El Terminali İle Çalışma

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
sako
Üye

El Terminali İle Çalışma

Mesaj gönderen sako »

Arkadaşlar aşağıdaki linkteki el terminalini kullanmak istiyoruz. Ama öncelikle öğrenmek istediğim şeyler var;

Bu el terminelinde delphide hazırladığım programı çalıştırabilir miyim ? Ekstra bir uygulamaya veya dile gerek var mı ?
Bu tür uygulamalarla daha önceden uğraşmış arkadaşlardan yardım bekliyorum. Eğer linkteki cihazla aynı özellikte cihaz önerecek kimse varsa bekliyorum.

cihazın linki
http://www.hepsiburada.com/Liste/zebex- ... ryId=95088
DOĞUNUN SINIR TAŞI ERZURUM'UN DADAŞ'I
EFE'Sİ VAR İZMİR'İN EĞİLMEZ TÜRK' ÜN BAŞI
Kullanıcı avatarı
m_ekici
Kıdemli Üye
İletişim:

Re: El Terminali İle Çalışma

Mesaj gönderen m_ekici »

Delphi de yazdığın prg. direk çalışmaz. Delphi ile yazdığın programın menülerini bu ekrana göre ayarlayarak uzak masaüstü ile kullanabilirsin.
sako
Üye

Mesaj gönderen sako »

Herhangi bir bilgisayarla bağlantı kurmayacaz. Sadece bilgisayardaki veritabanını bu terminale atıp mal dağıtımını yaparkın dışarda kullanacağız. sigara pazarlamacılarının elindeki terminaller gibi mesela. Onlarda veritabanını aktararak kullanarak çalışıyorlar.

Bilgisayardan attığım veritabanındaki ürünleri gittiğimiz yerde kullanmak amacımız. Access veritabanı ve delphinin bu terminalde çalışıyor olması önemli bizim için..
DOĞUNUN SINIR TAŞI ERZURUM'UN DADAŞ'I
EFE'Sİ VAR İZMİR'İN EĞİLMEZ TÜRK' ÜN BAŞI
Kullanıcı avatarı
unicorn64
Üye

Mesaj gönderen unicorn64 »

accessden emin değilim, wince lerde mobil office var ama access de dahil mi bilmiyorum, ancak delphi ile mobil uygulama yapamazsınız... visual studio yada java işinizi görecektir...
bazen yükselmek için önce dibi görmek gerekir...

forumda soru sormadan önce bakılmalı bence
daha fazlası için...

yürümeyi öğrenmeden koşmaya çalışanlar için, tökezleyip düşmek kaçınılmazdır...

Resim
orhancc
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen orhancc »

Delphi için compiler ve componentler var el terminaline program yazmak için. Onun yerine visual studio ile c#da program yazabilirsin daha kolay olur.

http://wiki.freepascal.org/KOL-CE
neu84
Üye

Mesaj gönderen neu84 »

Merhaba arakadaşlar,
Yeni konu açmak istemedim. Herhangi bir el terminalinde kullanmak üzere bir sayım programı yapmam gerekiyor. Barkod okuyarak sayım yapan bir uygulama olacak bu. Ancak El terminaline nasıl entegre olacagı ve barkodu ne şekilde okuyucudan alacagı konusunda bir bilgim yok. Bizdeki El terminallerinde bir işletim sistemi var, ne oldugunu bilmiyorum, aynı windows gibi başlatı falan var. Buna bir program yazıp yüklemem gerekiyor. Delphi de mi C# ta mı daha iyi olur? El terminalindeki barkod okuyucudan nasıl veri alabilirim bilmiyorum. ve Delphi yada c# ta yazacagım windows form uygulaması çalışacak mı onu da.. Önerileriniz nedir? Ben aydınlatırsanız sevirinim...

El Terminalinin bitanesi CASIO DT930.. şimdilik bunun için yapmam gerekiyormuş. Bu da consoleda mı yapılyor?
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft »

öncelikle cihazın üreticisini bulup sitesinden işletim sistemini öğrenin. Barkod için endişelenmenize gerek yok. Klavye gibi çalışır barkod okuyucusu. Bir text kutusu koyman yeterli olur.
Kullanıcı avatarı
unicorn64
Üye

win ce var casiolarda.. yanlış hatırlamıyorsam win ce 5.0 (yada 6.0) olcaktı... c# ile yazabilirsiniz..
form uygulaması tabiki çalışır. ancak compact framework le çalışacağınız için özellikler kısıtlıdır. masaüstü uygulamada kullandığınız her componenti .net cf de bulamazsınız.
ayrıca sql için de sqlce kullanacaksınız ve o da normal sql e göre kısıtlı özelliktedir. view yok,trigger, sp yok, iç içe sorgu yok vs...
ayrıca masaüstü uygulama yazarken hiç aklımıza getirmediğimiz, önemsemediğimiz memory konusu var bir de... el terminalinde hafıza kısıtlı, kaynakları iyi kullanmak lazım, yoksa out of memory almak kaçınılmaz oluyor...

daha fazlası için...

