Ağ Ortamında EXE Kullanımı Hakkında

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
PTT
Üye

Ağ Ortamında EXE Kullanımı Hakkında

Mesaj gönderen PTT »

İyi geceler, şöyle bir projemizin oldugunu varsayalım.

Ağ ortamında sql servera bağlanarak çalışan bir programımız bulunsun.

Kullanıcılara programı,
anabilgisayardaki exenin kısayolunu vererek mi sqlservera bağlatmalı,
yoksa her kullanıcıya ayrı exe verip sql servera öyle mi bağlatmalı ?

Acaba hangisi daha doğru bir yoldur? Bu ikisinin kullanımının avantaj ve dezavantajları ne olur?

Benim aklıma gelen bir dezavantaj--> Her kullanıcıya ayrı exe verirsek, exe güncellendiği zaman tüm kullanıcıların exesini güncellemek gerekir.

Teşekkürler
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Re: Ağ Ortamında EXE Kullanımı Hakkında

Mesaj gönderen mkysoft »

Programınız kullanıcıya özgü ayarlar kaydediyorsa ağ üzerinden çalıştırmaları mümkün olmayacaktır. Saşt okunur olarak paylaşıma açacaksanız sorun olmaz. Ben yinede her kullanıcının exe'sini kendi bilgisayarında tutmasından yanayım. Programı internet üzerinden de kullanabilirler. Programa versiyon kontrolü koyabilirsiniz, exe'yi blob olarak veri tabanına gömüp, exe'nin kendisinin güncellemesini sağlayabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
sabanakman
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen sabanakman »

mkysoft yazdı:Ben yinede her kullanıcının exe'sini kendi bilgisayarında tutmasından yanayım.
Özel bir yöntemim olmamasına rağmen ben de bu yöntemi tercih ediyorum.
Şaban Şahin AKMAN

Mesaj gönderen PTT »

sabanakman yazdı:
mkysoft yazdı:Ben yinede her kullanıcının exe'sini kendi bilgisayarında tutmasından yanayım.
Özel bir yöntemim olmamasına rağmen ben de bu yöntemi tercih ediyorum.
Bende bu yolu tercih etmiştim.
Teşekkür ederim değerli yorumlarınız için..
ikutluay
Üye

Mesaj gönderen ikutluay »

uzak masaüstüde düşünülmelidir. oda iyi bir seçenek
Kişi odur ki, koyar dünyada bir eser. Eseri olmayanın yerinde yeller eser./Muhammed Hadimi
http://www.ibrahimkutluay.net
http://www.ibrahimkutluay.net/blog
Kullanıcı avatarı
tanerileri
Üye

Mesaj gönderen tanerileri »

exe nin boyutu çok büyükse programın çalışması için geçen zamanın kısaltılması için local bilgisayarda tutmalısınız. bir yerde 50 mb lık exe görmüştüm ve wireless ile bayağı uzaktan bağlantı kullanıyordu , dolayısıyla bağlantı hızı çok yavaştı ve programın çift tıklamadan açılması arası 5 dakikayı geçiyordu , elbette bu kadar yavaş bağlantı olmayacaksa sorun yok ama yinede exe büyükse localde tutmalısınız.

dez avantajı ise : Program versiyon güncelleme sık sık olacaksa , bunun için bütün localleri gezmeniz yada , otomatik bir güncelleme modülü yazmanız gerekecektir.

programın boyutu 10 mb dan küçükse kesinlikle ağda tutunki , herkesin en son versiyonu kullandığınızdan emin olun. hatta programa çalışan dizini kontrol eden bir rutin ekleyin ve ağdan çalışmıyorsa , açılmasın.

iyi çalışmalar

Taner İLERİ.
Taner İLERİ.
Kullanıcı avatarı
gkimirti
Admin

Mesaj gönderen gkimirti »

exe dosya herkesin lokalinde calışmalı,
mesela program her açılışta server bir pc üzerinde çalışan uygulama ile bağlantı kurar ,
güncel versiyon kontrolu yapar.
eger varsa lokale kopyalanır.
bu sırada da bir pencerede "güncel versiyon bulundu, lütfen bekleyiniz"
gibi bir mesaj gösterirsiniz.
ÜŞENME,ERTELEME,VAZGEÇME
canan35
Üye

