Azeri Font Sorunu

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
NewMember
Üye

Azeri Font Sorunu

Mesaj gönderen NewMember »

Merhaba arkadaşlar....
programlarımdan bir tanesini azeri bir müşteri almak istiyor.Ancak şöyle bir sorun var.Kişi yazmış olduğu verileri Azeri fontlarla yazmak ve çıktı alırkende azeri fontlarla çıktı almak istiyor.Daha önceden böyle bir şeyle karşılaşmadığımdan bir cevap veremedim.Mesela benim programımda dbedit,edit v.b. kontrollerde veri girişi fontu Arial.Kullanıcının işletim sisteminin Azerice olduğunu varsayarak herhangi bir kodlama , düzenleme v.b. yapmama gerek varmı yoksa işletim sistemi bunu kendisi halledermi?
Bu konuda tecrübesi olanların yorumlarını bekliyorum...

Teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
a.mikayil
Üye

Re: Azeri Font Sorunu

Mesaj gönderen a.mikayil »

Öncelikle Azerice bir Windows mevcut değil. Genelde rusça ve ya ingilizce Windows kullanılır. Bir de Delphi 2009'dan beri unicode problemi tamamen kalktığı için hiç bir problem yok. Veriyi girerken de istediği input dilinde gire bilir.Senin ekstra bir şey yapmana gerek yok. Ama Azerice'de hiç bir dilde olmayan bir harf olduğundan bazı fontları desteklemeyebilir. Ama çoğu fontlarda bir sorun yok. Biz genelde en sorunsuz font olarak Tahomayı kullanırız. Ama Arial'da da sıkıntı yok. Anlayacağın hiç bir problem yok. Ben Azeri olduğum ve şimdiyedek bi çok Azeri için uygulama yazdığımdan biliyorum.
İstikrar sürsün, Türkiye'm büyüsün inşallah.
Kullanıcı avatarı
NewMember
Üye

Teşekkür ederim.O zaman ben delphi 7 yada 2005 ile derliyorum.Bu durumda Font Charset olarak Russian Charset mi seçeceğim.Ayrıca veritabanını da win 1254 yerine onu damı Russian Charset yapmalıyım.Yoksa sadece arayüzdeki veri giriş kontrollerinin Russian Charset olması yeterli olrumu?
Teşekkürler....
Kullanıcı avatarı
a.mikayil
Üye

Mesaj gönderen a.mikayil »

Eğer Delphi 2009dan önceki versiyonda derliyorsanız bu zaman gerçekten de problem olucaktır. Biz Delphi 6 kullanırken Font Charset Russıan_Charset yapıyorduk. Bundan sonra da bir çok converter ları kullanıyorduk. Ama daha sonra Delphi 2010 a geçtik ve Default_Charset kullanmaya başladık. Yani anlayacağın Delphi 2009 dan sonraki vesıyonlarda bir şey yapmana gerek yok amam önceki versiyonlarda gerçekten zor.
İstikrar sürsün, Türkiye'm büyüsün inşallah.
Kullanıcı avatarı
NewMember
Üye

İlgine teşekkürler.Delphi 2009 ve sonrasını kullanmam zor.Neredeyse imkansız.Delphi 2009 ve sonrasında derlemeye kalksam bile componentlerin bir uysa diğeri uymuyor.Vs.v.s.Çakıldık kaldık delphi 7 ve 2005 e.
Neyse topik aktif kalsın da belki bir öneri çıkar.
babyboy
Üye

Mesaj gönderen babyboy »

Öncelikle, Mikayıl-ın yanlışını düzeltiyim, Azerice bir Windows mövcut, hatta XP-den bu yana bütün Windows-alrın Azerbaycancası var.
Amma genelde çok az kişi Azerice Windows kullanır.

NewMember, ne yazık ki, programında bi çok şeyi değişdirmeli olacaksın. Eğer proğramını Delphi 7-de yaratmışsan, programlarındakı componentleri, TNT componentleri ile değiştirmeli olacaksın. Bu componentler sana yardımcı ola bilir. Amma veritabanıyla bu componentler nasıl çalışır onu bilemem, hiç kullanmadım. Eğer TNT Componentleri kullanıcak olursan Veritabanını Unicode edib denersin.

Amma bunlardan da daha sağlamı Delphi 2009 ve üstü.