Bulunamayan Access Violation Hatası

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
ZeynelAbidin
Üye

Re: Bulunamayan Access Violation Hatası

Mesaj gönderen ZeynelAbidin »

DevExpress componentlerini kullandığım zaman eğer form açılır açılmaz veya formaçılırken çok hızlı hareket edersem bu hatayla karşılaştığım oluyordu.Çünkü devexpress componentleri hemen yüklenmiyorlar.Form tamamne açıldıktan sonra 1-2 saniye bekleyerek dener msiniz.Belki sizde formun açılışından çık hızlı hareket ettiğinizen kaynaklaıyor olabilir.
dpcmsx
Üye

Mesaj gönderen dpcmsx »

Debugger Exception Notification
---------------------------
Project PTT.exe raised exception class EAccessViolation with message 'Access violation at address 005168BA in module 'PTT.exe'. Read of address 0A6FFFD0'. Process stopped. Use Step or Run to continue.
Bulabiliriz ancak halen kesin olmayan birşey var, her verdiği hatada yukarıda verdiğiniz 005168ba ve 0a6fffd0 aynı mı? Eğer aynı ise Debugger ile (Ollydebug örneğin) oraya BP (Break Point) koyar ve sorunun nereden kaynaklandığını anlayabiliriz. Fakat bu biraz zahmetli bir süreç. Zira programı debugger üzerinden çalıştırmanız gerekiyor ve o bölgeye BP koyarak hatanın tekrar oluşmasının beklemeniz gerekiyor. Hata oluştuğunda yardımcı bir program ile hatanın oluştuğu yerin hangi forma ve kompanente bağlı olduğunu rahatça görebiliriz. Bu sayede çember form ve komponent düzeyine kadar daralır.

Eğer aynı değilse o zaman Assembler düzeyinde sorunu araştırmak gerekiyor. Daha önce dediğim gibi taşma hataları eğer değişken adreslerde ve farklı yer / zamanlarda oluyorsa genelde donanımsal bazı sorunlardan kaynaklanıyor olma ihtimali oldukça yüksek.

Not: Geç cevapladığım için kusura bakmayın.

Not2: Bana sadece EXE dosyayı gönderirseniz verdiğiniz adreslerden yararlanıp sorunun nereden olabileceğine dair size fikirde verebilirim.
PTT
Üye

Mesaj gönderen PTT »

dpcmsx yazdı:
Debugger Exception Notification
---------------------------
Project PTT.exe raised exception class EAccessViolation with message 'Access violation at address 005168BA in module 'PTT.exe'. Read of address 0A6FFFD0'. Process stopped. Use Step or Run to continue.
Bulabiliriz ancak halen kesin olmayan birşey var, her verdiği hatada yukarıda verdiğiniz 005168ba ve 0a6fffd0 aynı mı? Eğer aynı ise Debugger ile (Ollydebug örneğin) oraya BP (Break Point) koyar ve sorunun nereden kaynaklandığını anlayabiliriz. Fakat bu biraz zahmetli bir süreç. Zira programı debugger üzerinden çalıştırmanız gerekiyor ve o bölgeye BP koyarak hatanın tekrar oluşmasının beklemeniz gerekiyor. Hata oluştuğunda yardımcı bir program ile hatanın oluştuğu yerin hangi forma ve kompanente bağlı olduğunu rahatça görebiliriz. Bu sayede çember form ve komponent düzeyine kadar daralır.
Eğer aynı değilse o zaman Assembler düzeyinde sorunu araştırmak gerekiyor. Daha önce dediğim gibi taşma hataları eğer değişken adreslerde ve farklı yer / zamanlarda oluyorsa genelde donanımsal bazı sorunlardan kaynaklanıyor olma ihtimali oldukça yüksek.
Not: Geç cevapladığım için kusura bakmayın.
Not2: Bana sadece EXE dosyayı gönderirseniz verdiğiniz adreslerden yararlanıp sorunun nereden olabileceğine dair size fikirde verebilirim.
Sn.dpcmsx;

Benim asıl aradıgım cevap bu idi. Yani çözümü nasıl yapacağım idi. Çok teşekkür ederim cevabınız için.

Sizden 2 şey rica edeceğim. Bunlardan 1.si Olly ile hatayı tam olarak nasıl bulacagım konusunda olacak ? Çünkü bugün tüm gün sadece bir kere hata verdi.
2. ricam ise dediğiniz gibi size exeyi göndereyim ki, sorunun hangi bileşenden yada nereden kaynaklandığını kesin olarak görebilmem.
Exeyi hangi mail adresinize iletmemi istersiniz ?
Mümkünse gidiş yolunu tarif ederseniz ileride buna benzer karşılacağımız diğer sorunların çözümü için bize ışık tutacaktır

Teşekkürler
dpcmsx
Üye

Mesaj gönderen dpcmsx »

Sizden 2 şey rica edeceğim. Bunlardan 1.si Olly ile hatayı tam olarak nasıl bulacagım konusunda olacak ? Çünkü bugün tüm gün sadece bir kere hata verdi.

2. ricam ise dediğiniz gibi size exeyi göndereyim ki, sorunun hangi bileşenden yada nereden kaynaklandığını kesin olarak görebilmem.

Exeyi hangi mail adresinize iletmemi istersiniz ?
Mümkünse gidiş yolunu tarif ederseniz ileride buna benzer karşılacağımız diğer sorunların çözümü için bize ışık tutacaktır

Sayın PTT,

Ollydebug kullanımı alışkanlık ve birazda bilgi isteyen bir programdır. Bunun için dosyayı bana ulaştırmanız daha hızlı bir çözüm olacaktır. En azından önceki verdiğiniz adresin nereyle ilgili olduğunu bulabilir ve ona göre çözüm üretebiliriz.

Size özel mesaj ile email adresimi bildirdim ancak özel mesajın gidip gitmediğini anlayamadım. Burada tekrarlamak gerekirse, takma adım (dpcmsx) @ (hotmail) (.) (com) (Spam tarayıcılara girmemesi için böyle yazmak zorunda kaldım)

Not : Hotmail filitre sistemi EXE dosyaları kabul etmiyor. Bunun için paketli veya şifreli gönderirseniz daha iyi. Ayrıca dosyayı başka bir adresten göndersenizde olabilir (sadece link olarak)

İyi çalışmalar dilerim.