SQL da tarih sorunu

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
varyemez
Üye
İletişim:

SQL da tarih sorunu

Mesaj gönderen varyemez »

başıma şöyle bir olay geldi. php de nusoap ile çalışan basit bir sorgumuz var. bir tarihten -o tarih dahil- sonrasını çekmek için. sorgu çalışıyor normal olarak ama şu farkla.
eğer delphi de client çalıştırsam o tarih dahil değil de bir gün sonrasından başlatıyor. mesela 12/04/2011 yazınca 12 değil 13 den başlıyor.
ama bunu php de client olarak çalıştırınca normal istediğim olan o günü de içeriyor. fonksiyona gönderlen değer aynı $ilktarih değeri. nerde hata yapıyorum ki.. tarih =>$ilktarih şeklindeki ifadede de hata veriyor zaten. onun için ayrı kullandım

Kod: Tümünü seç

public static function sbytarih($ilktarih) {
	      $where="";
         if ($ilktarih!="") {
	        $where = " where (tarih = '".$ilktarih."') or (tarih > '".$ilktarih."') ORDER BY sno"; 
	                       }
		 $res = mysql_query("select sno,tarih,islem,karekod,ilac,fiyat,durum,bitti from takaslar".$where);

Kullanıcı avatarı
a.mikayil
Üye

Re: SQL da tarih sorunu

Mesaj gönderen a.mikayil »

Evet, delphiyle MS SQL server arasındaki zamanda 2 gün fark var. Yani, float bir değere çevrildiği zaman aynı tarih Delphı 39555 ise,SQLde 39553tür.Bu da Delphinin tarihinin 1899dan, MS SQLinse 1901den başlamasıdır. (Rakamlar tam olarak doğru olmaya bilir.) O yüzden ben de hep Delphiden SQLe bir tarih parametresi gönderdiğimde hep Delphı tarihinin 2 eksiğini gönderirim.
İstikrar sürsün, Türkiye'm büyüsün inşallah.