Yaptığım Programa Şifre Koyma.

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
avci
Üye
İletişim:

Yaptığım Programa Şifre Koyma.

Mesaj gönderen avci »

Kişiye özel yaptığım programın Bir başka bilgisayarda çalışmaması içinnasıl bir şifreleme yapabilirim? Kişinin bilgisayarına özel bir şifre koyma yöntemi varmı? Yardımlarınız için Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

TurboPower OnGuard ile istediğini yapabilirsin. Sitede 3. Parti bileşenler kısmında gerekli bilgiler var.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
husonet
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen husonet »

Şöyle bir şifreleme yapabilirsin.

Rastgele 3 er hanelik 12 sayı ürettirip. Lisans nosu olarak ekrana gösterip. Bu sayının her 3 er hanelik sayının 6 yla çarpımının 2 ye bölümünü bulan bir algoritma kullanabilirsin. Ve sonucunda HDD nin numarsınıda bu işlemlere dahil ettirip tablona kaydettirirsen. Programın başka bilgisayara taşındığında bile çalışma ihtimali olmaz. Aslında bu işlemi tablolarını programı ilk kurduğun zaman create edilme zamanı yaparsan daha bir profesyenellik getirebilirsin. Örenğin program ilk açılış ekranında tablonun olup olmadığını kontrol eden bir döngü kullanırsın. Tablon yoksa bakım programını çalıştırın diye bir mesaj verdirtirsin. Bakımda da tablolarımı oluştur diye bir bölüm açarsın oradada şifreleme işlemini uygularsın.

Bu tip bir olayı ben 94 senesinde Basic ile yapmıştım bayağı kullanışlı olmuştu kaynak kodlarımı bulabilirsem algoritmasını daha rahat çıkartabilirim. Umarım biraz fikir verebilmişimdir.

İyi çalışmalar.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

bu tip durumlarda amerikayı yeniden kesşfetmeye gerek yok. OnGuard bu tip durumlar için yeterli bir koruma. Şunu hiçbir zaman unutmamak lazım : kırılamayacak şifre sistemi yoktur :!: Ancak OnGuard profesyonel kırıcılar hariç sisteminizi koruyacaktır.

Bu hazır paketi kullanıp, programınızın diğer kısımlarına yoğunlaşmanız daha doğru bence. Ancak uğraşmaya vaktiniz ve isteğiniz varsa o başka tabii. Kendinize has bir koruma yöntemi geliştirebilirsiniz.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
husonet
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen husonet »

Merhaba

OnGuard ın çalışma prensibini bilmiyorum, benim anlatığım algoritma hiçbir zaman sabit bir şifre ile çalışmaz şifre bir değişkende saklanır rastgele üretilen sayıların hesaplanmasını bir değişkende saklar ve editten girilecek değerle değişkende sakladığı değeri karşılaştırır ve şifre devamlı değiştiği içinde şifre çözümü dahada zorlaşacaktır. Çok büyük yazılım şirketleri bu algoritmayı kullanıyor Logo, Link vb...

Tercih Pogramcının !