLA.. ALLAH NAMINA İŞLE VESSELAM
SAYGILARIMLA BEN...
DotCom
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen DotCom »

hocam yukarıdaki mesajım da anlattım zaten. o showmessage li satırı verince sen orada zaten programı stop ediceksin... stop edince güncelleyi çalıştırıp ,exe versiyonunu güncellicen.

yukarıda çok açık anlattıgıma inanıyorum. kolay gelsin...

ama başka bir yöntem konusunda yazdıysanız. şuan için aklıma gelen bunlar.. yeni bişi bulursam buraya yazarım.

Kolay Gelsin...
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

benim yöntemim şu. Her sürümde version bilgisini artırıyorum. Mesela 3.8.8.12 ise 3.8.8.13 yapıyorum ve bunu bir table'a kaydediyorum. Program client'larda çalıştırılınca ilk önce kendi sürümleri ile bu table'daki değeri karşılaştırıyor ve yeni sürüm varsa programı ftp'den indiriyor.

Canavar gibi çalışıyor. Eski sürüm çalıştırmalarına olanak yok.

Kolay gelsin.
DotCom
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen DotCom »

hocam resiminizden forumu göremiyorum... birazcık pixel ini düşürürseniz sewinirim.

kolay gelsin...
Kullanıcı avatarı
recepgalip
Üye
İletişim:

:(

:oops: ya ksuura bakmayında ben bu resmi bi turlu kucultemedim. biraz multimedya cahiliyimde. nasıl yaparımkine
SAYGILARIMLA BEN...
DotCom
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen DotCom »

eğer photoshop programınız var ise image size var menülerinde oradaki değeri 80x80 yapın. eger yok ise resminizi paint ile açıp küçültüp tekrar kaydedebilirsiniz...

üçüncüsü ise ; şuanda kötü gözüktüğü için kaldırabilirsiniz yapana kadar...

4 üncüsü ise mail adresinizi verin küçültüp mail atayım... :lol:

Kolay Gelsin
DotCom
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen DotCom »

hocam ben resminizi sizin yerinize küçültüp mail adresinize attım kontrol ederseniz sewinirim. o resmi koyabilirsiniz... aslında vesikalık olsa daha iyi olucaktı. çünkü çok küçüldü mecburen resim alan geniş çünkü....

Kolay gelsin...
Kullanıcı avatarı
calvan
Üye

Mesaj gönderen calvan »

database olarak ne kullanıyorsunuz bilmiyorum ama ado kullanırsanız client lara herhangi birşey kurmanıza gerek kalmaz, exe yi servera koyarsınız client lara sadece kısayol yaparsınız dolayısıyla exe değiştiğinde client ta hiçbirşey yapmanıza gerek kalmaz. Network uda aşırı yormaz
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Mesaj gönderen freeman35 »

eğer yanılmadıysam tek exe yapmışsın, her formu dll haline getirirsen, hep upload-download işlemlerinde zamandan kaznırsın ve programın tamamını kaptıp güncellemen gerekmez sadece ilgili dll i güncellemen yeter, bu işide yukarıda yazılanlar gibi halledebilirsin yani versiyon kontrollerini. birde ben en zon bir diş kliniğinde kullandığım yöntem her makinaya prog u kopyalayıp (4 teminal ve server) kendi üzerlerinde çalıştırıp server üzerindeki db ye bağlattırıyordum, tesadüfen ve o gün mecburiyetten, tek exe yaptım ve hepsinde server üzerindeki exeyi çalıştırttım, kendi üzerlerindekinden daha hızlı çalıştı ve sistemi öyle bıraktım :)

sitemde tüm makinalar p4 xp home edition ve 100mb LAN

Kolay gele
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
Salih
Üye

Güncelleme nasıl yapılıyor ?

