Helal Yazılım

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
ikutluay
Üye

Helal Yazılım

Mesaj gönderen ikutluay »

Merhaba

Biraz başınızı ağrıtacağım ama sanırım buradaki sorunlar hepimizin ortak derdidir.

1991 de okula girişimden bu yana atıldığım sektörde öyle veya böyle programcılıktanda 1993 ten beri ekmek yiyorum. Genel olarak network adminlik yaptığımiçin kafam rahat ama gende çalıştığım yerler için küçük yazılımlarda geliştiriyorum. bunlar genelde satışa yönelik ürünler olmadılar hiç.

1999 da lisans olsun diye delphi 4 aldırmıştım işyerime, yine her işyerimdede lisanslama projeleri çıkarıp işletim sistemlerini ve office programlarını sunucuları lisanslıyorum.

Bir konuda her Türk vatandaşı gibi lisansların pahalı olduğuna katılıyorum ama bir yandanda artık öbür dünyayı düşünerek yaşamaya başlayınca "biz neler yapıyoruz" diye düşünmeden edemiyorum.

Forumda bir çok arkadaşıma bakıyorum hep programlarını nasıl koruyacaklarının derdindeler, oysa bu forumda lisanslı ürün kullanan kaç arkadaşımız var orasını Allah bilir ama yüksek olduğunu sanmıyorum. Tanıdığım bazı yazılım firmaları oldu, adamlar bir hastane otomasyonuna 50000 -100000 kazanırken hala lisansız CX componentleri kullanıp devamedenler oldu. Ama mesela bazı firmalarsa yeni sürümü çıkmazsa dert oluyor diye kesin bir şekilde uygulamalarında component kullanımına yasak getirdiler.

Ben yıllarca bulduğum her component setine her dbms ye, veri yönetim aracına icon ve simge setine mal bulmuş magribi gibi atladım. Oysa şimdi baktığımda bütün bunlar bana çok anlamsız geliyor. süs olsun diye kurduğumuz ve kullandığımız componentler yeni sürüme geçince resmen eziyet halini alıyor. Üstelik mesela inkscape gibi beleş bir programlar üç beş dk da babalar gibi bir sürü ikon çizebiliyorum. hemde vektörel cillop gibi. ada zaten full bedava olan bir sürü deneme setleri var.

Yada 5 mblık exeye tek bir component ekliyoruz exe oluyor 15 mb. component öğrenmekten programcılığı geliştirmeye fırsat kalmıyor.

Ben kendi payıma geçen günlerde işe ikonlardan başladım. Elimde 2.5 milyondan fazla icon vardı sanırım. epey sürdü ama bunları kategorize ettim. Free for personal yani sadece kişisel kullanım için bedava olanları bile ayıkladım. diğerlerini ya sıkıştırıp kaldıracağım yada hepten sileceğim. Durdukları bile zarar. Uygulamalarım için tamamen free bir ikon seti oluşturdum.

Ayrıca uygulamalarımdaki gereksiz componentler yerine işlerimi kod yazarak çözmeye başladım. Gerçekten gerekmedikçede component kurmak istemiyorum artık. Developer expresi zaten sevemedim hiç ama yerine kullandığım ehlib'in yerine bile standart db grid i koyup kendi özelliklerimi kendim ekleme yoluna gideceğim. (bir kısmı hazır sayılır)... Böylece gene component olacak ama kendi componentim istediğim zaman düzeltebileceğim.

Ancak Fast Report mesela kolayca vazgeçilecek bir araç değil. Bunun için 3 sürümünde Türkçe resourcelardan dolayı A. Tzagenanko nun söz verdiği bir lisans var o konuda rahatım. Olmazsa ilerde paraya kıyıp almak lazım yada runtime da design desteği olan başka bir raporlama aracı varsa ona geçerim. Trichview içinde Türkçesini hazırladığım için full source lisansım var ama hiç kullanmadım bugüne kadar.

Ehlib içinde yazarı bu durumu anlattığımda al kullan paran olunca alacağına söz vermen yeterli demişti ama her upgrade için saatler harcamaktan yoruldum artık.

Gelelim en önemli konuya. Delphi için BT grup u aradım. Bu lisans konusu beni rahatsız ediyor ama hem 1 usd=1 eur olayı çok saçma hemde koca Logo yazılım firmasına yada holdinglere bile 5000 euro olan x lisans neden banada aynı para. nasıl edelim dedim. Bana söyledikleri öğrenci lisansı verebiliriz ama onuda ticari olarak kullanmanız uygun değil. Ki o bile 700 euromu ne öyle birşey. (Aslında kim farkeder diyebiliriz ama dedim ya ben artık başka hesapları düşünüyorum, Allah'ın görüyor olması yeterli benim için.)

