Daha Gelişmiş bir DbGrid

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
feinpus
Üye
İletişim:

Daha Gelişmiş bir DbGrid

Mesaj gönderen feinpus »

Arkadaşlar elinde geliştirilmiş bir dbgrid bileşeni olan var mı?

özellikle picklist özelliği üzerine geliştirilmiş olması çok işime yarar. Şu anda verileri listeliyorum fakat combobox olarak tanımladığım hücreye bilgi girerken tamamlaması gibi özellikler arıyorum bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?
Oldeye Software
http://www.oldeye.com
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

DevExpress Quantum Grid'i tek geçerim. http://www.devexpress.com . Ancak para ile satılıyor ve biraz da pahalıdır.

Bedava çözümlerden iyi olanı hiç görmedim ancak geçenlerde bir arkadaş link vermişti. Arama kısmından bir bak. dbgGridView miydi neydi.

Kolay gelsin.
DotCom
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen DotCom »

ya mustafa abi ;

senin bu quantumgrid den kastın cxgrid mi ???

bende quantum grid var fakat onuda kurmama ragmen bende sadece devexpress sekmesi altında cxgrid çıkıyor...

bilmem anlata bildimmi ? yardımcı olursan sewinirim...

Kolay Gelsin...
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Mesaj gönderen freeman35 »

cxgrid yeni versiyondaki hali yani ver 4x di yanılmıyorsam senin söylediğin eski versiyonlarda, eski versiyon olması kötü anlamına gelmiyor aksine bence daha az sorunsuz anlamına geliyor. cx ile kodla birşeyler yapmak istiyorsan arabın yalellisi gibi isimler yazıyorsun satır yetmiyor :lol: :lol: çok kolaylıkları var, ama öyle birşey istiyorsun mesala field ın birisindeki değere göre o hücreyi renklendireceksin kök söktürtmüştü bana :lol: tavsiyem böyle kodları bir yerde toplayın, ben gexpert kullanırım, onun kod librarian ına saklıyorum, yoksa otur ne nerdeydi adama kafayı yedirtir :lol: ama allah var adamlar o parayı hak ediyorlar, her ne kadar adamlara arada sövsemde :P :lol:

kolay gele
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
DotCom
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen DotCom »

freeman abi ben sana sadece şunu söyliyim. sürekli projelerimde , devexpress bileşenlerini kulllanıyorum. hatta sana şunu söyliye bilirim. yaptıgım programda görsellik olarak ne görüyorsan devexpress bileşenleri ile yapıyorum sadece veri tabanına ait şeyleri , mesela table mesela query , transaction , database , bu ve bunun gibi nesneleri sadece delphi den kullanıyorum diğer bütün buton olsun label olsun pagecontrol olsun ni bileyim işte hepsini devexpress ile yapıyorum. be programımı benim kanaatimce fazla kasmıyor...

neyse ben artık soruma geleyim çok övrüm devexpress i :lol:

abi cxgrid ile uraşıyordum bi gün , ve table a bağladım cxgrid i hiçbir problem yoktu. sadece üst kısmında bi yazı çıkıyodu şuanda aklıma gelmiyor onu yok edememiştim... geçenlerde bir projemde kullanmak istedim cxgrid i ,,, belki inanmıcaksın ama , table a bağlıyamadım....

evet evet , database ile ilgili hiç bir özelliği yok , aradım araştırdım , taradım ama yok. field kolonlarını koyuyorum , fakat bu field sütunlarını vt ye bağlıyamıyorum belki 3-4 saat uraştım ama nafile...

aca bendemi bir problem vardı. şimdi deniyim tekrar dicektim ama makinemi formatladıgım için devexpress kurulu degil şuanda...

sizlerden rica etsem... tam olarak vt bağlantısını nereden yaptıgınızı söylermisiniz... zaten ilk önce cxgrid e tıklayıp datasource unu belirliyosun , daha sonra eklediğin field ları tek tek vt nin field larına bağlıyosun ama olmuyo

cxgrid e tıkladıgımda vt ye bağlanacak yer object inspector da yok...

ama field lar için oluşturdugum kolanlar hem gözüküyor hemde onların field isimleri var....

nasıl iş anlamadım siz hangi sırayı takip ediyorsunuz yazarsanız sewinirim...

umarım problemimi anlatabilmişimdir....

Kolay Gelsin....
Kullanıcı avatarı
rsimsek
Admin

Mesaj gönderen rsimsek »

cxGrid in cxGrid1DBTableView1 e klıklayıp propertisinde datasource var.
En son rsimsek tarafından 02 Haz 2004 10:02 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Bilgiyi paylaşarak artıralım! Hayatı kolaylaştıralım!!
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Mesaj gönderen freeman35 »

ben grid i ve acele işim olduğu içinde printing system ini kullanıyorum, diğer yerlerde duruma göre değişiyor tabi, ewet sistemi kastırmıyor. eskiden woll2woll kulanırdım ama bir grid çıakrttılar abicim elle boyasam daha hızlı boyarım walla gerçi hızlandı falan diyorlar ama artıkın geçti :) devex sistemi kastırmıyor, normal. sadece grid in filtreleme grup sum gibi özelliklerini yani gridmode false ise hızlı ama diğer koşullarda sistem kasılıyor, bende bu yüzden kullanıcıya seçene açtım :) bu özelliği kullanacaksan burdan açıp kapatabilirsin ama sistem yavaşlar diyorum :)
Gelelim Datasource bağlamaya, cxgrid woll2woll gibi bir özellik koymuşlar yani datasource bağlarsan dbware bağlamasanda non db olarak çalışabiliyor. nondb hiç denemedim.

