Süreli Deneme sürümü yapma

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
haydarxxx
Üye

Süreli Deneme sürümü yapma

Mesaj gönderen haydarxxx »

Yaptığım projelerde kayıt sınırlı deneme sürümü yapıyorum.Ürettiğim kod la ilgili bir kod üreteterek kullanıcının lisanslamasını sağlıyorum ve kayıt sınırını açıyorum.Şimdilik bir sorunum olmadı lisanlamam gayet iyi gidiyor.

Artık Yaptığım projeyi süre sınırlı yapmak istiyorum yani kullanıcı 1 yılı doldurduğu zaman lisansı tekrar istesin.Foruma daha önceden de bakmıştım 3.parti bileşenlerinden Onguard var hiç denemedim gerçi ne öneririsiniz.En iyi kompanent bu mudur.

Amacım projemi kimse kıramasın falan değil.Çünkü her türlü program kırılıyor biliyorum.Yanlızca kullanıcı ile üretici arasındaki anlaşma durumu.kafama takılan bir soru da Süreli demo sürümlerde hanagi kompanetle yapılırsa yapılsın zamanlama olayı sistem tarihi üzerinden çalışmıyordur diye düşünüyorum kendi tarihini kendisi ayarlıyordur bilen varsa açıklama getirirse sevinirim yoksa sistem zamanı ileri geri alınarak program yanıltılabilir.

Bu konuda kompanent önerebilecek olan arkadaş varmı.Yada bu yöntemleri kullanan.Tabi varsa örnekleri makaleleri çok iyi olur.Yoksa Onguard a mı yoğunlaşayım inceleyeyim.Bunların kullanımıda ayrı bir dert tabi.

Farklı fikirler mutlaka çıkar saygım sonsuz ama dataya tarih kaydı koyup sorgulatma yapma, 1 yıl dolduğunda lisan istesin yada unitte bir tarih belirle ordan sorgulasın tarzı birşey değil aradığım, program bunu hiç bir sisteme gerek kalmadan yıllık, aylık, 6 aylık vs şeklinde kendisi anlasın.Fikirleriniz ve bilgilerinize aynı zamanda tecrubeli delphiciler bilgi verirse tahminim bir çok delphiciye de yardımcı olcaktır.Şimdiden teşekkürler
Kullanıcı avatarı
haydarxxx
Üye

Re: Süreli Deneme sürümü yapma

Ayrıca OnGuard 1.13 kurulumu hata veriyor.Kurulum paketini kuruluş tarifine göre.

http://www.delphiturkiye.com/offline/2/1071.html
http://www.delphiturkiye.com/tpos.htm#OnGuard

bu companent dışında önerisi olan varmı.neyi araştıralım ücretli ücretsiz
Kullanıcı avatarı
greenegitim
Üye

Mesaj gönderen greenegitim »

EXCryptor denemedim ama duymuştum.
Mücadele güzelleştirir!
Kullanıcı avatarı
haydarxxx
Üye

EXECryptor
Platform: Win95, Win98, WinME, WinNT 3.x, WinNT 4.x, 95/98, NT, XP, WinXP desteği varmış :( win7 işletimler de işe yaramıyormu yani
kafkasyali
Üye

Mesaj gönderen kafkasyali »

Küçük bir öneri.

Program lisanslandığı anda bir dosya ya da registry kaydı yaparak içeriğe "1" yazsın. Bunun yanında sistem tarihini de bu içeriğe eklesin. Eğer yazdığınız program her gün çalıştırılıyorsa ve sistem tarihi dünden farklıysa (tarih ileri geri olsun farketmez) +1 ekleyerek 30 günde aylık, 365 günde yıllık olarak anlama şansın olabilir. Sadece programın son çalıştırılma tarihini okuması yeterli olur, component kullanmanıza da gerek kalmaz diye düşünüyorum.