Sizlere sormak istediğim
1. Lazarus artık yeterli hale geldi diyebilirmisiniz.
2. Forumda tamamen bu tip helal component ve ürünlerin paylaşıldığı bir yer açılmalı mı ve açılsa kod veya component olarak destek verirmisiniz.

Bu düşüncelerim konusunda haksızolduğum noktalarda eleştiri getirirmisiniz.
Kişi odur ki, koyar dünyada bir eser. Eseri olmayanın yerinde yeller eser./Muhammed Hadimi
http://www.ibrahimkutluay.net
http://www.ibrahimkutluay.net/blog
Kullanıcı avatarı
White Rose
Üye
İletişim:

Re: Helal Yazılım

Mesaj gönderen White Rose »

s.a.
Söylediklerinize aynen katılıyorum, ben de aynı kaygıları taşıyorum ve samimiyetle çözüm bulmak istiyorum.
D7 kullanıyorum, defalarca aramama ve sormama rağmen D7 lisansı bulamadım, stoklardada yok, diyorlarki üst versiyonları al, alalım ama component sürümleri ne olacak, kurulum problemi çıkacağı kuvvetle muhtemel.
Fastreport Türkiyede satıcısı var mı bilmiyorum. Ehlib almak için kiminle kontak kuracağız. IBDAC comp. nin Türkiyede satıcısı var mı, internetten alışveriş yapmak ayrı bir sorun. Bunlara kolayca lisans satın alabileceğimiz bir yol yok mudur.
Kul hakkı konusundaki endişelerim beni rahatsız ediyor. Bir kere de girdik işin içine. Vazgeçmek imkansız, vazgeçsek bile bundan önceki kullandıklarımız ne olacak. Eğer componentlerden vazgeçip sadece Delphi kullansak bile dediğim gibi bundan önceki kullanımlarımız ve programın buna dayalı özellikleri ne olacak.
orhancc
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen orhancc »

BT Grup'dan aldığım bilgide Delphi XE2 nin çıkması ile satın alacağınız XE2 lisansı ile Delphi 7 yi de lisanlamış oluyor ve ikisini de kullanabiliyorsunuz. Kampanya vardı bi sorun derim

http://btgrubu.com/
ikutluay
Üye

Mesaj gönderen ikutluay »

biraz önce programcılıkta ufkumu açıp üzerimde emek sahibi olan hocamla görüştüm, Elevate db nin standardını parasını verip almış. ama dediğim gibi bu işlerde resmen dürüst kullanıcının canını çıkarıp korsana teşvik eden tavırları var birçok firmada.

@whiterose..

xe2@btgrubu.com veya (312) 266 0606 / (212) 319 7722 adreslerinden bilgi alabilirsin. Merak etme insanı sıkboğaz etmiyorlar Microsoft elemnları gibi. Ben konuştum. Ticari olarak bu işten çok ama çok cüzi para kazanıyorum o da sabit değil dedim. O zaman rahatsız olma ilerde kazanırsanız alırsınız dediler.

ibdac'ı şu adresten alabilrsin. 170 TL geliyor. https://secure.shareit.com/shareit/cart ... html&js=-1

ben ona eşdeğer bir şey aradım epeyce. IBOLEDB diye bir ADO sürücüsü buldum ama çok kısıtlı yetenekleri var. onu kurunca standar ADO componentleri de IB ve FB ile çalışıyor.

ehlib gelince ben full türkçesini hazırladım. http://www.ehlib.com dan alabilrsin. dmitry bolshakov ile lokalizasyon konusunda epey görüşmem oldu. bende almayı düşündüm. ama ehlibin kullandığım bir çok özelliğini sıksa normal bir gride kendimizde ekleriz diye düşünüyorum. kısaca tembellik etmek bizimki yani.
Kişi odur ki, koyar dünyada bir eser. Eseri olmayanın yerinde yeller eser./Muhammed Hadimi
http://www.ibrahimkutluay.net
http://www.ibrahimkutluay.net/blog
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

Ben bir iş yapacağım zaman öncelikle bu işi kodla veya bedava bir yazılımla/componentle çözmeye çalışıyorum. Değilse de çalıştığım kuruma lisansları mutlaka aldırıyorum. Genelde bu işi 6 aylık veya 1 yıllık peryodlarla yapmak en güzeli. Senede bir eksik lisansları kontrol etmekte fayda var.

