Fatura Tasarımı

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
çetinkaya

Fatura Tasarımı

Mesaj gönderen çetinkaya »

S.A Arkadaşlar yeni yazmış olduğum ticari uygulamada fatura modülü yapmak istiyorum. bU modülde fatura takibinin yanı sıra kullanıcı fatura yazdırmalı şöyleki ; ben bazı işletmelerde gördüm kullanıcı kendi kullandığı fatura elle yazmıyor yazıcıya koyuyor kağıt böümüne fatura bilgisayarda yazılmış bir halde çıkıyor ben bunu programım da acaba nasıl yaparım bilen arkadaşlar yardımcı olursa seviniirm..
Kullanıcı avatarı
sarp_halit
Üye
İletişim:

Re: Fatura Tasarımı

Mesaj gönderen sarp_halit »

merhaba,

çalıştığım hastanede benzer bir uygulama var. fatura numarası takibi yapılırken ( gerçi bizde makbuz kullanılıyor), programa girince ( kasa kısmına) makbuzun başlangıç numarasını ve serisini seçiyor. takibini de bundan sonra program otomatik olarak yapıyor. tarih ve kullanıcı idsine göre makbuz numarasını da artırıyor.

bu çıktıyı matbu form üzerine çıkartıyoruz ama anladığım kadarıyla sen düz kağıt üzerine çıktı istiyorsun. quickreport ile bir form tasarlar ve kayıt işlemi tamamlandıktan sonra bir procedure ile kaydedilen bilgileri direkt olarak yazdırabilirsin.
Fethiye den herkese sevgiler ...
X))@:>
ikra
Üye

Mesaj gönderen ikra »

ravereport, fastreport vb.
kıdemsiz üye
çetinkaya

verdiğiniz cevap için tşk ederim hocam. Benim yapmak istediğim tam olarak şu : Kullanıcı fast report veya QReport fark etmez ikiisnden birinden yazdırma işlemini yapacak şöyleki ;Kullanıcı boş fatura kağıdını yazıcıya koyduğu zaman ilgili alanlar faturaya yazılacak olay bu...
orhancc
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen orhancc »

Eğer bilgileri kayıt edeceksen bunların tutulacağı bir veritabanın olacak ve kayıt işleminden sonra faturya bilgileri getireceksin yok eğer sadece bilgileri formdan giriş yaptırıp faturaya yazdıracaksan bilgileri direk fatura raporuna göndereceksin. Bir diğer konu da fatura tasarımını sen mi ayarlayacaksın yoksa kullanıcı mı. Eğer kullanıcı ayarlayacaksa nasıl yapılacağını anlatman lazım. Fastreport kullan hem kullanımı kolay hem de hızlı çalışıyor ve Kullanıcı bazlı tasarım için de kendi tasarım ekranını kullandırabilirsin. Bir yerlerden başla ve takıldığın yerlerde soru ayrıca örnekleri incele ederim. Fastreport ile gelen örnek raporlar var mesela
Kullanıcı avatarı
G.Arkas
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen G.Arkas »

buna gerek yokki fatura formu tasarla editlerden grupboxlardan falan filan bilgilaeri ana formdan bu forma yazdir ve direk formun goruntusunun ciktisini al daha kolay olmaz mi?
Resim
çetinkaya

yani daha kolay nasıl olur bilmiyorum daha önce hiç bu şekilde fatur yazdırmadım daha kolay bir yolu varsa söyleyin..??
Kullanıcı avatarı
conari
Üye

Mesaj gönderen conari »

Herkezin matbu formu aynı değilki,
dizaynı müşterilere bırakmalısınız.
Bir kelimenin anlamını öğretsen bile yeter..
ResimResim
orhancc
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen orhancc »

Bu işin başka yolu yok ya hazır tasarlayıp vereceksin ya da program ile birlikte bi tane rapor tasarımcısı koyacaksın. Logo Alınterini inceleyebilirsin o konu için.
çetinkaya

evet bazı programlarda gördüm rapor tasarımcısı dediğniiz olayı fast report tasarım sayfası açılıyor du öyle bişey peki basit mi bunu yapmak yoksa zor mu ??