Çalışma zamanında odbc bağlantısı oluşturma?

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
sarp_halit
Üye
İletişim:

Çalışma zamanında odbc bağlantısı oluşturma?

Mesaj gönderen sarp_halit »

S. A. Üstadlar,

yazdığım programda mysql veritabanı kullanıyorum. bağlantı için dac for mysql bileşeni kullandım ama her seferinde kendi reklamnı yapan bir pencere ile programı başlatıyor. satın alma durumum da şu anda olmadığından dolayı farklı bir yöntem üzerinde düşünüyorum. programın kurulumuna mysql odbc driver 3.51 i de dahil edebiliyorum. otomatik olarak yükleniyor. ama ben sistemde bir odbc oluştururken bunu otomatik yaptırmak istiyorum.

program ilk başlarken belirteceğim isimdeki odbc bağlantısını kontrol edecek. eğer var ise çalışmaya devam edecek;

yoksa bir ayar penceresi karşımıza çıkacak. burada veritabanının olduğu makine, kullanıcı adı ve parola ve veritabanı bilgilerini isteyecek. girilen bilgiler doğrultusunda da otomatik olarak odbc bağlantısını oluşturacak ve çalışmaya başlayacak.

böyle bir sistemi nasıl yapabilirim? ya da yapabilir miyim?

bileşen mi kullanmam gerekiyor yoksa delphinin kendi içerisindeki bileşenlerle yapılabilir mi?

delphinin 7 sürümünü kullanıyorum.

ilginizden ötürü teşekkür ederim.
Fethiye den herkese sevgiler ...
X))@:>
orhancc
Üye
İletişim:

Re: Çalışma zamanında odbc bağlantısı oluşturma?

Mesaj gönderen orhancc »

neden ado kullanmıyorsun delphi içinde gelen veya zeos ikiside bedava.
Kullanıcı avatarı
The_aLiEn
Üye
İletişim:

Re: Çalışma zamanında odbc bağlantısı oluşturma?

Mesaj gönderen The_aLiEn »

Zeos.. Kesinlikle ve kesinlikle Zeos.. Her derde deva, kullanım ve performans olarak da çok başarılı... Her tür veritabanı bağlantısı için şiddetle tavsiye ediyorum...