firebird remote kullanımı

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
dabaddah
Üye

firebird remote kullanımı

Mesaj gönderen dabaddah »

arkadaşlar biliyorum belkide yüzlerce kez konuşulan bir konu;
forumuda didik didik ettim.ama ben yinede size yazmak istiyorum.
öncelikle şunu söyliyeyim herhangi bir projem yok sadece deneme çalışmaları yapıyorum.

yerel ağda ve tek makine için bir çok program geliştirdim ama daha önce hiç internet üzerinden online olarak uzak bilgisayardaki veritabanında çalışmayla ilgili bir projem olmadı.

şimdi yaptığım araştırmalara göre örneğin istanbuldan hakkarideki bir bilgisayara bağlanılıp onun üzerindeki veritabanında işlemler yapılabilirmiş firebird ile.
bunuda yapmak için öncelikle hem serverin hem clientin güvenlik duvarları kapatılıp firebirdin kullandığı 3050 portu açılır(soru 1- bu portu firebird default olarak açmıyormu?).ve ayrıca servere statik ip tanımlanır(benim serverimde(kendi kiralık web sunucum) kendi sitem yayınlandığı için sorun yok zaten statik ip var) ve serverde firebird kurulu ve çalışıyor olması gerekiyor(kendi serverimde firebird kurulu ve çalışıyor).clientede firebird kurulu ve çalışıyor olması gerek(denemeleri yaptığım bilgisayardada kurulu ve çalışıyor).ayrıca ikisininde firebird versiyonları aynı olmalı(evet benim denemelerimde ikisinin versiyonları aynı 2.1 kullanıyorum).

bütün bu şartlar sağlandıktan sonra database nesnesi ile bağlantı sağlanırken serverin statik ipsinin yanına veritabanı yolu yazılır(192.168.X.X:c:\deneme.fdb) ve bu databasename olarak kullanılır.

bende edindiğim dökümanlarda bütün bu yazdıklarımı uyguladım.ve delphiden bağlanmayı denediğimde
aldığım hata şu:

Kod: Tümünü seç

Unable to complete network request to host "192.168.X.X"
Failed to establish a connection.
No connection could be made because the target machine actively refused it.
ancak ben aynı yöntemleri kendi yerel ağımdaki başka bir bilgisayarda kullandığımda bağlanıp istediğim gibi veritabanı işlemlerimi yapıyorum.(yerel ağımda server olarak kullandığım makineye sabit ip tanımlamasam bile bağlanıyorum tabi daha sonra ip değişebilir).burda kullandığım client hep aynı.yani aynı clientle yerel ağdaki bilgisayara bağlanıyorum ancak kendi kiralık web sunucuma bağlanamıyorum.

birinci sorumu yukarda sormuştum.diğer sorularımı aşağıda sıralıyorum.
2-)3050 portu açık mı değilmi bu konu hakkında bir fikrim yok eğer kapalı ise ben port açma işlemini hem server hem clientin internete çıktığı iki modem içinde uygulamalımıyım ve bu port açma işlemi bildiğimiz modem üzerinden nat ayarlarındaki port açma işlemimi?
3-)hem servere hem cliente sabit ip tanımlamak zorundamıyım(serverimde zaten sabit ip tanımlı).
4-)uzaktan bağlanmaya çalıştığım server bir web sunucusu bağlanamama sebebim bununla alakalı olabilir mi?
5-)bütün bunların yanında bu işin MANTIĞI nedir.(çünkü en önemlisi bu.mantığınıı kavradığım zaman geriye çözülemeyecek bişey kalmaz).
6-)bahsettiğim sistemle proje geliştirip çalışan varsa bu yöntemin eksileri artıları nelerdir.yapılabileceklerin sınırları nelerdir.ve ne gibi konulara dikkat etmek gerekir.

kusura bakmayın makale yazar gibi bir soru oldu ama.açık ve net yazmak istedim belki başkalarıda faydalanır :D

konuyla alakası olmasa bile bütün arkadaşların fikirleri benim için önemli.bişeyler karalamaktan yazmaktan çekinmeyin lütfen.
tekrar tekrar aynı konunun tartışılmasına yol açtığım için sevgili adminlerden özürlerim diliyorum ve dört gözle cevaplarınızı bekliyorum.

herkese iyi çalışmalar diliyorum.
insanın özü tanımasına engel olan perdeleri;
1.kendini beden sanma
2.vehmî benlik
3.beş duyu blokajları
4.toplumsal şartlanmalar ve şartlanmaların oluşturduğu değer yargıları ve değer yargılarından gelen duygular
kişi bu perdelerden arınmadıkça göresel kozasında yaşar ve bir ipek böceği gibi kaynar kazana atılır.
emin_as
Üye
İletişim:

Re: firebird remote kullanımı

Mesaj gönderen emin_as »

Olabildiğince basit açıklayayım.

