QR Code Barkod'u Delphi ile Yapmak Mümkün mü?

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
sapelli
Üye

QR Code Barkod'u Delphi ile Yapmak Mümkün mü?

Mesaj gönderen sapelli » 13 Eki 2010 04:30

Slm.alk arkadaşlar

Resim

Delphi QR Code Barkod compenenti var mı ya da bu barkod tipini nasıl yapacağım hakkında fikri olan??

Linkteki adresten istediğimiz gibi barkod türetilebiliyor. sanırım .net platformunda yapılmış delphi 7 ile de mümkün olur mu? Hiçbir anlam çıkartamadım çok enteresan bi barkod tipi :roll:

http://qrcode.kaywa.com/

mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Re: QR Code Barkod'u Delphi ile Yapmak Mümkün mü?

Mesaj gönderen mkysoft » 14 Eki 2010 12:20

Evet yapılabilir, comapanent vardır sanırım. Bu konuda bir çok ingilizce döküman bulabilirsiniz. İlaç seri numaralarda bu sistemle takip ediliyor.

Kullanıcı avatarı
sadettinpolat
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen sadettinpolat » 15 Eki 2010 08:16

http://www.malcolmhall.com

resimdeki barkodda yazan url :)
fastreport 5 buna destek verecek ama henuz cikmadi :) baska bilesenler var mi bilmiyorum ama cep telefonlari icin bunlari okuyan suruyle program var. delphi icinde vardir birseyler...
"Sevmek, ne zaman vazgececegini bilmektir." dedi, bana.

---
http://sadettinpolat.blogspot.com/

mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft » 16 Eki 2010 12:12

ayrıca barkod karelerden oluşmaktadır, sihaylar 1, beyazlar 0 anlamına gelir. gerekli bilgiler dökümanlarda vardır. image nesnesi kullanarak kendinizde yapabilirsiniz.

Kullanıcı avatarı
sabanakman
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen sabanakman » 17 Eki 2014 02:40

PaintBox üzerinde oluşturulmuş bir örnek...
http://www.debenu.com/open-source/delphizxingqrcode/
Link'in kırılma olasılığına karışı örnek dosyayı eklemekte fayda gördüm :)
Dosya ekleri
Debenu-DelphiZXingQRCode.zip
(101.49 KiB) 180 kere indirildi
Şaban Şahin AKMAN

Kullanıcı avatarı
Commandx
Üye

Mesaj gönderen Commandx » 21 Kas 2019 07:29

Arkadaşlar, Fastreportta Qr kodu oluşturdum ve.
Yaptığım vt otomasyonundan bazı evrak çıktıklarını almaktayım.
Amacım vt ye kaydettiğim tc no adsoyad tarih ve bir kaç önemli bilgiler qr kod icine gömüp giden evrakların bazı kurumlardan veya birimlerden imzalanip tekrar bize geri dönüşünde o evrak üzerindeki bilgileri elle girme gereği olmadan yani evrak üzerindeki qr kod kismini android telefon kullanmadan sadece pc deki webcamı kullanarak decode etmek ve veritabanına kaydetmek istiyorum vt kaydı kolay da kameradan qr code decode işi zor, varsa böyle bir komponent d7 için neyi kullanabilirim.
özetle
Oluşan (encode) QR kodlu evrakı Fastreportta aliyorum.
Evrak imzaya gidiyor, gelişinde onaylı evrakın
Okumasını WebCam ile Yapmak istiyorum.
WebCam ile yaparken herhangi bir online QR kod Decode sitesine img/jpg olarak gondermek istemiyorum, malum kod içinde gizli bilgiler de bulunuyor, hatta bunları md5 ile şifreleme gereği de duyuyorum elimde babelfish veya md5 gibi sifreleyici componentler var.
olayı sadece Webcam ile iletişime gecen component yapacak çözülen metni memoya aktarip parse edebilirim.
Bu componentin adi nedir?
.
Elimde vfw uniti var resmini çekip herhangi bir siteye atmak post etmek hic hoşuma gitmiyor.
http://www.delphibasics.co.uk/RTL.asp?Name=DaysBetween
Zamane tickcount'u
except
ON E: Exception do
Begin
Application.MessageBox(Pchar('Can sıkıntısı '+#13+E.Message),'Hata',MBOKk+MB_ICONWARNING);
Abort;
End;
end;

ertank
Üye

Mesaj gönderen ertank » 21 Kas 2019 10:01

Merhaba,

Öncelikle Delphi 7 artık çok eski kaldı. Yeni sürümlerdeki birçok özelliği içermiyor. Gerekliliklerini karşılıyor iseniz ücretsiz Delphi Community Edition ile bugün yayınlanan en son sürüm Delphi 10.3.3 kullanmanız mümkün.

Ücretsiz "ZXing" kütüphanesi istediğinizi yapmanıza yardımcı olacaktır. Aşağıda Delphi için uygun hale getirilmiş kodları bulabilirsiniz.
https://github.com/Spelt/ZXing.Delphi

Demo projeler içinden "vclTestApp" istediğinize yakın olarak resim üzerinde QRCode tespit ediyor. Eğer Webcam görüntüsünü yakalayıp resim olarak kayıt ederseniz bu uygulama örneği yardımı ile üzerindeki QRCode bilgisini okuyabilirsiniz.

Demo projeler içinde WebCam projeside mevcut. Ancak istediğinizi bu proje yardımı ile yapabilir misiniz bilemiyorum. Şahsen projeyi detaylı incelemedim.

Matbu evrak üzerine birden fazla QRCode koymamaya çalışmanızda fayda var.

Kullanıcı avatarı
Commandx
Üye

Mesaj gönderen Commandx » 23 Kas 2019 03:38

Componenti Dephi7 ye tanıtamadım. Sanırım Zxing türevi D7 Desteklemiyor yada ben başaramadım.. Birsürü Unit var, birini tanıtıyorum öteki var da var, bir yere kadar gelebildim sonra tıkandım.
Rica etsem QR Kodun Decode edilmiş WebCam görüntüsünün Decode edilmiş TXT halini alıp memoya ordanda uygulamanın bulunduğu dizine olduğu gibi TXT olarak kaydedebilecek bir uygulamayı benim için yazabilmeniz mümkün mü , komponent yükleyemedim.
Sadece bu işi halledebilecek mini bir uygulama, gerisini ben yaparım yani kendi uygulamamla temennilerimle umarım yazacak olduğunuz decode eden EXE proje halini Link vererek indirip projemle haberleştirecem, yani oluşan TXT'in gerekli yerlerini VeriTabanına atmak üzere parse edecem .
Benim PC de D7 yüklü maalesef D7 yi kaldırmam/Güncellemem/Üst versiyon olan tokyo berlin seattle gibi versiyonlar yüklemem halinde D7 ye zor bela tanıttığım ve emek verdiğim componentlerim uçar diye korkuyorum.
PC de XP zaten, Çok hantal eski bilgisayar.
Var mı hayırsever bir arkadaş.

Basit bir uygulama olacak, WebCamdan Decode edilmiş veriyi Form üzerinde Bulunan bir memoya aktaracak.
alttaki kodu Memo'nun OnChange eventine yazılacak hepsi bu.

QR code decode edilirken Memodaki veriler de gözükse hoş olur
Mümkünse QR Kodunun Jpeg Halinin de QRCODE_DECODE.TXT in yanında olursa tadından yenmez.
Exe dosyası lazım sadece, Kaynak kodlarını da paylaşabilirsiniz.

Veya Bmp jpeg gibi QR Code bulunan imajların form üzerine image1'e load edilerek nesne üzerinde çözülmesi data nın memoya aktarılması. memonun onchange eventinden tetiklenerek bulunduğu dizine txt'in yazılması hepisi topusu bu.
QRCODE_DECODE.TXT

Kod: Tümünü seç

procedure TForm1.Memo1Change(Sender: TObject);
var
yol:ansistring;
begin
yol :=ExtractFilePath(Application.ExeName) + 'QRCODE_DECODE.TXT' ;
memo1.Lines.SaveToFile(pchar(yol));
end;
end;
Gerisini ben hallederim be yav... :bravo: :D
Şimdiden teşekkür ederim.
http://www.delphibasics.co.uk/RTL.asp?Name=DaysBetween
Zamane tickcount'u
except
ON E: Exception do
Begin
Application.MessageBox(Pchar('Can sıkıntısı '+#13+E.Message),'Hata',MBOKk+MB_ICONWARNING);
Abort;
End;
end;