cxgrid de sayfalama nasıl yapılır?

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
btlbetul
Üye

cxgrid de sayfalama nasıl yapılır?

Mesaj gönderen btlbetul »

Merhaba,

Cxgridde yüz bin satırlık bir veriyi görüntülemeye çalıştığımda çok yavaş oluyor. gridin gridmode özelliğini true yaptığımda hızlı geliyor fakat bu sefrer de cxgirdin filtreleme ve sıralama özellikleri devre dışı kalıyor. Bunun yerine navigator özelliğini kullanarak sayfalama yaptırabiliyor muyum bilgisi olan var mı?

Şimdiden teşekkürler :)
emin_as
Üye
İletişim:

Re: cxgrid de sayfalama nasıl yapılır?

Mesaj gönderen emin_as »

Cxgrid de filtre yapacaksan, mutlaka tüm veriyi yüklemesi gerekiyor. Büyük verilerin olması durumunda bu pek pratik olmaz.
Bu sorunu şöyle aşabilirsin, sql ile filtreleme yapıp, bilgileri sayfa sayfa getirebilirsin.

Kod: Tümünü seç

select * from cari where sehir = 'izmir' and tur = 3  rows 1 to 100
// sonraki sayfa için
select * from cari where sehir = 'izmir' and tur = 3  rows 101 to 200
Kullandıgın veritabanı sistemine göre düzenleme yapabilirsin.
btlbetul
Üye

Mesaj gönderen btlbetul »

sql sorgusu göndermeden filtre yapmak istiyorum...

Yani sorguyu bir kere gönderip tüm verileri aldıktan sonra, filtreleme işlemini grid üzerinde yapmak istiyorum. Çünkü cxgridin filitresi sqlin döndüreceği cevaptan çok daha hızlı. Ama kayıt sayısı fazla olunca ilk yüklemede çok bekletiyor buna bir çözüm bulmaya çalışıyorum.... az sql çok hız istiyorum (:
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft »

eğer cxgrid filtrelemesi kullanırsanız zaten filtreyi uygulamak için tüm verileri çekmek zorunda kalacak. yapmak istediğiniz çok mantıklı değil, bir performans artışı sağlamaz. cxfilter nesnesini kullanarak giridi doldurmadan önce filtreleme yaptırabilirsiniz, işinizi görür belki.
emin_as
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen emin_as »

Bilgiler çoksa sql kaçınılmaz görünüyor.
Sql ile cxgrid arasındaki hız farkı yanıltıcı oluyor, eger cxgrid in bilgileri hafızaya yüklemesini gözönüne alırsan, aslında cxgrid in daha yavaş oldugunu anlarsın.

Dogru indexlerle çalışan bir tablo yapısında sql in hızı çok daha yüksek olacaktır. Sql indekslere bakarak, tüm bilgiyi taramayacak, sadece geçerli aralıktaki bilgileri getirecektir.