Terminalde yapılması gerekenler:
1) Firebird u kur.

Server olan bilgisayarda ise şunları yapmalısın.
1) Firebird u kur.

2) Güvenlik duvarından 3050 nolu portu aç.
http://windows.microsoft.com/en-US/wind ... s-Firewall

3) Server makinaya sabit ip at. Bu ip modemle uyumlu olmalıdır. Diyelim modem 192.168.2.1 de ise server makinaya 192.168.2.50 verebilirsin. Bu işlem modemden port yönlendirme için gerekmektedir. Telekomun modem için verdiği statik ip ile bunun ilgisi yok.
http://portforward.com/networking/static-xp.htm

4) Serverin baglı oldugu modemden port yönlendirmesi yap. 3050 nolu portu, 192.168.2.50 ip adresine yönlendireceksin. Böylelikle dışarıdan 3050 nolu porta gelen tüm çagrılar, servera yönlenmiş olacaktır.
http://portforward.com/english/routers/ ... _Phone.htm
WAN ve hedef lan portlar 3050 olacak. Sadece TCP yi seçmen yeterli olur.

5) Modem için sabit ip al. Aslında zorunlu değilsin, ama modem dinamik olursa, her seferinde adres değişir ve baglantı adresini tekrar tekrar vermelisin. O nedenle sabit ip rahatlık saglar. Bunu internet servis saglayıcınla görüşeceksin.

Nasıl Baglanacaksın:
Serverin Statik ipsi : 192.168.2.50
Modemin statik ipsi : 88.15.25.35

Local makina: c:\data\bilgilerim.fdb
Lan Baglantısı: 192.168.2.50:c:\data\bilgilerim.fdb
Wan Baglantısı: 88.15.25.35:c:\data\bilgilerim.fdb

Lan baglantısı aynı modemi kullanan makinalar için geçerlidir. Bunlar wan adresi ile baglanamazlar.
Wan baglantısı internet üzerinden baglanmak için gereklidir. Doğal olarak modem ve server makinanın açık olması gerekir.

Sorun çıkınca kontrol edilecekler:

-> Local makinada baglanabiliyor musun
--> Evet ise devam et
--> Hayır ise firebird u ve veritabanı dosyasını kontrol et

-> Aynı modemi kullanan makinalardan iç ag dan baglanabiliyor musun.
--> Evet ise devam et
--> Hayır ise ana makinadaki güvenlik duvarını kontrol et, virus programları varsa bunları kapat. Güvenlik duvarı işi yapabilecek yazılımları kontrol et.

-> Wan üzerinden baglanamıyorsan, modem in ipsini ve modemdeki port yönlendirmelerini kontrol et. Port numarası ve ip adresi dogru mu yazılmış vs vs

Tavsiyeler:
- Bu şekilde sürekli baglantı yapacaksan, güvenlik amacıyla 3050 nolu portu değil, başka bir port kullan.
- Veritabanının varsayılan kullanıcı adı ve şifresini değiştir. SYSDBA ve masterkey.
- Zebedee gibi bir program kullan. İsim komik ama iyi iş çıkardığı söyleniyor.
http://www.ibphoenix.com/main.nfs?a=ibp ... bp_zebedee
Kullanıcı avatarı
dabaddah
Üye

sevgili emin_as kardeşim öncelikle verdiğin değerli bilgiler ve ilgin çok teşekkür ederim.

verdiğin bilgiler doğrultusunda denemelerimi yapıp tekrar sonucu yazacağım.ancak şunu sorayım,serverde iki farklı ip olacak anladığım kadarıyla
hem modem için sabit ip hemde server için sabit ip;bu durumu biraz daha açabilmen mümkün mü? zannedersem modemin statik ipsinden wan ile iletişim kuruyoruz
yerel ağda ise serverin statik ip'si üzerinden dediğine göre.

