Okey Oyunu

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
odemir01
Üye

Okey Oyunu

Mesaj gönderen odemir01 »

Arkadaşlar merhaba. daha önce delphi ile yazılmış değişik oyunlar bula bildim ama okey oyununun kodlarını bulamadım. elinde kodları olan veya nasıl yazıla bileceğini bilen varmı. amacım eğer becere bilirsem local bir exeden online olarak okey oynanmasını sağlamak olucak.
Varsa Yoksa Delphi
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Re: Okey Oyunu

Mesaj gönderen mrmarman »

Daha önce bir internet cafe için hazırlamıştım. Okey turnuvası düzenlemek istediklerini, local veya gerektiğinde wan üzerinden başka internet cafe'lerle bağlantılı olabilecek bir proje istemişlerdi.

İlk olarak OKEY OYUN KURALLARI'nı içeren dökümanlarla başlamış, ardından da grafik olayını öncelikle bir tarafa bırakıp sadece 1 PC'de oynayacak şekilde tasarlamıştım.

Her taş aslında bir dizinin elemanı olarak tasarlamıştım sonra sıralama işi için bir fonksiyon yazmaya üşengeçlik ettiğimden :Noops kolay olsun diye Kırmızı'nın K'sini ön ek olarak kullanıp yanına rakamı iki haneli olarak 01,02..13 şeklinde koyarak dilediğimde SORT ile sıralamak için TStringList kullanmıştım.

Otomasyon : Bilgisayara karşı oynanabilmesi için tercihleri ( bu taşı Tut veya Bırak için ) her bir taşa ait durum tutacak ek bir diziye de ihtiyacım olduğunu ve sonra başımı ağrıttığını hatırlıyorum.

Öncelikli olarak taşları RANDOM karıştırdığında yerdeki taşlar için bir TStringList olsun. İlk oyuncu diye birer boolean ile de hangi oyuncunun ilk olduğu 15 taş alacağıyla başlar. Oradan da dağıtılmış olarak her bir oyuncu için Kuzey, Guney, Batı, Doğu oyuncusuna ait TStringList. Ardından da atılan taşlar için birer TStringList ile birikirken yerdeki taşlardan eksilir. Statik oyun kurgusu kolaydır. Bunda zorlanacağını sanmıyorum.

Kaynak kodları ile birlikte teslim ettiğimden aracı arakadaş için herhangi bir sorumluluk yüklemek istemem. Aksi halde buradan severek yayınlardım. King için de bir çalışma yapmıştım ama proje talep eden kişiler nedeniyle yarım kalmıştı. Mantık aynıydı. Onun için bence en az bir oyun kurarsan diğer oyunlar için motor olacağını değerlendiriyorum.

Nostalji 30.03.2005 ilk tasarladığım halinin capture almışım. Böyle başladı.
Resim
Başarılar.
En son mrmarman tarafından 01 Nis 2011 08:44 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim
Resim ....Resim
Kullanıcı avatarı
conari
Üye

Mesaj gönderen conari »

Kod: Tümünü seç

İlk oyuncu diye birer boolean ile de hangi oyuncunun ilk olduğu 15 taş alacağıyla başlar.
Hoca ya oyuncular 101 oynamak ister ise? :lol:
Bir kelimenin anlamını öğretsen bile yeter..
ResimResim
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mrmarman »

@mrmarman yazdı:İlk olarak OKEY OYUN KURALLARI'nı içeren dökümanlarla başlamış, ardından da grafik olayını öncelikle bir tarafa bırakıp sadece 1 PC'de oynayacak şekilde tasarlamıştım.
:lol:
Resim
Resim ....Resim
atillademirci12
Üye

Mesaj gönderen atillademirci12 »

odemir01 yazdı: 21 Eyl 2009 03:48 Arkadaşlar merhaba. daha önce delphi ile yazılmış değişik oyunlar bula bildim ama okey oyununun kodlarını bulamadım. elinde kodları olan veya nasıl yazıla bileceğini bilen varmı. amacım eğer becere bilirsem local bir exeden online olarak okey oynanmasını sağlamak olucak.
Nasıl yapılıyor bende merak ettim