cxgrid de level ve view larla çalışıyorsun, master detail i aynı grid içinde yapıyorsun. sadece levelları alt alta ekliyorsun view lar oluşturuyorsun daha sonra bu viewları level lara atıyorsun. bütün iş view larda. grid içine istediğin kadar view oluşturuyorsun, bu view ları istiyorsan başka bir grid in level ınada bağlıyabiliyorsun, yada dbEXlookup gibi bir component a da bağlıyabiliyorsun. bir tek kötü tarafı view ı share etmiyor yani bir view ı aynı anda 2 yere bağlıyamıyorsun. bu kötü. view repositery de var ayrıca

db ye bağlamak içinse view ın "DataController" da DataSource u bağlıyorsun.
Ben ilk başladığımda Master-Detail de problem yaşadım, problemsiz çalışıyor gibi görünüyor ama detailde 20 kayıt varsa rasgele bazen 5 bazen 20 tane salaklık çıkartmıştı, o yüzden birdahada kullanmadım. sanırım bunun sebebi IBX ve queryde desteği tam değildi. cx serisinin ilk çıktığı sıralardı ama. düzeltildimi ne oldu hatırlamıyorum hatta adamlara yazmıştımda ama cevabı bekliyemedim bende naş dedim :P

bir şunu denerseniz yani sadece sen değil bu yazıyı okuyanları kast ediyorum. printingsystem 3x de win98 de printer seçmeye kalkınca access voil...... hatası geliyor, ama aynı programı XP yada NT de çalışırsa problemsiz çalışıyor. bunu deneyip sonucu bildirebilirmisiniz ?

Kolay gele
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
DotCom
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen DotCom »

freeman35 yazdı: bir şunu denerseniz yani sadece sen değil bu yazıyı okuyanları kast ediyorum. printingsystem 3x de win98 de printer seçmeye kalkınca access voil...... hatası geliyor, ama aynı programı XP yada NT de çalışırsa problemsiz çalışıyor. bunu deneyip sonucu bildirebilirmisiniz ?
abi önümüzdeki günlerde buraya yazarım sonucu , ayrıca cxgrid hakkındaki vermiş oldugun bilgiler için çok teşekkür ederim..

Kolay Gelsin
Armani
Üye

Mesaj gönderen Armani »

elimde dxdbgrid var (D6 için)
bu dxgrid dbgridden çok farklı ve istedigin her şeyi inanılmaz kolay yapıyorsun. Ama formunuza koydugunuz zaman derledikten sonra programınız 1 mb artıyor.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

sayın @Armani,

son ibarenizi sildim. Israrla forum kurallarını okuyun diyorum :twisted:

WAREZ PAYLAŞIM YASAK!

Kolay gelsin.
Armani
Üye

Mesaj gönderen Armani »

yaw zati şifre istiyor bu comp. şifre olmayınca yükleyemiyorsunki
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Armani yazdı:yaw zati şifre istiyor bu comp. şifre olmayınca yükleyemiyorsunki
hocam kaçamak yapmayın! Şifresi vs. i bizi ilgilendirmez. Yasal olarak dağıtılması yasak birşeyi forumda paylaşmayın lütfen!

Kolay gelsin.
Armani
Üye

Mesaj gönderen Armani »

ok. :oops:
(bu sanal ortamda üyelerin ruh halini bile biliyorsun :) )
ne yapim burda birçok şey öğrendim . bende diğer bir arkadaşa yardımcı olmak istedim. Kuralları birden unuttum.
Kullanıcı avatarı
sychorax
Üye

Mesaj gönderen sychorax »

freeman35 yazdı:Ben ilk başladığımda Master-Detail de problem yaşadım, problemsiz çalışıyor gibi görünüyor ama detailde 20 kayıt varsa rasgele bazen 5 bazen 20 tane salaklık çıkartmıştı, o yüzden birdahada kullanmadım. sanırım bunun sebebi IBX ve queryde desteği tam değildi. cx serisinin ilk çıktığı sıralardı ama. düzeltildimi ne oldu hatırlamıyorum hatta adamlara yazmıştımda ama cevabı bekliyemedim bende naş dedim :P
5. sürümde de hem IBX hemde FIBPlus ta aynı şeyi yapıyor.
O ara çözümünü bulmuşmuydunuz?

Master-Detail ilişki dataset üzerinde yapılırsa tüm detail kayıtları veriyor.Fakat grid içerisinden yapılırsa sadece kafasına esen detail kayıtları getiriyor.
Kullanıcı avatarı
67neo
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen 67neo »

Merhaba arkadaşlar. Bende cxGrid kullanıyorum fakat sorunum şu;

Veritabanını kod yardımıyla <Grid_ismi>.DataController.DataSource:=Datasource; olarak bağlıyorum ama kolonları getirmiyor. Normalde edit penceresinde olduğu gibi "Retrive Fields" gibi bir komut olması lazım ama bulamadım.
Bilgi paylaştıkça çoğalır. Başarı ise bunun sonucudur.