herkese iyi çalışmalar diliyorum.
1.kendini beden sanma
2.vehmî benlik
3.beş duyu blokajları
4.toplumsal şartlanmalar ve şartlanmaların oluşturduğu değer yargıları ve değer yargılarından gelen duygular
kişi bu perdelerden arınmadıkça göresel kozasında yaşar ve bir ipek böceği gibi kaynar kazana atılır.
emin_as
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen emin_as »

Server makinadaki statik ip yi biz kendimiz ag baglantılarında veriyoruz. Amaç modemden bu makinaya yönlendirme yapabilmek. Modem makinaları ip adresiyle görür. Şu makinaya yönledir diyebilmek için, makinanın sabit bir ip si olmalıdır. Lan ip adresi olarak da anılır.
Genelde bu server statik ipsi 192.168.2.50 gibidir.

Modemin aldıgı statik ip ise servis saglayıcıdan verilir. Ttnet ten hizmet alıyorsanız, onlar bir ip adresi verirler. Wan ip olarak da bu adres anılır.

LAN : local area network ( yerel ag )
WAN: wide area network (geniş alan ağı)

Lan modemin bu tarafı için geçerlidir, wan modemin diger tarafı için geçerlidir.
Kullanıcı avatarı
dabaddah
Üye

sevgili emin_as kardeşim benim ipler konusunda bildiklerim biraz karıştı bu yazdıklarından sonra.
tabi sorun sende değil cahillik bizde.

şimdi ilk mesajımdada belirttiğim gibi benim denemelerimi yaptığım bir WEB SERVER'im var.
ben bu web servere uzak masaüstü bağlantısıyla bağlanıp bazı ayarlamı yapıyorum.bu server bana ait kiralık bir sunucu.ve bu sunucuda benim sitem yayınlanıyor.

birinci sorum benim bu uzaktan bağlandığım ip adresi hangi statik ip

ikinci sorum benim bu uzaktan bağlandığım ipnin son rakamının bir düşük rakamlısı ağ bağlantılarındaki otomatik değilde sabit al dediğimiz yerde yazılı olan

ben cmd'den ipconfig \all komutuyla ipleri görmek istediğimde o servera bağlı olan domainlerin iplerini görüyorum yani serverime yönlendirilmiş birden fazla domain var onları görüyorum.bu serverin birde makine adı var buna ping attığımda ise uzak masaüstünden bağlandığım ip adresinden çok farklı bir ip çıkıyor

normal bilgisayarların aldığı ipler gibi 192.168 ile başlayan.

kafam iyice karışmış vaziyette.tekrar özürlerimi dileyerek kendime öz eleştiri yapıyorum belki ben anlayamadım yazdıklarınızı.

lütfen tekrar açarsanız çok memnun olacağım.

iyi çalışmalar
1.kendini beden sanma
2.vehmî benlik
3.beş duyu blokajları
emin_as
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen emin_as »

Benm tam anlamamışım. Eğer webserver sözkonusuysa, durum değişir.
Zaten senin sunucunun static ipsi vardır. Kiralık sunucuya sahip oldugundan, makinanın dedicated oldugunu varsayıyorum, bu durumda sunucuyu kiraladıgın firma sana ip adresi verecektir. Bu sunucu üzerinden sadece 3050 nolu portu açman yeterli olur. Bu şekilde dışarıdan 3050 nolu portla baglanabilirsin.

Yukarıda yazdıklarım kendi agını internete açarsan geçerli olan yöntemlerdir. Zaten internet üzerinden baglanılabilen sunucun oldugundan, modem, statik ip vs ayarlarını yapmana gerek yok.

Kısaca internet sunucusu kiraladıgın yerden ip adresini istersen sana yardımcı olurlar. Bu ip ile istediğin yerden baglanabilirsin. Yapman gereken tek ayar, webserver inin 3050 nolu portunu açmaktır. Dışarıdan baglanırken, verilen ip adresini kullanarak dilediğin gibi baglanabilirsin.
Kullanıcı avatarı
dabaddah
Üye

eywallah emin_as kardeşim.
şimdi en azından birbirimiz anlamış olduk.

