ClientSocket'te ServerSocket'e mesaj gitti mi?

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
neu84
Üye

ClientSocket'te ServerSocket'e mesaj gitti mi?

Mesaj gönderen neu84 »

Arkadaşlar ClientSocket'te ServerSocket'e mesajın ulaşıp ulaşmadığını nasıl ögrenebilirim. Birde ClientSocketteki OnRead Ve OnWrite Eventları, ServerSockette OnClientWrite Eventı ne işe yarıyor arkadaşlar? Bi fikri olan var mı?
Delhici
Üye

Re: ClientSocket'te ServerSocket'e mesaj gitti mi?

Mesaj gönderen Delhici »

En sağlıklısı Serversocket 'e mesaj gönderdiğinde, mesajı alan serversocket bileşeni karşılığında başka bir mesaj göndersin. Bu şekilde mesajın gidip gitmediğini anlayabiliyorsun.
http://www.bargem.info
Yaşıyorum..... İnadına değil yaptıklarım. Herşey istediğim için oluyor. İstediğim için türkü dinliyorum. İstediğim için çalışıyorum. İstediğim için yaşıyorum ve istediğim için seni seviyorum...
Kullanıcı avatarı
G.Arkas
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen G.Arkas »

read: okumak
write: yazmak

onclientread serverdan gelen verileri okur ve yorumlar
onclientwrite server'a veri gönderir.

@Delhici 'nin dediği gibi yapabilirsin.

server'a msj ulaştığında client'e msj gönderip msjı ekranda gösterebilirsin.
Resim
neu84
Üye

Mesaj gönderen neu84 »

G.Arkas yazdı:read: okumak
write: yazmak

onclientread serverdan gelen verileri okur ve yorumlar
onclientwrite server'a veri gönderir.

@Delhici 'nin dediği gibi yapabilirsin.

server'a msj ulaştığında client'e msj gönderip msjı ekranda gösterebilirsin.

Delphici Teşekkür ederim. Ancak bunu o şekilde yapmak istemedigim için farklı bir alternatif arıyordum.

G.Arkas sana da çok teşekkür ederim.. "onclientread serverdan gelen verileri okur ve yorumlar" demişsin, server'a gelen verileri okur ve yorumlar olması gerekmiyormuydu onun? onclientwrite ı pek anlamadım aslında. Yapmak istedigim şu aslında, servera gelen geriye göre, serverdan clienta veri yollamak. Kriterler oluşturcam ona göre server clienta veri yolliycak. Ancak şu var, bunun içinde serverda, Clientsocket oluşturmam gerekiyormu. bunu oluşturmadan yapmak istiyorum ben mümkünmüdür. Sordugum soruyu bu nedenle sormuştum. bide clientsocket için sormuştum OnRead ve OnWrite ne işe yarıyor diye. Siz ServerSocketin eventlerını söylemişsiniz. Onclintwrite ın mantıgını hala anlamış degilim. Ve ClientSocketin eventı Onread ve onwrite ı da anlamadım...

Clientta servera gönderdigim veri gönderdigim serverda oluşturdugum kritere göre, serverdan client a degişken tarzı şeyler yollayabilirmiyim? Serversocket in hangi eventını kullanarak ve clientsocket in hangi eventını kullanarak serverdan gelen veriyi karşılayabiliriM? YAni server uygulamamda clientsocket oluşturmadan nasıl yapabilirim bunu.
neu84
Üye

Mesaj gönderen neu84 »

Delhici yazdı:En sağlıklısı Serversocket 'e mesaj gönderdiğinde, mesajı alan serversocket bileşeni karşılığında başka bir mesaj göndersin. Bu şekilde mesajın gidip gitmediğini anlayabiliyorsun.
ServerSocket kullandıgım uygulamada, clientsocket kullanmadan bu yapabilmemin bi yolu var mı? birden fazla kullanıcım olabilir server a baglanacak, bu yüzden kaçtane clientsocket kullanmam gerekir bilmiyorum. bunun yerine serversocketin bi eventı filan varmı clientın karşılaması için, ordan geldigini anlaması için clientın hangi evetını nasıl kullanmam gerekir.
Kullanıcı avatarı
G.Arkas
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen G.Arkas »

Ters bağlantı için söylemiştim onu yani server aslında client olarak kullandığım için karıştırmışım.
Resim
neu84
Üye

Mesaj gönderen neu84 »

G.Arkas yazdı:Ters bağlantı için söylemiştim onu yani server aslında client olarak kullandığım için karıştırmışım.
peki kardeş sagol.
Kullanıcı avatarı
m_ekici
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen m_ekici »

Bu socket bağlantı işi Local ağda çalışyor ama internet üzerinden yapmak istediğimizde çalışmıyor. (Modemin ilgili portu açık) Internet üzerinden nasıl bağlantı yaparız?

iyi çalışmalar
neu84
Üye

Mesaj gönderen neu84 »

Aynı sıkıntı bende de vardı, benim aldıgım internet bi üniversitenin ağında oldugu için, üniv yasaklamış dışardan gelen ve dışarıya giden verileri. o yüzden olmuyodu. Gittim üniv dışında bi yerden baglanmaya çalıştım oldu. ancak şu var, baglanmaya çalıştıgım karşı bilgisayarın interneti ünive ait degildi. Server uygulamanıızın çalıştıgından ve portu açtıgından emin olmanız lazım, bağlanmak istediginzi karşı bilgisayar adsl kullanıyorsa o pcye baglı adsl modemde sizin pc ye ait ip ve açılacak portu tanıtmanız gerekiyor. Aksi takdirde baglantınız modeme kadar gider ama baglantı gerçekleşemez. Hatta kendi pc nizde açık bırakın, sonra bi net kafeye gidin bi deneyin derim ben. Denemeye değer.. Kolay gelsin..
Kullanıcı avatarı
burak_489
Üye

Mesaj gönderen burak_489 »

...
En son burak_489 tarafından 12 Mar 2011 01:04 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
ikra
Üye

Mesaj gönderen ikra »

hayir
bu index yalnizca islemin gerceklestigi bilgisini verir.
yani mesaji aldim karsiya gönderdim ama ulasip ulasmadigini bilemem gibi bir sey.
karsi tarafa mesaj ulastimi diye emin olmak icin, sunucudan istemciye onay gönderilmesi gerekir.

fakat tcp/ip olarak düsünecek olursa, mesaj karsi tarafa ulasmadiginda zaten hata vermesi gerekir. tcp'nin amaci budur.
kıdemsiz üye