CxGrid Satır ve Sutuna göre Combobox

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
neu84
Üye

CxGrid Satır ve Sutuna göre Combobox

Mesaj gönderen neu84 »

Merhabalar Arkadaşlar,
CxGridde bir sutunun tamamını degilde, runtime da belirlenen bir kritere göre (dbden gelen veri) o sütuna ait satırlardan bir kaçınıcı cxComboBox yapmak istiyorum digerleri edit olarak kalacak ama bi türlü olmuyor. Bu mümkün degilmidir de olmuyor yoksa ben beceremiyormuyum? Ne önerirsiniz?
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Re: CxGrid Satır ve Sutuna göre Combobox

Mesaj gönderen mkysoft »

viewtopic.php?f=2&t=16625
bu mesajda size yol göstecek bilgiler var. siz gerekli olayda veri ataması yerine direk nesneyi değiştirebilrisiniz diye düşünüyorum.
neu84
Üye

Mesaj gönderen neu84 »

Cevap için teşekkür ederim..
Ancak benim istedigim sonuç bu degildi. Farzedin iki tane sütunum var, biri kategori adında, digeride ürünler. kategoriye diyelimki usb flash bellegi tıkladım, eger veritabanımda birden fazla flash bellek var ise diger sütunun(ürünler sütunu) combobox'a dönüşmesini istiyorum,eger sadece 1 tane varsa textedit olarak kalsın ve olan ürünün adıda oraya yansısın istiyorum. Bunu yapmak mümkün mü?

Tabi gride birden fazla satır gelecek, 4 satırım varsa ve ben 3.sünde bu seçimi yapıyorsam o sütunun 3. satırının combobox olması gerekiyo.
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft »

bana nedense örnek çok ilişkili geldi. AEdit nesnenin türünü değitirmeyi denediniz mi?
Kullanıcı avatarı
vkamadan
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen vkamadan »

Merhaba ,

Evet runtime da bir cxGrid nesnesnin Column a tanımladığınız editör nesnesini satır bazında değiştirebilirsiniz, örn KOD sütunu normalda cxTextEdit özelliğine sahip olabilir ve bazı durumlarda bazı kayıt satırlarında ilgili sütun cxLookupCombo özelliğini taşıyabilir,

bu işlem için kilit olay metodu ilgili column'un" OnGetProperties" metodudur, aşağıdaki örnekte ilgili column default özelliği ne olursa olsun girddeki bir başka columun değeri kıyaslanarak farklı bir Editör nesnesini ataması yapılacaktır, önerim "cxEditRepository" konteynırı içine atama yapmak istediğniiz özelliklere sahip editörü ekleyerek hazır edin ;

Kod: Tümünü seç

procedure Txmlmenu.cxGirdDBTableView1Column1GetProperties(
  Sender: TcxCustomGridTableItem; ARecord: TcxCustomGridRecord;
  var AProperties: TcxCustomEditProperties);
var
 intCol : TcxCustomGridTableItem;
begin
 intCol :=  (Sender.GridView as TcxGridDBTableView).GetColumnByFieldName('durum'); //kıyaslama yapılacak diğer grid column u

if ARecord.Values[ intCol.Index ] = 2 then AProperties := edLookupComboBox.Properties; //eğer durum=2 ise  cxEditRepository konteynır içine tanımladığım adı edLookupComboBox olan TcxLookUpComboBox tipindeki nesnenin özelliğini ilgili satırda geçerli olmak üzere column a atamasını yap..

end;
Açıklayıcı olmaya çalıştım umarım anlaşılır olmuştur.

İyi çalışmalar.
Volkan KAMADAN
www.polisoft.com.tr
akuyumcu63
Üye

Mesaj gönderen akuyumcu63 »

teşekkür ederim.

kod yazan elleriniz dert görmesin.
İsteyen, yapabildiğinden daha fazlasını yapar.