Mesaj gönderen canan35 »

"gkimirti » 28 Kas 2011 11:55

exe dosya herkesin lokalinde calışmalı,
mesela program her açılışta server bir pc üzerinde çalışan uygulama ile bağlantı kurar ,
güncel versiyon kontrolu yapar.
eger varsa lokale kopyalanır.
bu sırada da bir pencerede "güncel versiyon bulundu, lütfen bekleyiniz"
gibi bir mesaj gösterirsiniz. "

Bu konu ben şöyle birşey yaptım ama olmadı...
version.txt dosyasından kaydedilen son versiyon numarası üzerinde karşılaştırma yaptırıp yeni exe yi kopyala, programı kapat ve yeni kopyalanan yeni exe yi çalıştı şeklinde,
Sizin uygulamanız ile ilgili bir örnek verebilirmisiniz..
PTT
Üye

Mesaj gönderen PTT »

Ben kendimce kısayolu şu şekilde buldum.
Giriş exe farklı. Programın asıl exesi farklı. Giriş exesinden parametreleri göndererek asıl programı çalıştırıyorum.
Giriş exesi netten versiyon kontrolü yapıp yeni sürümü bulunca, serverdaki exeyi xx_old.exe adını değiştirip yeni exeyi kopyalıyorum.
gkiremitinin dediği gibi serverda versiyon nosunu tutup ağdaki diğer Pclere kopyalatmak sanırım en basit yollardan biri..
Umarım fikir verebilmişimdir.. :shock:
iyi geceler
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft »

Programınız güncellemeyi indirdikten sonra kendini kapatırken bir bat dosyası oluşturabilir. Kendini kapatırken bu dosyayı çağırır. Bu bat dosyası sadece eski dosyayı silip yenisinin adını verir ve tekrar çalıştırır. Eğer bat dosyası sevmiyor iseniz, sihah ekran çıkmasın gibi. Çalışan uygulamayı kapatamazsınz ama adını değiştirebilirsiniz. Çalışan exenin adını değiştirin, yenisini orjinal adıyla kaydedin. Yeni exe'yi çağırın. Yeni exe açılırken eskisi var mı diye kontrol etsin ve silsin (tabiki tasklist takip edip eskisinin kapandığınıda bilmesi lazı)
canan35
Üye

Mesaj gönderen canan35 »

mkysoft yazdı: Çalışan uygulamayı kapatamazsınz ama adını değiştirebilirsiniz. Çalışan exenin adını değiştirin, yenisini orjinal adıyla kaydedin. Yeni exe'yi çağırın. Yeni exe açılırken eskisi var mı diye kontrol etsin ve silsin (tabiki tasklist takip edip eskisinin kapandığınıda bilmesi lazı)
Buda güzel, exe.isim değişikliğini bi deniyeyim...
emin_as
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen emin_as »

Benim yaptığım güncelleme şu şekilde çalışıyor:
1- Program o gün ilk çalıştıgında internetten güncelleme kontrolu yapıyor. Kontrol tarihi ini içinde tutuluyor ve sadece o günün tarihi yoksa güncellemeye bakıyor. Böylelikle her çalıştıgında gereksiz yere, internete baglanmıyor.
2- İnternetten güncelleme no sunun oldugu küçük bir dosyayı indiriyorum, sonra bu güncelleme nosunun çalışan exenin nosundan büyük olup, olmadığını karşılaştırıyorum.
3- Eğer yeni güncelleme yoksa program devam ediyor, aksi halde "yeni sürüm bulundu güncellensin mi?" diye soruyor.
4- Kullanıcı güncelleme isterse, program internetten küçük bir güncelleme dosyası indiriyor (400-500 kb) ve program kendini kapatıp, bu indirdiği exe yi çalışıyor.
5- Güncelleme exe si esas güncel dosyayı indirmeye başlıyor. Dosya indirmesi bitince eski exenin ismini değiştirip, yeni exe yi çalıştırıyor.
canan35
Üye

Mesaj gönderen canan35 »

Örnek olarak kod yazabilirmisiniz.