Delphi'nin lisanları normal olmasına rağmen maalesef ülkemizde bu ciddi bir para. Component fiyatları da öyle. Bence burda insan kazandığı paraya veya faydaya bakmalı. Sene de 300-400 $ ek gelir getiren birisinin bence lisans alması gerekmez. Ama şirketiniz için yazılım yapıyor ve yaptığınız yazılımlarla gelirinizi sağlıyorsanız hem insani, hem de islami olarak lisansını almalısınız.

Lazarus ile ilgili fikrim yok ancak işe yarayacak bedava componentler konusunu pek çok kez konuştuk. Özellikle aradığınız birşey varsa da Delphi VCL kısmına sorunuzu sorabilir, kullanıcıların tecrübelerinden faydalanabilirsiniz.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
m_ekici
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen m_ekici »

s.a.

bende 1987 den bu yana yazılımdan para kazanıyorum. Düşüncelerinde tamamen haklısın. ilk başladığımda mecburen Basic/cobol gibi lisansları almak benim için mümkün değildi. fakat işin öbür dünyasını düşündüğünüzde kazandığınız lokmanın helal olması gerekiyor. İlk başlarda dikkat etmiyorduk ama çoluk çocuğa karışmaya başlayınca en azından para kazandığım lisansları satın aldım. şimdi bazı sitelerden indirilen kırık kodları bile incelerken içim rahat değil. kul hakkına giriyoruz. ama diğer taraftan imkanlarınız yoksa ne yapacaksınız? (kendimi haklı çıkarmak için değil ama gönül razı değil). Yazılım geliştiriyorsan en az aşağıdaki ücreti vermen lazım;

1. Microsoft bayi seti 300 $ (yıllık)
2. Delphi Pro ile yetinmek zorunda kalıyorum. (6/2007/Xe2) yaklaşık 1000$+800 €
3. Visual Studio Pro 550/800 $ (.net/mobile kullanmıyorsan gerekli değil)
4. DevExpress ürünleri yaklaşık 1000 $ ve 1-2 yılda yeniden vermen veya yılda 1400 $ vermen lazım
5. Fast Report dediğin gibi olmazsa olmaz. 300/700 $

eğer büyük bir yazılım firması değil ve sürekli satılan bir ürün geliştimediyseniz yıllık bu paraları vermek çok zor.

Helal komponent paylaşımına gelince adresleri paylaşsak yeterli olur gibi. çünkü bu işi sürekli geliştiren bir grup yoksa 1 sene sonra yeni versiyon çıktığında ortada kalıyorsunuz. Bu nedenle sizinde dediğiniz gibi 1-2 ihtiyaç dışında ekstradan komponent kullanmamak en iyisi. Delphi Xe2 de en azından kendi başınıza daha görsel şeyler yapabiliyorsunuz. Dev Exprese alışmış birisinin cxGrid i bırakıp TGrid e dönmesi biraz zor.

Delphi 6 dan bu tarafa JEDI yi her versiyonda rahatlıkla kullandım.
Fast Report un 2.5 versiyonu ücretsiz.
kbmMemTable ücretsiz.
TurboPower Async Professional komponentleri Ücretsiz (fax/modem, seri port v.s. işleri için)

http://sourceforge.net de güzel komponentler var fakat zaman olmadığı için ihtiyaç olmadan oralara bakamıyoruz.
bocek
Üye

Mesaj gönderen bocek »

Bir arkadaşın bu konuyu açmış olmasına sevindim.

Bende hobi olarak başladım delphi öğrenmeye amacım keylogger, trojan tarzı programlar yazmaktı yazdımda... bir dünya döküman kitap çevirdim ingilizceden türkçeye, tomasın kitapları, marco babanın kitapları, internetten bulabildiğim yaklaşık 7000 parça kod ve açıklaması, bu çevirilerimi satayım dedim kendi kendime 2007 de başladım sene 2012 hala çeviriyorum boş zaman buldukça. Delphi help system tamamını türkçeye çeviriyim diyorum ama esas sıkıntı bu çevirileri satmak çünkü başkaları yazdı bu kitapları ve lisansları onlara ait, yani paylaşmak yasadışı, birde haram olayı var tabii.

Sadece program geliştirmeye çalışıyorum, yaptığım bağzı programlar para ile satılanlardan daha kullanışlı ve gösterişli ama satamıyorum, önceden dev express ve tms kullandım, bu aralar alpha controls kullanıyorum.

