Ağda çalışan projemdeki mantık sorunu. (Çözüldü)

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
baloglurecep
Üye
İletişim:

Ağda çalışan projemdeki mantık sorunu. (Çözüldü)

Mesaj gönderen baloglurecep »

üstadlar herkese saygılarımı iletiyorum.
Firebird kullanıyorum.normalde tek bilgisayarda kullaılıyor ancak desteklediği için bazı kullanıcılar çoklu bilgisayarda kullanabiliyorlar. ip le ağ bağlantısı şeklinde ağda çalışan programım var sorun yok. ancak bir konuda bir desteğe öneriye ihtiyacım var. satışlar tablom var. her satışında bir satış no rakamı. bu rakamı da satışno tut diye bir tablodan alıyor. ( liste şeklinde satış olablir o listedeki satışların hepsi aynı satış noyu alıyor). kullanıcı satış penceresini açtığı anda bu numara ilgili tablodan alınıyor üzerine 1 eklenerek yeni satışın numarası oluyor. ancak ağda birden fazla makinede aynı anda satış penceresi açınca satış penceresi açık olan her yerde aynı numara çıkıyor. buda kullanımda tehlike yaratıyor. ya kullanıcılar aynı anda satış yapmayacaklar yada ağda kullanılmayacak. bu sorunu nasıl aşabilirim.
En son baloglurecep tarafından 28 Mar 2011 10:32 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
sabanakman
Kıdemli Üye

Re: Ağda çalışan projemdeki mantık sorunu.

Mesaj gönderen sabanakman »

Aslında bu gibi durumlar için en genel çözüm otomatik artan (AutoInc) alan kullanmak olsa gerek.
Şaban Şahin AKMAN
İletişim:

Şaban hocam tüm tablolardaki id ler autoinc (otomatik artan ) şeklinde. ancak satış no kısmında otomatik artan sayıyı kullanamadık. yada onunla neyi ksatettiğinizi açabilirmisiniz. her pencere açılışınca satış no tut alanına bir kayıt girdirip o kaydın ıd i ni mi kasdediyorsunuz.
Kullanıcı avatarı
aslangeri
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen aslangeri »

s.a.
bunun için kaydetmeden önce satış numarasını kontrol edeceksiniz. eğer kayıt numarası kullanılmışsa yeni bir kayıt numarası verip kullanıcıyı bu durumla ilgili bilgilendireceksiniz.
kolay gelsin.
Duyduğun Şeylerin Söylediklerim Olduğuna Eminim Ama
Anladığın Şeylerin Anlatmak İstediklerim Olduğuna Emin Değilim
Kullanıcı avatarı
Commandx
Üye

Mesaj gönderen Commandx »

Firebirdde alanları Otomatik artan yaptığın halde artan olmaması
Generatör oluşturmamış olman (IB expert de yapılıyor idi)
Birde Trigger var idi yanlış hatırlamıyorsam 6-7 ay oldu interbase ile uğraşmıştım bi ara çoğunu unuttum
tekrar etmediğimden nankör delphi unutturdu bize
ama eminim Alanlar otomatik artmıyorsa Generatör oluşturulmamış olduğudur
Birde IB transaction nesnesi bağlantının kapanmasından sonra IBDATABASE componentinin close edilip tekrar bağlanmasından sonra otomatik artan alanları VT ye güncelliyor
Öteki kullanıcılarında VT den her kayıt esnasında IBDATABASE bağlantı nesnesinin Close edilip tekrar açılması gerekiyor ki başka kullanıcıların otomatik artan girdileri diğer kullancılar tarafından görülebilsin
kusura bakmayın biraz Ütopik gibi bişi oldu (ötekiler diğerleri :D 3 harfliler )
http://www.delphibasics.co.uk/RTL.asp?Name=DaysBetween
http://www.neonhaber.com/Static/mega-co ... index.html
www.delphican.con
Function PARSE( text, ilk, son:String ): String; //
begin
Delete(Text, 1, pos(ilk, Text) + Length(ilk)-1);
Result := Copy(Text, 1, Pos(Son, Text)-1);
end;
Kullanıcı avatarı
KoPilot
Üye

Mesaj gönderen KoPilot »

Rakamı satışı veritabanına gönderirken artıracaksın...
Yoksa ben yanlış mı anladım..
Dosyalarınızı kendi bulutunuza yedekleyin. Yandex Disk
Eyvallah..
baloglurecep
Üye
İletişim:

arkadaşlar herkese teşekkür ederim. sorun halloldu. Şöyleki otomatik artırdığımız satış no rakamını kaydetten sonra editleyerek yeniden post ediyorduk. açılırken o sayıyı alıyordu. şimdi ise form açılışlarında editleyip post eediyoruz. her makinede açıldıkça en son satış noyu artırarak kaydediyor kaydedilena sayı forma satış no olarak yansıyor. dikkatli bir kullanıcımız hatayı farkedip uyardı çözüm oluşturuldu.