Şifreleme Yöntemini Bulmak?

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
sarp_halit
Üye
İletişim:

Şifreleme Yöntemini Bulmak?

Mesaj gönderen sarp_halit »

S.A. Arkadaşlar.

şifrenin ve şifrelendikten sonra yeni değerini bildiğim kayıtlar var. bunların nasıl şifrelendiklerini bulmak istiyorum. ascii kodlarından yola çıktım ama bir ilişki kuramadım. bir de burada sormak istedim.

Örneğin:
şifrenin aslı- 31052009 şifrelendikten sonraki hali -> F:+^ı:)~
şifrenin aslı- 1974 şifrelendikten sonraki hali-> İĞÜÖ
şifrenin aslı- 1 şifrelendikten sonraki hali-> ?

şifrelerin uzunlukları ile ilgili bir sıkıntı yok çünkü gerideki bütün şifreler aynı uzunlukta.

bu bilgiler doğrultusunda şifreleme yöntemini bulabilir miyim? yoksa boşuna uğraşma mı diyorsunuz?

ilgi ve alakanıza şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar
Fethiye den herkese sevgiler ...
X))@:>
orhancc
Üye
İletişim:

Re: Şifreleme Yöntemini Bulmak?

Mesaj gönderen orhancc »

Windasm tarzı bir programla asm kodlarını görüp neler yaptığını bulabilirsin tabi assembler biliyorsan :)
Kullanıcı avatarı
Battosai
Üye

Mesaj gönderen Battosai »

Bence uğraşma. Niye lazım onu söyle farklı çözümleri olabilir...
Kullanıcı avatarı
ByDeniS
Üye

Mesaj gönderen ByDeniS »

Merhaba arkadaşım

İlk olarak uğraşma derim ama illada çözmek istiyorum diyorsan şöyle devamını getireyim. Bu tip şifreleme türleri bir karakter eşittir esasından farklı bir karekter olarak değil. MD5 tipi bir şifreleme olsaydı işin daha basit olurdu ama bu tip şifrelemelerde izlenen logarihtma her karakter için karakter uzunluğuna dayalı bir karakter atanmasıdır. Yani burada sadece bir harf yada rakam birden fazla sembol , harf , ve rakama eşittir.

Örnekleyecek olursa :

Çift basamaklı
Şifre : 12 Şifrelenmiş hali : â~
Üç basamaklı
Şifre : 123 Şifrelenmiş hali : ê!@

Bu örnekte umarım anlatabilmişimdir. 1 rakamanı iki basamaklıda eşittir â ama üç basamaklı olunca eşittir ê gibi. Bu tip şifrelemelerin mantığı buna dayanır. Eğer iyi bir şekilde hex kodlarını analiz edebilirsen assembler diliyle bu işi çözebilirsin. Ama bunun için Battosai arkadaşımızın dediği gibi Assembler bilmen gerekiyor.
·•· Bilgi Güçtür ! Bu Gücü Hisset ! ·•·
Kullanıcı avatarı
sabanakman
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen sabanakman »

Geri dönüşümü olmayan türden bir şifrelemede olabilir. Genelde kullanıcı şifreleri bu yöntemle kayıt edilir, kullanıcı şifre girişi anında kodlama yapılır, kayıtla kıyaslanır veya o değer kayıt edilir ama kodlanan şifre tekrar tersine çevrilemez. İhtiyaç da yoktur zaten.
Şaban Şahin AKMAN
Üye
İletişim:

S. A. Arkadaşlar.

Ben hazır bir otomasyon programına entegre bir modül hazırlıyorum. içerisinde teknik servis takibinden veri analizlerine internet randevu sisteminden satın alma kayıtlarına kadar her şey olacak.

mevcut sistemde kullanıcı bilgilerinin tutulduğu bir tablo var zaten. ikilemeye düşmemek ve log tutmak açısından kendi hazırladığım programa bir giriş ekranı koymak ve kullanıcıların bütün bilgilerinin de hazır olan tablodan almak istiyorum. benim hazırladığım tablolarda işlem yaparken de log olarak o kullanıcı bilgilerini kullanmak istiyorum.

işin aslı her bir kullanıcıyı yeniden tanımlamaktansa hazır verileri kullanmak istediğimden dolayı bu yönteme başvurdum. ama imkansiz gibi bir şeyse o zaman mecburen yeni bir kullanıcı tablosu oluşturacağız ve kullanıcıları yeniden tanımlayacağız.
Kullanıcı avatarı
sabanakman
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen sabanakman »

İlk başta verdiğiniz 3 örnek çok kısıtlı, bir mantık yürütmek açısından bundan çok daha fazlasına ihtiyaç var. Mesela klavyedeki tüm karakterleri içeren bir şifre yok :) . Aynı karakterleri içeren ama yerleri değişik bir örnek de yok. Eğer dönüşüm mümkün olsa bilebu kadarı yetmez tonla örnek vermeniz gerek.
Şaban Şahin AKMAN
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen quadr »

şifreleme yapan program nerde.link verebilirmisin...