Diyelimki satınalmak istedim bütün bunları, dünyanın parası ben elektrik teknikeriyim aldığım maaş ta belli, lisanslar çok pahalı. Bu gidişle ömür boyu hobi olarak kalcak bende delphi :)

Bedava komponent olayına gelince, Farkındaysanız makale bölümünde aynı kişiler dışında kimse birşey paylaşmıyor... komponent paylaşırlarmı? bence hayır, ne yazık ki biz paylaşımı sevmiyoruz... ama şunuda belirteyim eğer komponent paylaşım bölümü açılırsa benden TDBTreeView kendim yazdım alıntıda değil... aslında eski komponentler var troy adlı bir sitede ya da koders te bunları güncelleyip kullanabiliriz.
Laz61
Üye

Mesaj gönderen Laz61 »

Slm. aleyküm

Ortalığın toz duman olduğu bir zamanda Helal-Haram hassasiyyeti taşımak, yüksek tonda alkışlanması gereken bir duyarlılıktır. Benim esas ilgilendiğim konu din. Bu noktadaki hassasiyetimi yüksek tutmaya çalışıyorum. Ben şahsen maddi bir veriye dönüşmeyen, maddi bir getirisi olmayan, şu veya bu şekilde bana artı değer katmayan yazılımların kullanılabilir düşüncesindeyim. Bunun bir vebal taşımadığı kanaatındayım. Şayet kullandığınız yazılımın şu veya bu şekilde size artı bir katkısı sağlıyorsa bunun caiz olmadığını düşünüyorum. Yıllardır delphi 5 kullanıyorum. Diğer sürümlerininde çok gerekli olduğunu düşünmüyorum. Ve bana sağladığı hiçbir artı değer katkısıda yok. Bu anlamda buna para verip almanın gerekli olduğunu, vebalinin olduğunu zannetmiyorum. Bu benim yorumum. Bahsedildiği gibi pek paylaşan bir millet değiliz. Ben bir Türk sitesinde yazmak, soru sormaktan hep çekinmişimdir. Bu konularda anlayışlı olduğumuz pek söylenemez. Ciddi, dile hakim programcılarımızın olduğunu da zannetmiyorum. Bu noktada yapabileceklerimizin çok sınırlı olduğunu -bu kaliteyle- düşünüyorum. Teknolojik gelişmelerde bu ümmetin semasında yıldız aramak beyhudeliktir! Helal haram hassasiyeti önemli! Faydalı şeyler üretmek önemli! Bu bilgi, bu beceriyle Allah yardımcımız olsun!

Tsk ederim
Hayat tüm olumsuzluklara rağmen yaşamaya değer.
Kullanıcı avatarı
esistem
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen esistem »

merhaba;
yazının üzerinden biraz geçmiş ama bende bir kaç şey yazmak istedim.
Sanırım 2002 yada 2003 ten beri, Delphi 6 Prof. Lisanslı kullanıyorum, onu haricinde de herhangi bir üst sürüme şimdilik ihtiyacım olmadı. Son 2 yıldır üzerinde çalıştığım geniş kapsamlı bir proje var son hallerini aldı diyebilirim. yılbaşında ilk müşterime programı verdim (hala parasını almadım ama eksikleri tamamlıyoruz. ipaq ile sıcak satış gibi.) nerden denk geldiyse devexp. quantum grid comp. buldum ve kurdum, çok hoş görüntüsü var ve kullanımı çok kolay, fatura ana formuna ekledim müşterim de çok beğendi (sadece gruplaması bile yetti) fakat sorun şu ki, dedim lisans alayım ama fiyatlar uçuk kesinlikle tek müşteri için değmez hatta bi arkadaşımız 2 yılda bir 1400$ dan bahsetmiş o zaten imkansız. Sonra ehlib i buldum arayıp daha 1 hafta olmadı demosunu indirip deneyeli. Oldukça hoşuma gitti fakat her ne yaptımsa bir hata verdi derleme anında ve deneme sonuçsuz kaldı.

ikutluay arkadaşımız ehlib in türkçesini hazırladım demiş ama bana delphi6 için uygun değil gibi geldi yada ben yanlış bişi yaptım tasarım anında. Yardımcı olabilirmisiniz o konuda.

Fast Report 2,5 ücretsizmidir gerçekten ben hiç bir yerde okumadım öyle bişi. Şu anda free report kullanıyorum oldukça memnunum ama fatura ve irsaliye basımı için kesinlikle dot matrix raporlamaya ihtiyacım var şu anda zreport ile işimi görüyorum ufaktan. bu arada Fast report 2.5 te dot matrix çıktı varmıdır ?

TurboPower Async Professional zaten kullanıyorum sorunsuz.