Resim
neu84
Üye

Mesaj gönderen neu84 »

Önerileriz için tşk ederim.. elimdeki casio da sanki clipperda yazılmış gibi bi ekran var, 1 e basınca 1.menu, 2 ye basınca 2.menu vs.. gibi işliyor. Bunu c# ta consoleda yazmam mümkünmü sizce? Ve yazsam bile nasıl aktarabilirim onu el terminaline.. SQL kullanmiycam, okudugu her barkodu basitce notepad e atacak ve yanına sayısıın yazacak. Alt alta ekleyecek her okuttukça.
Kullanıcı avatarı
esistem
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen esistem »

merhaba;

Bahsettiğin işi en kolay Lazarus ve SQLlite ile yapabilirsin. Delphi de yazdığının aynısı, hiç bi farkı yok sadece derlerken cpu ve işletim sistemi seçmen yeterli oluyor. Bana da öyle bişi lazım olmuştu fakat yazıcıya çıktı gönderemedim bende gerçi deneyecek bi yazıcım yok o yüzden ama olsun en azından el terminaline program yazmanın öyle korkulacak bişi olmadığını öğrendim.
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft »

http://world.casio.com/system/pa/produc ... _spec.html bu adresteki bilgilere göre o cihazda wince yok. dotmatrix bir cihaz sadece.
Application development tool: Hitachi SH-C Compiler
yukarıda belirtilen C derleyicisi ile consol tipinde program yazılabilir gibi görünüyor. Eğer sadece sayım iyi yapacaksanız eminim bu özelliği standart olarak vardır. barkod okutup miktar girmek gibi.
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft »

http://world.casio.com/system/pa/produc ... _spec.html bu adresteki bilgilere göre o cihazda wince yok. dotmatrix bir cihaz sadece.
yukarıda belirtilen C derleyicisi ile consol tipinde program yazılabilir gibi görünüyor. Eğer sadece sayım işi yapacaksanız eminim bu özelliği standart olarak vardır. barkod okutup miktar girmek gibi.
Kullanıcı avatarı
unicorn64
Üye

mkysoft yazdı:http://world.casio.com/system/pa/produc ... _spec.html bu adresteki bilgilere göre o cihazda wince yok. dotmatrix bir cihaz sadece.
yukarıda belirtilen C derleyicisi ile consol tipinde program yazılabilir gibi görünüyor. Eğer sadece sayım iyi yapacaksanız eminim bu özelliği standart olarak vardır. barkod okutup miktar girmek gibi.

pardon ya cihazları birbirine karıştırdım...önceki mesajda bahsettiğim casio IT 600 modeliydi.. evet haklısınız... dt930 dotmatrix bi cihaz, embedded c ile program yazmıştım o cihaza...

daha fazlası için...

Resim
alidirik
Üye

Mesaj gönderen alidirik »

Geliştirdiğin program win32 uygulaması ise bu cihazda çalışmaz.
Cihaz (Zebex Z-7010) üzerinde Windows CE.NET yüklü.
Bu cihazda çalışacak programın .NET platformunu desteklemesi gerekiyor.
Delphi ile .NET platformunda program yazmak mümkün fakat .NET üzerinde genelde C# ile program geliştirme tercih ediliyor.
Bu cihaz taşınabilir bir cihaz değil sabit bir terminal.
Genelde fiyat gör mantığı ile çalışıyor.
Üzerinde pil yok.
PoE denilen bir özelliği ile ethernet üzerinden gerekli elektriği alıyor.
Cihaz Wifi özelliğini desteklesede Türkiyede sadece Ethernet özelliği ile satılıyor.
Eğer veritabanı olarak MS-SQL kullanıyorsan ethernet üzerinden on-line iletişim kurabilirsin.
Yada uzak masaüstü yöntemi ile bağlanıp Delphide geliştirilen bir program çalıştırılabilir.
gokcer1
Üye

Mesaj gönderen gokcer1 »

Sevgili Adminlerimize veya bu konuyla ilgili bilgisi olanlara bir sorum olacak. Elimde M3 Compia el terminali var bu cihazla Win.Server 2003 kurulu bilgisayara uzak masaüstü
bağlantısı yapıyorum ve kullanmakta olduğumuz Nebim Winner programına bağlanıyorum ama programın görünümü büyük olduğu için kullanıcı adı şifre bölümünü dahi göremiyorum. Bir firmada gördüm Mayatek Order diye server a bir program kurulmuş Nebim ile uyumlu çalışıyor ama o programada 3.000 tl'ye yakın bir fiyat vermişler. Sorum ise şu : 1- Kullanmakta olduğum programın el terminaline göre görünümünü küçültmem mümkün mü?

2- Ya da Mayatek Order programına benzer Nebim Winner uyumlu (Sipariş, Fatura, Stok Sayım Modülleri) açık kaynaklı, ücretli veya düşük maliyetli bir program mevcut mudur?

Bana nasıl bir yol izlemem gerektiğini açıklayan olursa minnettar olurum..