Mesaj gönderen Salih »

Bu güncelleme işini nasıl yapıyorsunuz ? Yani programda kullanılan yöntemi bilemiyorum. 2 saate yakın bir süredir forumda :ara yapıyorum ama, pek bir şey bulamadım. Konuyla ilgili detayı hangi adreste bulabilirim ?
Sevgi, Saygı.....
Kullanıcı avatarı
gkimirti
Admin

Mesaj gönderen gkimirti »

mantık su :
server bir makinada bir klasorde programının en guncel halini tutuyorsun
client makinalarda calısan programın serverdaki dosyanın versiyonu ile kendisininkini karsılastırıyor. eger daha yeni ise serverdakini kendi yerine kopyalayıp calıstırıyor.
bu adımları yapabilecegin tum kodlar forumda mevcut.

ben bu sekilde calıstırıyorum simdilik, ama ufak bir sorun var.
server makinaya tanımlı olmayan bir client paylastırılmıs klasore erisemediginden versiyon kontrolu yapamıyor.
simdi bu konu uzerinde calısıyorum, Server makinada calısan bir service yazacagım, ve surum kontrol + dosya transferini indy bilesenleri ile TCP/IP üzerinden yapacagım.
Bittigi zaman bu ornegi bir makale halinde eklerim foruma
simdilik TCP/IP uzerinden dosya transferi ile ugrasıyorum.
ÜŞENME,ERTELEME,VAZGEÇME
Salih
Üye

Mesaj gönderen Salih »

Merhaba,

Hocam valla forumu nerdeyse karış karış gezdim !
Aslında benim istediğim şu : ben programın yeni bir sürümünü internette X adresine yüklediğimde, kullanıcı programa girerken internetten sürüm kontrolü yapacak ve yeni sürüm çıktı, uyumaaaa (Avea reklamındaki gibi okunur ! ) diyecek. Localde ise terminallere ana bilgisayardan yükletiyorum, hız konusunda hiç bir şikayetim yok.

Şöyle de bir durum var: bir kullanıcı bilgisayarında Delphi + paradox ile çalışan bir İtalyan programı var, hem de bilgisayar P-IV 3000, 512 RAM filan bir şey. Benim program ise delphi + firebird ile çalışıyor ve Celeron-600, 128 RAM li bir terminalden programa girişim, diğer bilgisayarın programa girişine göre çok daha hızlı !! Arada bir 'eee ne de olsa Türk programı bizimki' diye böbürleniyorum. Paradox bu kadar yavaş mı cidden ?
Sevgi, Saygı.....
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mrmarman »

Merhaba...

- Çok basit bir INI dosya hazırla be server'a bunu koy, sürüm güncellemesi yaptığında bu INI dosyayı güncelle, program çalışırken kendi sürümü ile donwload edilen INI dosya'daki sürümünü karşılaştırsın, farklı ise uyarı versin. Hatta otomatik yeni sürümü download etsin sonra kurulum programını çalıştırıp kendi kendini kapatsın. Kurulum programı işi bitince de otomatik olarak çalışsın. Ne oldu şimdi... :idea:

1. Program açıldı...
2. Internetten yeni sürüm kontrolü için surum.ini dosyası indi.
3. program kendi sürümü ile bu ini dosyadaki sürümü karşılaştırdı...
4. - sürüm aynı ise yoluna devam etti...
5. sürüm farklı ise internetten yeni sürümün kurulum halini download etti
6. kurulum programını çalıştırdı ve kendi kendini Application.Terminate etti.
7. devam için onay bekleyen kurulum programı onay alır almaz eskisinin üzerine kurulumu gerçekleştirdi.
8. kurulum sonunda otomatik çalıştı...

- senaryo ve dekupaj hazır... hazır, motor / action... :lol:

- Paradox'a erişim şekline bağlı (JET ile Paradox bağlantısı mesela) olarak yavaş olabilir Index kurgusuna da bakmak lazım. Yani o kadar da yavaş değildir.

- Reklamını yaptığımı sanmayın çünkü sorunlu bir veritabanı. :?
Resim
Resim ....Resim