şimdi ilk mesajımı tekrar okursan eğer orda yaptığım işleri görürsün ben zaten sunucumun statik ipsini biliyorum ve uzaktan bağlanıyorum
ilk mesajımda yaptığım denemede bu sunucuda güvenlik duvarı kapalıydı kapalı derken kapalı seçeneği seçili olan şekilde kapalı değil.direk servislerden kapalıydı
yani hiç çalışmıyordu.ilk mesajımda bahsettiğim hatayı ondan sonra aldım.

bu konuşmalarımızın neticesinde 3050 portunu açmak için gittim güvenlik duvarını açtım ve özel durumlardan TCP ve UDP olarak 3050 portunu ekledim.

ancak ilk mesajımda bahsettiğim hata aynen tekrarlandı.bu durumda serverle ilgili bir sorun yok anladığım kadarıyla çünkü güvenlik duvarı kökünden servislerden kapalı olmasıyla açık olupta 3050 portunun açılmış olması arasında bir fark yok.(eğer gözden kaçırdığım başka ayar yoksa.).firebird versiyonları hem serverde hem clientte aynı kurulu ve çalışır vaziyette.

bütün bu durumlara rağmen hala bağlantıyı kuramamaktayım.bir önceki mesajında modemden yönlendirme yapılması gerektiğini yazmıştın.sunucum WEB SUNUCUSU olduğu için gerek yok dedin peki neden öyle?

sevgilerimle
iyi çalışmalar.
1.kendini beden sanma
2.vehmî benlik
3.beş duyu blokajları
emin_as
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen emin_as »

Evet güvenlik duvarı kapalıysa (etkin değilse) port açmanın gereği yok.
Baglantı kurulamıyorsa, büyük ihtimal virus programı veya bir filtre programı var, güvenlik duvarı gibi iş görüyor olabilir.

Ping komutuyla makinaya erişip, erişmediğini anlayabilirsin. Telnet ile de portu kontrol edebilirsin.

ping makinanin_ipadresi

ping 88.250.251.250

telnet makinanin_ipdadresi portnumarasi
telnet 88.250.251.250 3050

Bu komutlarla erişip, erişemediğini anlayabilirsin. Bazı özel programlar filtre ediyor olabilir, onları tesbit etmeye çalış.
Eğer server i bir internet servis saglayıcısından kiraladıysanız, onunla görüşün. Porta erişemediğiniz söylerseniz, yardımcı olurlar.
Kullanıcı avatarı
dabaddah
Üye

sevgili dostum emin_as;

bütün denemelerime rağmen hala servere bağlantıyı sağlayamadım.

yanlız bir kaç bilgi vereyim belki ona göre bir çözüm üretebiliriz.

1-)serverime uzak masaüstü ile bağlandığımı söylemiştim bu bağlantıyı sağlarken kullandığım statik ipye ping attığımda veri kaybı olmuyor pingden olumlu sonuç dönüyor fakat telnet ile portu kontrol ettiğimde sonuç olumsuz hatta telneti serverin kendi üzerinden denesem bile sonuç negatif ve hatta daha önce söylediğim gibi firewall kökünden yani hizmetlerden kapalı.baktım olmadı gittim aktif ettim ve 3050 portunu açtım yine olmadı.

2-)ancak serverime uzak masaüstü ile bağlandığım statik ipyi kullanarak socket bileşenleri ile text gönderebiliyorum fakat aynı ip ile bir türlü firebirde bağlantıyı sağlayamadım.

iyi çalışmalar diliyorum
1.kendini beden sanma
2.vehmî benlik
3.beş duyu blokajları
emin_as
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen emin_as »

Sanırım hizmet saglayıcınla görüşmen gerekiyor, sunucunun internete çıkması için arada başka bir bilgisayar veya modem olabilir.

Aradaki modem ve bilgisayar bazı portları yönlendirirken, firebirdun portunu engelliyebilir.