Ayakkabıyı sefaletten
Çok sonraları tanıdım
Öyle ufuklarda mı olurmuş Allah'ım
Giyer giyer koşardım
Toprağın dostluğundan
Oyuncaklar yaptım çamurdan
Tenimin rengini aldım topraktan
Sen bakma esmerliğim sonradan...

http://www.tcct.us
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft »

internette rus yapımı hazır analiz araçları vardı bir ara, onları bulabilirsiniz belki. ayrıca elinizde program varsa birçok şifre üreterek @blukid'in incelediği yapay zeka uygulamalarından biri olan yapay sinir ağı ile çözümede ulaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
sarp_halit
Üye
İletişim:

Merhaba arkadaşlar.

şifreleme yapan program exe halinde ve kullanılan otomasyon programı. yani kullanıcı ilk kaydedildiğinde ya da şifre değiştirdiğinde otomasyon kendisi yapıyor. kaynak kodları da bende mevcut değil.

örnekleri maalesef çok çoğlatamıyorum; çünkü verdiğim örnekler benim şifresini bildiğim kullanıcılara aitti.

ama bir şeyi fark ettim şifre uzunluğu ile şifrelenen içerik uzunluğu aynı. sanırım ascii kodlarından yola çıkmışlar.

31052009 -> F:+^ı:)~

bir de şöyle bir şey var tek başına kullanılan parolada 1->? iken 31052009 içerisinde 1->: olmuş.

parola içerisindeki karakterlere parola uzunluğu kadar bir şeyler ekliyor ya da çıkarıyor ve yeniden karektere dönüştürebiliyor olabilirler mi acaba?
Kullanıcı avatarı
quadr
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen quadr »

yahu kaynak kod istemedim.programı bir yere upload et download linkini ver ki bakabilelim gayipten iş yapacaz değiliz ya.

Ayakkabıyı sefaletten
Çok sonraları tanıdım
Giyer giyer koşardım
Toprağın dostluğundan

Kullanıcı avatarı
sarp_halit
Üye
İletişim:

bir yere upload etmeyi ve paylaşmayı ben de isterdim ama koskoca otomasyon programını upload edemem. her neyse ben bu projede iki ayrı veritabanı kullanıyorum.

birincisi otomasyona entegre olan kısımlar için kullandığım mssql; ikincisi ise diğer işlemleri takip edebileceğim mysql. o yüzden mysql ile yeni bir tablo oluşturup kullanıcı bilgilerini orada saklamaya karar verdim. şifreleme olarak da md5 kullanmayı düşünüyorum.

yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

herkese iyi forumlar.
orhancc
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen orhancc »

buraya bak sonra md5 kullanmak istiyormusun bi daha düşün

http://md5crack.com/
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mrmarman »

"Muharrem ARMAN" için MD5 "a19da543f34f5aa9d1790c465c0d029a" veya "A19DA543F34F5AA9D1790C465C0D029A" olarak da bakabilirsiniz çözemediler. Halbu ki basit gibi görünüyor değil mi ?

MD5 çözmek için bir kütüphane oluşturuyorlardı. Muhtemelen oluşturulan kütüphanenin içeriğine bakarak verilen MD5 kodlu string ifadeye yakın olanları değerlendirilerek çözmek çabasının ürünü diye düşünüyorum.

MD5'i tek başına kullanmayın, bütünündeki kodları sadece kendi bildiğiniz sıra ile değiştirin (yani eğer farklı iseler :wink: ilk harfi ortaya, ortadaki bir harfi başa koymanız dahi yeterli). Bu durumda anlamlı yaklaşımda bulunamazlar.
Resim
Resim ....Resim
Kullanıcı avatarı
quadr
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen quadr »

md5 dönüşümsüzdür.md5 kırma işi brute force attack veya daha önceden hash ı alınmış verilerin karşılaştırılması ile yapılır ki buda çok meşakatli bir iştir.
@mrmarman md5 algoritmasının modifiyesi basit düzeltilir.yazılan programın hash alan prosedürü debug edilip orjinali ile karşılaştırılması değişiklikleri gösterir.veyada direk değiştirilen algoritmanın rip edilmesi ile karşılaştırmaya bile gerek kalmaz.riple tekrar kullan :wink:

Ayakkabıyı sefaletten
Çok sonraları tanıdım
Giyer giyer koşardım
Toprağın dostluğundan