SQL 2005 VE NETSIS ILIŞKISI

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
ozcank
Üye

SQL 2005 VE NETSIS ILIŞKISI

Mesaj gönderen ozcank »

Arkadaşlar Merhaba ;
Öncelikle ben SQL2005 ile çalışan NETSIS veritabanına ve TABLE lara DELPHİ5 ile ulaştım yapmak istediğim bir rapor hazırlamak nedenmi NETSIS e yaptıramadığımız daha doğrusu yapmak istemediği raporları ben Delphi5 de hazırlamak istiyorum bu konudada siz değerli arkadaşlardan yardım talep ediyorum.
Yapmak istediğim şu;
TBLCAHAR
TBLSTHAR
ve TBLMCEK bu 3 tabloyu ilgili müşteri için grid ekrana almak ve bunları detaylandırmak mesela;
000001 nolu müşteri firmadan hangi fatura ile alım yapmış ve fatura detayı stok miktarları fiyatı toplam tutarı karşılığında ne vermiş çek gibi.

DELPHİ5 de TQuery1 kullanmadan Button1 'e SQL cümlesi yazarak DBGrid ekrana rapor alabilirmiyim?
ozcank
Üye

Re: SQL 2005 VE NETSIS ILIŞKISI

Mesaj gönderen ozcank »

Arkadaşlar Button1 e ekledim ama şu hatayı veriyor "Ya BOF ya da EOF Doğru veya geçerli kayıt silinmiş. İstenen işlem geçerli bir kayıt gerektiriyor. " ne yapabilirim ?

procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject);
var
sorgu:string;
begin
ARapor.Close;
ARapor.sql.clear;
sorgu:='select * from TBLCAHAR where CARI_KOD='''+edit1.text+'''';
ARapor.sql.add(sorgu);
ARapor.open;
End;
end.
Kullanıcı avatarı
sabanakman
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen sabanakman »

Delphi5 piyasaya çıktığı zaman piyasada sadece Windows 98 vardı ve bu delphideki ADO bileşenleri Windows 98'e göredir ve Windows XP sistemlerde bile sıkıntı yaşarsınız. Delphi7 ADO sürücüleri de XP ye kadar uyumlu çalışır. Her ne kadar Vista ve Win7 de çalışan Delphi7 ADO uygulamaları yapılabilse de her sistemde kesin çalışır iddiasında bulunmak boş bir vaat olacaktır (*). Win7 ve/veya Server2008 işletim sistemlerinde temel ADO hatalarını aşmak için projelerinizin en az Delphi2005 ile derlenmesini tavsiye ederim. Tabi D2005'in tasarım arayüzü ve kodlama ekranında türlü sıkıntılar bulunmaktadır. Daha sağlıklı bir IDE için en az D2007 kullanılabilir. Tabi en güncel delphi sürümünü kullanmanız her zaman en avantajlı durum olacaktır.

(*) Bir çok bilgisayar markası merkezden dağıtılan işletim sistemi kurulum paketini kullanmaktadır. Tabi Türkçe Dil paketi sonradan kurulduğu için işletim sistemi temelde Türkçe olmamaktadır. Bu sistemlerde SQL Server veritabanında Türkçe karakter kullanılan veritabanına erişmeyi Delphi7 uygulamasında unutun. Maalesef bu mümkün olmamaktadır.
Şaban Şahin AKMAN
Üye

Mesaj gönderen tuna »

Sabanakman hocamın dediği gibi en az delphi 7 kullanmalısın. Sql 2005'de ve xp işletim sisteminde sorunsuz çalışır. Delphi 7'de bir sürü geliştirdiğim projelerim var herhangi bir sorun yoktu. Ama win7 veya server için yazılacaksa en az Delphi 2007 derim. Hatta hiç 2007 ye filan bulaşma dşrekt en güncel versiyon XE2' ye geç derim. Geçen aylarda lisanslamada kampanya vardı bende ozaman geçiş yaptım.
ozcank
Üye

Mesaj gönderen ozcank »

Arkadaşlar verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ediyorum.Aslında sadece ben rapor hazırlamak için Delphi yi kullanacam NETSİS programının alamadığı ve NETSIS firmasına yaptıramadığımız raporları SQL den bağlanarak hazırlamak istiyorum amacım bu sadece.
ADO İle sql 2005 bağlantı yapabildim ve TABLE larıda sorgulayabildim fakat aralarındaki ilişkisel raporları hazırlayabilmek için yardımlarınızıda isteyeceğim.
TBLCAHAR
TBLSTHAR
TBLMCEK
bu TABLE ların içerisinden bir müşteriye ait olan kayıtları süzüp detaylı olarak rapor edip yazıcıya çıktı alacam.
TBLCAHAR.CARI_KOD
TBLSTHAR.FISNO
TBLMCEK.SC_VERENK
BU verileri eşleştirip aynı DBGrid ekrana alabilirmiyim? Ve aynı DBGrid ekranda detaylandırabilirmiyim?

