FastReport'ta Yazılar üst üste biniyor.

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
neu84
Üye

FastReport'ta Yazılar üst üste biniyor.

Mesaj gönderen neu84 »

Merhaba Arkadaşlar,
FastReportta bir rapor düzenliyorum, Delphide bir formda RichEdit e girilen uzun bir yazıyı rapora bastırıyorum. MasterData içinde bir ader TfrxRichView var ve bu alana delphideki formda yazılan yazılar geliyor. Ancak diyelim ki 3 kişi ayrı ayrı birşeyler kaydettiyse db ye, 3 ünde yazdıkları geliyor ama MasterData'nın sabit bir height i olduğu için yazılar taşıyor ve birbirinin üstüne biniyor diğer kayıtlarla. Strecth yaptım olmadı, kod yaziyim dedim uyduramadım. Bu masterDatanın yükseliğini TfrxRichView deki verinin uzunluğuna göre nasıl dinamik bir hale getirebilirim?
Kullanıcı avatarı
csunguray
Üye
İletişim:

Re: FastReport'ta Yazılar üst üste biniyor.

Mesaj gönderen csunguray »

Bandın Stretched özelliğini True yapın. TfrxRichView in StretchMode özelliğini smActualHeight yapın. Bir de bir memonun stretch olduğunda altındaki objeleri aşağı kaydırması için altındaki objelerin ShiftMode özelliğini smAlways yapın.
C. Sunguray
csunguray at netbilisim.kom
Net Bilişim Hizmetleri

Sıradan her programcı bilgisayarın anlayabileceği kodlar yazabilir.
Sadece iyi programcılar insanların da anlayabileceği kodlar yazarlar.
Martin Fowler (http://martinfowler.com/)
mesut
Üye

Re: FastReport'ta Yazılar üst üste biniyor.

Mesaj gönderen mesut »

Merhaba,
Ben de bi ara aynı sorunla karşılaştım. Ne yaptımsa bir türlü düzeltemedim.
Sorunu şu şekilde çözdüm;
Öncelikle rapora bir adet masterdata ekledim ve rapordaki bi dataset ile ilişkilendirdim.
Eklediğim masterdata’nın içeriğine herhangi bir şey eklemeden yüksekliğini 0 (sıfır) olarak ayarladım.
Daha sonra bu masterdata’yı başlangıç yüksekliğini ayarlamak istediği masterdata’nın üzerine taşıdım ve BeforePrint ile Engine.Cury komutunu kullanarak başlangıç yüksekliğini ayarladım.
Yapmış olduğum bu işlem elbette geçici bir çözüm ama çalışıyor. :lol: