Resimler ve saydamlık...

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
seandillon
Üye
İletişim:

Resimler ve saydamlık...

Mesaj gönderen seandillon »

İyi günler;
Bir kaç anahtar forumda arama yaptım, ama istediğim sonuçları bulamadım; belkide yanlış anahtar kelimeler ile de arama yapmış olabilirim, bölye olduysa eğer lütfen kusura bakmayın.
Benim ki bir sorundan çok öğrenmek istediğim bir şey, var olduğunu bildiğim bir kaç tane yapılma yöntemi olan ama sürat olarak tam istemediğim yöntemler.

Şimdi delphi de bir image nesnesinin içine yüklediğimiz bir resmin üzerine başka bir resim yada bir elips daire vs. yaptığımız zaman bunun saydamlık oranını ne şekilde ayarlayabiliriz? Bir bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim. teşekkürler.
Hayatta iki şey paylaşmaya değer, sevgi ve bilgi. sevgisiz bilgi, bilgisiz sevgi olmaz...
adnansirca
Üye

Re: Resimler ve saydamlık...

Mesaj gönderen adnansirca »

:ara Canvas veya TPaintbox diye arattırın.
Aşağıdaki linkte TPaintbox örneği var.
viewtopic.php?f=2&t=27300#p152433
Kullanıcı avatarı
seandillon
Üye
İletişim:

Sanırım tam olarak istediğimi anlatamadım. Benim istediğim transparan bir görüntü elde etmek değil. Örnek vermek gerekirse eğer Microsft Power Point kullananlar varsa bilirler onlarda hazır şekillerden birini bir resmin üzerine çizdiğiniz zaman( Daire, elips, dikdörtgen vs) bunun saydamlık oranını ayarlayabiliyoruz. ve ikiside gözüküyor. alttaki daha zayıf bir rek tonuyla.
Hayatta iki şey paylaşmaya değer, sevgi ve bilgi. sevgisiz bilgi, bilgisiz sevgi olmaz...
qamyoncu
Üye

Mesaj gönderen qamyoncu »

Çizim yapmadan önce çizim yapılacak yeri TBitmap şeklinde saklayıp, çizim yapıldıktan sonra çizilmiş olan yer ile sakladığınız Bitmap'ın her pixellerinin renklerini oranlayabilirsiniz.
Batuhan TAŞDÖVEN
'Yükseldikçe küçülen bir uçurtma..'
nightwolfcem
Üye

Mesaj gönderen nightwolfcem »

Bunun için 3 yol var eğer resim üzerinde çalışıcaksanız tek tek pixelleri belirli oranlarda kararak istediginiz görüntüyü elde edebilirsiniz.
2. yol ise windows.AlphaBlend fonksiyonu. bu fonksiyonda windowsun sunduğu saydam cizim için kullanılan bir fonksiyon (internette örnekleri var)
3. yol ise GDI+ (Graphics Device Interface) fonksiyonlarını kullanmak ( bunun hakkında da geniş döküman ve örnek var internette)
(GDI tam istediğinizi vericektir çünkü çizim komutları ve boyamada saydam yapabileceğiniz brush sınıfı var)
Kullanıcı avatarı
seandillon
Üye
İletişim:

Çok teşekkürler dostum verdiğin tavsiyeler için,
Birinci tavsiyen herkesin tavsiye ettiği ama çok karışık çözümler içni uzun zaman alacak yöntemlerden biri.
2. ve 3. cevaplarını hemen bir taraftanda araştırıyorum şu anda bu cevabı yazarken ve dediğin gibi internette gerçekten bu konuda çok döküman var. Ve istediğim şey olduğuna inanıyorum. Teşekkürler...