Ne bilim mesela parasal değer girmek için bi arkadaşım hazılamıştı bi component yıllardır onu kullanırım, veya tarih girişleri için tarihedit diye bişi yazmıştı hala onu kullanırım sadece rakam girmek için kendim basit bi tedit ten türeme rakamedit yazmıştım hala onu kullanırım vs.vs.

Bu güne kadar da sayısız program yazıp sattım hatırladığım kadarı ile hiçbirinde ücretli komponent yoktu. ama artık olmalı diye düşünüyorum, en azından ehlib gibi yada dev. exp. quantum grid gibi bir grid işime çok yarardı ki zaten son 1 aydır ücretsiz öyle bişi arıyorum ama nafile.

birder advmoneyedit diye bi komponent buldum nerden bulduysam para değer girişleri için onu kullanmaya başladım ama ücretlimidir değilmidir açıkçası bilmiyorum.

Component paylaşımına gelince bende paylaşırım dicem ama zaten kullandığım 3 tane farklı komponent var onlar da kimsenin bi işine yaramaz diye düşünüyorum.

Bu arad Lazarus hakkında sormuşsunuz yeterlimidir diye ona da kendimce cevap yazayım;
Yaklaşık 2 aydır 0.9.27 önsürümü kullanıyorum FPC ver:2.2.3 yazıyor. Delphi gibi bir arayüz ama delphi kadar kullanışlı değil. Derleme mükemmel ama, ben ipaq için kullanıyorum, son aşamasına (bilg. haberleşme) geldim yazılımın. Sadece sqlite ile standart veritabanı işlemleri yapıyorum. Fazlaca bir deneyimim yok ama Delphi yi kullanmaktan vazgeçebileceğimi sanmıyorum ki vazgeçsem zaten direk c'ye geçerim herhalde. Büyük projeler yapılabilirmi derseniz, veritabanı programlama yapacaksanız bence gayet güzel yazılır güzel de sonuç verir gibime geliyor. Bendeki hangi sürümüdür yenisi varmıdır daha gelişmişmidir hiç bilmiyorum açıkçası hiçte araştırmadım, bu yetiyo şimdilik deyip bununla yola devam edicek gibiyim.
dkiraz
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen dkiraz »

Öncelikle herkese selamlar;

Aşağı yukarı buradaki mesajların yarısından fazlasını okudum. Herkes linsanslı kullanmaktan yana. Lisansız kullanalım diyen yok. Bu çok güzel birşey. Ancak ne varki lisans fiyatlarının ülkemizde fahiş olması yada gelmesi ayrı bir dert. Bende bu işi yıllardır yaparım. Ancak bir yılda kullandığım komponentlerin parasının üstünde bir para kazanacak iş yapamadım. Hep miktar altında kaldı. Birazda kimseye kıyamadık, fiyatı düşük tuttuk, nasip olması vesselam. Ama hep şu istemişimdir; Misal kullandığım yazılımların komponentlerin lisansları toplamı 5000 dolar olsun. Eğer bir gün 10.000 dolarlık iş yaparsam hiç düşünmeden 5000 doları çıkarır veririm, bir kere para kazanacağımı bilsem yine de o lisansları almak isterim. Dediğim gibi nasip. Çoğu trilyonluk işlere başladık fakat arkası gelmedi. O yüzden hep az para kazanan programcılardan olduk.
Bir diğer sıkıntıda bizlerin yanlış başlangıç yapması. Çoğumuz biliyordur ama bi dünya open source yazılım ve komponent geliştirme ortamı var. Biz bu free araçlarla çalışmak yerine bize kolay gelen IDE lere mahkum ettik kendimizi. Şimdide geriye dönmek zor geliyor tabi. Sourceforge.net' i bir gezin. Gerçekten çok şey var. Ayrıca Neden herşey windows tabanlı ve ortamında olmak zorunda? Biraz bunu düşünürsek ve yıllardır open source araçlarla para kazanan programcıların varlığını da biliyorsak biraz biraz düşünmeye başlamalıyız. Şu an benim gördüğüm kadarıyla lazarus iyi bir yere geldi. Bunun yanı sıra bir çok komponent ki devart gibi, fastreport gibi firmaların komponentleri bile bu ortamla uyumlu halde üretilmekte. Diğer yandan Visaul C ide leri de mevcut, Üstelik tamamen ücretsiz. Dev C++ gibi. Yani arkadaşlar artık alternatifsiz değiliz. Eski paralı IDE lerle yaptığımız uygulamalara artık bir nokta koyalım. Ve bu ücretsiz ide ler ile çalışmaya başlayalım. Unutmalayalım ki helali arıyorsak Allah yardım edecektir.