Ben daha çok modem arkasındaki sunucularla ayar yaptım. Böylesi baglantılarda modem yönlendirmesi ve statik ip yeterli oluyor.
Kullanıcı avatarı
dabaddah
Üye

sevgili emin_as kardeşim ilgin için çok teşekkür ederim.

ben kendi web serverimde çalıştıramadım birtürlü ama neyse zaten denemeler yapıyordum sadece.

ancak diyelim ki böyle bir web server değilde bir şirketin kendi serveri üzerinde senin ilk mesajında sıraladığın işlemleri yapsam çalışır heralde.
senden son bir ricam

sen bu işi daha önce yaptın mı yaptıysan nasıl yaptım adım adım ve daha açık bir dille anlatırsan çok sevinirim.

sen ilk mesajında detaylı olarak yazmışsın ama birtürlü modem yönlendirme olayının MANTIĞINI anlayamadım
yani makinenin sabit ipsi varsa ve portuda açıksa bu NEDEN yeterli olmuyor ve NEDEN modem yönlendirme yapmalıyız.ve modem yönlendirme işlemi ile kast edilen şey nedir.
şimdiden çok çok teşekkür ediyorum vaktini ayırdın hakkını helal et.

herkese iyi çalışmalar..
1.kendini beden sanma
2.vehmî benlik
3.beş duyu blokajları
emin_as
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen emin_as »

Şimdi bir şirkete dışarıdan internetten baglantı yapıyoruz, hangi makinanın ip adresi nedir vs hiçbir şey bilmiyoruz. Tek bildiğimiz modemin adresi ve o adrese 3050 nolu porttan çagrımızı yapıyoruz. Modem bu çagrıyı görünce, 3050 nolu baglantıyla 192.168.2.50 ip nolu makina ilgileniyordu deyip, paketleri ona yönlendiriyor.

Modemdeki yönledirmenin arkasındaki mantık bu, baglantı noktasına gelen paketlerin dogru makinaya yönlendirilmesi. İçerideki makinalarımızın ip adresleri dışarıdan dogrudan kullanılamaz, dışarıdan baglantılar modem üzerinden yapılmalı ve yönlendirilmelidir.

NAT (network address translation) bu işlemleri yapmak için kullanılan servistir.

Sadece firebird değil, html server (80 nolu port), mail (genelde 25 nolu port), ftp (21 nolu port) bu şekilde modemden yönlendirilerek, içerideki makinalarda sunucu olarak kullanılabilir.
serkan
Üye

Mesaj gönderen serkan »

Selam,Konuyu yazalı çok olmuş ama hata nedenin %99 modemden 3050 portunu serverın IP'sine yönlendirmenle ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorum.O bir şekilde çözülür ancak benim yazmak istediğim asıl şey projenin büyüklüğünü veri yoğunluğunu bilmemekle beraber,Projenin exe'sinin clientlerde,database'in internet üzerinden erişilen bir serverda tutulduğu uygulamalarda Firebird ciddi anlamda yavaşlık sorunu yaratıyor.Diğer veritabanlarında durum nedir bilmiyorum ancak,projeyi windows uygulamalarındaki gibi rahat bir şekilde geliştirmezsin,yani 2-3 bin kaydı bir griddde listeliycem desen canın çıkar,mümkünse bu işi yine firebird kullanarak ASPX şeklinde web sayfası olarak tasarla veya terminal server üzerinden kullanıcılar sisteme bağlanıp uzak masaüstünden kullansın.Tabi bunları söylerken projenin kapsamını,kullanıcı sayısını bilmeden yazıyorum.
Kullanıcı avatarı
dabaddah
Üye

sevgili serkan kardeşim.ilgin için teşekkür ederim.

denemeleri yaptığım makine bir web server olduğu için kuvvetle muhtemel bağlantıyı sağlayamamın nedeni bununla alakalıdır.
işin açıkçası başka bir makinedede deneme fırsatım olmadı.ancak sağolsun sevgili emin_as kardeşim epey bir açıklama yaptı.onun açıklamaları doğrultusunda denemelerimi web server olmayan başka bir makineden yapacağım.

performans konusuna gelince ise.çok büyük bir performans beklemek doğru olmaz zaten.o nedenle kullanıcılarda bunun farkındadır.ve olabildiğince kod aşamasında hızı engellemeyecek kod yazmamaya dikkat edicem elbette.müşterilerimin yapacağı kayıt sayısı ise minumum 50 ile maksimum 1000 arasında değişecektir.öyle fazla kaydın olacağı bir proje değil.

aspyi ise şimdilik kullanmayı düşünmüyorum. çünkü bilmiyorum. ancak php tercih edilebilir belki.

iyi çalışmalar diliyorum.
1.kendini beden sanma
2.vehmî benlik
3.beş duyu blokajları