Grafik Mi, Normal Programlama Mı, OLE Nesnesi Mi?

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
R.K.
Üye

Grafik Mi, Normal Programlama Mı, OLE Nesnesi Mi?

Mesaj gönderen R.K. »

Merhaba arkadaşlar. Yapmak istediğim bir şey var ama tam olarak hangi konuyla ilgili olduğunu bilmediğim için pek arama yapamadım. Nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda yardımlarınızı bekliyorum.
Öncelikle aşağıdaki gibi bir ekranım olacak. Tabi bu ekranda yaptığım programda çizilmiş olacak.
Resim
Soldaki numaralı yerlerin önemi yok. Daireleri ben kendim ekrandaki yüzeye yerleştireceğim ve ve hepsinin master, slave, oncolor, offcolor gibi özellikleri olacak. Yani daireler aslında birer nesne olacak ve özellik atayabileceğim. Daireye tıkladığım zamanda o dairenin adresini alıp seriport yardımıyla veri olarak göndereceğim. Tabi en önemli husus bu daireleri istediğim zaman istediğim şekilde ekrana yerleştirip ekrandan çıkarıp bu ekranı kaydedebileceğim. Bilgi gönderme kısmında sorun yok takıldığım yer ekran çizimleri ve nesne oluşturmakta. Aslında otomasyonla biraz haşır neşir olanlar bunun bir scada programının basit hali olduğunu anlayacaktır. Bu işlem için scada kullanamıyorum çünkü bu sefer işin içine PLC cihazı ve giriş çıkış kartları giriyor ve sadece bu donanımın fiyatı 400-500 € buluyor. Nerden başlamalıyım delphiyle mi yoksa başka bir programlama diliyle mi bunu daha kolay bir şekilde yapabilirim. Yorumlarınızı bekliyorum. Kolay gelsin...
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Re: Grafik Mi, Normal Programlama Mı, OLE Nesnesi Mi?

Mesaj gönderen mkysoft »

shape nesnenisi geliştirerek kullanabilirsiniz, direk button nesnesini kullanabilirsiniz (bitbutton kullanıp hazır imageliste yüklenmiş değişik renkli dairelri duruma göre load ederseniz.) runtime da zaten nesne oluşturabiliyoruz. bir ini dosyasına ekrandaki nesnleri, durumlarını ve konumlarını kaydedebilrisiniz (companentcount)