Programı kullanan her gün tarihi lisans aldığı güne ayarlamaz. Diyelim ki ayarladı. Bu sefer de saat kontrolü yapabilirsin. Programın en son kullanıldığı tarihi ve saati bir dosyaya yazarsın. Önce programın çalıştırıldığı tarihler aynı mı diye kontrol edersin. Farklıysa +1 yaparsın. İşlem burada biter ve sayacın +1'le devam eder. Ama aynı günde çalıştırılmışsa saat kontrolü yaparsın. Programın açıldığı saat bir öncekinden küçükse yine +1 yaparsın ve sayacın işler.
visualbasic.stupid:=true;
ikra
Üye

Mesaj gönderen ikra »

sistemdeki tarih degistirilebilinir. fakat internet üzerinden tarih ve saat bilgisi alinip, kayit esnasinda olusturulan saat ve tarih ile kiyaslanabilinir. (Indy bilesen setinde tarih ile alakali bilesen olmasi gerekiyor)

ikinci bir alternatif ise, senelik yerine calismasayisi olabilir.
örnegin programim 100 defa calissin. her bir acilista count = count +1 yapilabilinir. fakat kullanici programi hic kapatmazsa?
kıdemsiz üye
Kullanıcı avatarı
haydarxxx
Üye

kafkasyali dediği gibi denemek lazım.Herkeze teşekkürler
ikra
Üye

Mesaj gönderen ikra »

bizim sirkette bilgisayarlar ve üzerlerinde calisan programlar kapatilmiyorlar.
böyle bir durumda gün +1 olayi yatar.
dedigim gibi internet üzerinden tarih bilgisi almak en garanti is.
taktir senin...
kıdemsiz üye
kafkasyali
Üye

Hiç kapatılmayan bir bilgisayar olsa bile tarih ve saat sürekli değişiyor. Bir timer yardımıyla ya da en çok kullanılan prosedürlerden birine bu kontrol atanabilir. Fakat en olmadık yerde lisans isteyen bir program can sıkıcı olabilir. Bunu da bir hatırlatma nag ekranı olarak verebilirsiniz. Lisans alana kadar nag çıkar. Lisanstan sonra nag kalkar.

Amacım fikirlerin önünü kapatmak değil ama ya güvenlik duvarı varsa ve programın internete erişimi engellenirse? Şahsen ben öyle yapıyorum. Hiç bir programın benden habersiz internete bağlanıp saat tarih kontrolü bile yapmasını istemem. Bunun yanında programın yardım dosyası ya da programın görülebilecek bir yerine programın internete bağlandığını bildirmek yasal bir zorunluluk diye biliyorum.
Kullanıcı avatarı
haydarxxx
Üye

bizim sirkette bilgisayarlar ve üzerlerinde calisan programlar kapatilmiyorlar.
böyle bir durumda gün +1 olayi yatar.
dedigim gibi internet üzerinden tarih bilgisi almak en garanti is.
taktir senin..
kişi internete bağlanmıyorsa ne olacak.Yada bağlantı kontrolü yaptırıyorsa
Bunu da bir hatırlatma nag ekranı olarak verebilirsiniz
ayar yaptıktan sonra ileti vermek kolay.
Hocam burda şöyle bir durum var +1 ekleyelim yada timer kontrolü yaptıralım sonunda bir yıl dolduğunda sorgu yaptıracağız yaptıracağımız sorgu dolan bir yılın sistem yılı ile eşitlenmiş olduğunu yeniden lisan alınmasını.Sistem yılı öyle yada böyle oynanabilir.Program her gün çalıştırılmayabilir.....Yani eninde sonunda bize tarihi doğru ölçen bir kod lazım (delphinin ayarladığı bir sistem yılı yada zamanı) işletim sisteminden bağımsız.(saçma olabilir).Yani bu yöntemleri atlatmak çok kolay gibi geldi bana.adam format atar yeniden yükler programı vs.vs....Firebird veri tabanı şifrelenemiyorda gerekirse oraya bile müdahale edebilir.
Amacım fikirlerin önünü kapatmak değil ama ya güvenlik duvarı varsa ve programın internete erişimi engellenirse?

Yinede tartışmak lazım.
kafkasyali
Üye

Program hangi sektör üzerine? Ne iş yapıyor bu program?
ikra
Üye

Mesaj gönderen ikra »

programin sözlesme kismina internete baglanacagi ve lisans kontrolü yapacagi bildirilebilinir.
bu sekilde yasal zorunluluk yerine getirilmis olunur.

internet baglantisi yoksa yada baglantiya izin verilmiyorsa?
kaspersky anti virüs programi da internete baglanmadan lisanslanmiyor!
yani kisacasi, programin gereksinimlerinden biri internettir diyerek satisini yapabilirsin.