Bir carinin FATURASI ve Fatura kalemleri - ÇEK çekin detayları gibi.
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft »

verileri direk excel'e alabilirsiniz. excelde sorgu yazabilirsiniz.
ozcank
Üye

Mesaj gönderen ozcank »

mkysoft nasıl yapacam yine delphiden mi exele aktaracam yada excellden sql2005 nasıl bağlanacam
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft »

delphi'yi kullanmanıza gerek yok. excelde dış veri bağlantısı diye birşey var. googleda ararsanız bir çok örnek bulacaksınız. mesala:
http://www.serdarb.com/excel/excel-ile- ... port-data/
ozcank
Üye

Mesaj gönderen ozcank »

Anladım ama bende DATA yok Veri var ordada tek tabloya bağlanıyor? EXCELL 2010 kullanıyorum
ozcank
Üye

Mesaj gönderen ozcank »

Arkadaşlar bu şekilde bir cümle yazdım ama rapor alamadım? Yardımcı olurmusunuz?

procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject);
var
sorgu:String;
begin
ARapor.Close;
ARapor.sql.Clear;
sorgu:='SELECT TBLCAHAR.CARI_KOD, CARI_ISIM, TARIH, TBLCAHAR.VADE_TARIHI,
BELGE_NO, ACIKLAMA, BORC, ALACAK,BORC -ALACAK AS BAKIYE,
CASE HAREKET_TURU WHEN 'A' THEN 'DEVIR' WHEN 'B' THEN 'FATURA' WHEN 'C' THEN 'IADE_FAT' WHEN 'D' THEN 'KASA'
WHEN 'E' THEN 'MUS_SENET' WHEN 'F' THEN 'BORC_SENET' WHEN 'G' THEN 'MUS_CEK' WHEN 'H' THEN 'BORC_CEK'
WHEN 'I' THEN 'PROTES_SEN' WHEN 'J' THEN 'KARSILIKSIZ_CEK' WHEN 'K' THEN 'DEKONT' WHEN 'L' THEN 'MUHTELIF' ELSE '' END AS BELGE_TIPI, TBLCAHAR.PLASIYER_KODU,
TBLSTHAR.STOK_KODU, STOK_ADI, STHAR_GCMIK AS MIKTAR, STHAR_NF AS NET_FIYAT, STHAR_BF AS BRUT_FIYAT, STHAR_BF - STHAR_NF AS ISK_TUTAR, STHAR_ACIKLAMA, STHAR_SATISK * 100000 AS ISK1_ORAN, STHAR_SATISK2 AS ISK2_ORAN, STHAR_GCMIK * STHAR_NF AS TUTAR
FROM TBLCAHAR
INNER JOIN TBLCASABIT ON (TBLCASABIT.CARI_KOD = TBLCAHAR.CARI_KOD)
LEFT OUTER JOIN TBLSTHAR ON (TBLSTHAR.FISNO = TBLCAHAR.BELGE_NO AND TBLSTHAR.STHAR_TARIH = TBLCAHAR.TARIH AND TBLSTHAR.STHAR_ACIKLAMA = TBLCAHAR.CARI_KOD)
LEFT OUTER JOIN TBLSTSABIT ON (TBLSTSABIT.STOK_KODU= TBLSTHAR.STOK_KODU)
ARapor.sql.add(sorgu);
ARapor.open;
End;
end.
ozcank
Üye

Mesaj gönderen ozcank »

Yapmak istediğim bir carinin ilgili fatura içeriğinide TBLSTHAR tablosunu kullanarak aynı grid e rapor etmek
ozcank
Üye

Mesaj gönderen ozcank »

Bu arada delphi 2007 kurdum:)
Kullanıcı avatarı
conari
Üye

Mesaj gönderen conari »

hazır olan STOKCARIANALIZ viewin kullan fatura detayları için,
Bir kelimenin anlamını öğretsen bile yeter..
ResimResim
ozcank
Üye

Mesaj gönderen ozcank »

conari orda fatıradaki iskonto oranları yok ben onlarıda getirmek istiyorum biliyorsan NETSİS i şöyle söyleyeyim ben şunu yapacam ;
CARI
RAPORLAR
CARİ HAREKET RAPOR unda Genel kısıtlarda Fatura detayı işaretleyince faturada yapılan iskonto oranınıda görmek istiyoruz amacım bu.Yardımcı olursan çok sevinirim.
Kullanıcı avatarı
conari
Üye

Mesaj gönderen conari »

satır iskontosu mu fatura altımı?

İlgili viewe
STHAR.STHAR_SATISK,
STHAR.STHAR_SATISK2,
STHAR.STHAR_SATISK3

tblsthar daki alanları, şeklinde ekleyebilirsiniz.
Bir kelimenin anlamını öğretsen bile yeter..
ResimResim