setup programı yapmasam olmaz mı?

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
zayfin
Üye
İletişim:

setup programı yapmasam olmaz mı?

Mesaj gönderen zayfin »

merhaba
herkese kolay gelsin

delphi olmayan bir bilgisayarda yaptığım projeyi çalıştırmam için illaki setup programı yapmalımıyım.

projemim içeriği
2 adet paradox tablosu
ve normal delphi componentleri
dll yada herhangi birşey yok.

sadece bde yi kursam olurmu.
teşekkürler.
teşekkürler
sağlıcakla kalın
Kullanıcı avatarı
fahrettin
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen fahrettin »

Sorunuzun cevabi : Bde'yi kurup, tablolari ve exe dosyasini kopyalayip bir de bde alias'ini tanimlamaniz yeterli.

Setup programi haline getirmenin guzelligi su ki programi kurmak icin sizin gitmenize gerek olmadan programi gondererek musterinin kendisinin de kolayca kurabilmesini sagliyorsunuz. Setup programi da sizin elle yapacaklarinizdan baska birsey yapmiyor zaten. Oraya her halukarda gidecek bile olsaniz setup programi ile kurulumu daha hızlı yapacaginiz bir kesin.

Tecrube ile sabittir ki musteri ortamina giderken orada ne kadar az yapilacak is birakirsaniz o kadar iyidir. Musterinin yaninda fazladan kalinan her saniye sorun cikma ihtimalinin artmasi demektir. Musterinin makinasinin bozulacagi tutar sizden bilir. :) Bu sebeple setup hazirlamayi her zaman tercih ederim ve tavsiye ederim.

Kolay gelsin...
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

eğer dışardan bir bilgisayara kuracaksanız en güzeli Fahrettin abinin dediği gibi setup hazırlamak.

Eğer bir şirket ortamındaysanız, Delphi CD'sinden de kurabilirsiniz. Delphi Install sırasında Custom kurulumu seçip, sadece BDE'yi kurun.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Mesaj gönderen freeman35 »

Fahrettin'in dediği kesinlikle doğru. Hezaman bilgisayarlar bi başından kalktıktan sonra bozulurlar :D ne hikmetse
Diğer taraftanda eğer sadece 2 tablo var ise MiniTable EasyTable gibi componentlerlede halledebilirsin. Ayrıca Client-Server olacaksa DBIsam ıda önerebilirim. Bunların en büyük avantajı tek exe yi kopyalamak yeterli yani bir database manager'a ihtiyaç duymuyorlar
Kolay gele
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
Kullanıcı avatarı
zayfin
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen zayfin »

verdiğiniz cevaplar için teşekkürler.
ancak kafama birşey takıldı.bu alias tanımlama.
ben kendi makinemde hiç alias tanımlamıyorum.
databasename 'e ya direk adresi yazıyorum yada getcurrentdir komutu ile yazıyorum.
iyi çalışmalar.
teşekkürler
sağlıcakla kalın
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

kafanıza takılan nedir tam anlamamakla birlikte eğer ben kendi diskimdeki klasörü veriyorum, diğer makinalarda nolacak diyorsanız : Genelde en uygun çözüm, programın çalıştığı klasörü bulup, ona göre yolu (path) tanımlamak.

Ben şu şekilde yapıyorum, exe'nin bulunduğu klasörde Data isimli bir altklasör açıp, tabloları oraya koyuyorum, daha sonra yolu kodda şu şekilde veriyorum :

if Database1.Connected = True then
Database1.Close;
Database1.DatabaseName := ExtractFilePath(Application.Exename) + 'Data';

Kolay gelsin.