eger format atarsa ne olacak?
o zaman lisans server'i kurmalisin.
program kurulurken lisans numarasi girecek ve server da bu bilgisayar lisanslanmis olacak.
daha sonra belirli araliklar ile internete baglanmayi dener ve lisans kontrolü yapar.
serverdeki kayit tarihi ile, yine internetten alacagi tarihi kiyaslar ve lisans tarihi gecti ise programi durdurur.

peki bu adam 1 hafta boyunca internete baglanmadi ise?
1 hafta boyunca program internete baglanmayi dener. eger ki baglanamadi ise program kendini bloke eder ve sözlesme unsuru olan "INTERNET ZORUNLULUGU"'nu hatirlatir!
1 hafta sonra internete baglanirsa eger, o zaman tekrar bir tarih kiyaslamasi yapip blok'u kaldirir.

acikca söyleyeyim, gün +1 benim kafama pek yatmadi.
kıdemsiz üye
kafkasyali
Üye

Akınsoft'ta aynı mantığı kullanıyor. Lisans hem internet üzerinden hem de telefonla yapılabiliyor. Aynı zamanda internetten programı lisanslı mı diye kontrol ediyor. İnternet kullanımı mecburi değil.

En kesin yol bana göre şudur. Programcı lisans aldığı tarihi not edip ya yüz yüze ya da telefonla müşterisini arayıp hem müşteri memnuniyeti hem de lisans kontrolü sağlayabilir.

Geleyim başka bir noktaya. Şahsen beni bir şeylere zorlayan programı kullanmak istemem. Şahsi bilgisayarımda antivirüs kullanmıyorum mesela. Ya da 40 gün sonra satın al diye bağırıp duran WinRAR yerine 7-Zip kullanıyorum. Kullanıcı programı satın aldı diye o bilgisayarı ele geçirmek bana göre etik değil. Siz kendi yazdığınız programı satıyorsunuz. Sisteme müdahale edemezsiniz. İster alır interneti ister almaz. İsterse saatle oynar isterse tarihle. Bunu engelleyemezsiniz. Mesela mali müşavirler geçmiş aylarda kalabalık işlem yapacaklarında veri girişini kolaylaştırmak için pc tarihini geriye alırlar. İşleri daha kısa sürer. Üstelik bazı müşavirler çok gizli verileri de pc'lerinde barındırdıkları için e-beyanname kullanılan bilgisayar hariç diğer bilgisayarlarda internet erişimine izin vermezler.

Kaldı ki kaspersky antivirüs programı da offline olarak *.key anahtarı ile lisanslanabilir. Kaspersky İnternet Security için bir şey söyleyemem. Çünkü o paketin işi sadece antivirüs değildir. İnternete de müdahale eder. Çünkü programın işi o'dur.

Aşağıda örnek bir resim bulunuyor. Programcı hangi hakla benim kayıt defterimi şişirmektedir? Buna o hakkı kim vermiştir?

Resim
ikra
Üye

Mesaj gönderen ikra »

Abicim birincisi bilgisayarin kontrolunu ele gecirmiyorsun. Bu biraz abartili olmus. Yalnizca bir porttan cikis yapip veri sorguluyorsun, hepsi bu. Eger dedigin mantiktan yola cikacak olursak, msn messenger yada benzeri programlari kullananlar bilgisayarlarinin iplerini coktan baskalarina vermisler demektir. Disaridan bilgisayara baglanilacak olunsa, bu tehlike teskil edebilir. Fakat boyle bir sey soz konusu degil.

Ayrica antivirus lokal key ile lisanslansa bile update icin internet istiyor.
kıdemsiz üye
Kullanıcı avatarı
haydarxxx
Üye

http://www.nonags.com/freeware-time-syn ... _3149.html sistem tarihini internetten güncelleyen bir program var.Projemize böyle bir şey entegre edemezmiyiz.Tarih ileri geri alınsada program açıldığında sistem tarihini otomatik olarak müdahale ile güncellese.
-internetten tarih nasıl alıncak ve sistem tarihine müdahale ettirceğiz.
-internetten hangi servis sağlayıcı güvenilir olur.yağrın bir gün kendini fes eden bir sağlayıcı olmamalı.google gibi kalıcı bir şey olmalı ki doğru bir bağlantı ile her zaman güvenilir bir tarih alsın
Bu kodlamada bana yardımcı olabilirmisiniz sevgili arkadaşlar.

viewtopic.php?f=2&t=28917 denedim ama çalıştıramadım