Cxgrid Master-Detail Edit yardım

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Gk_imptob
Üye

Cxgrid Master-Detail Edit yardım

Mesaj gönderen Gk_imptob »

Sevgili arkadaşlar başlığa bakınca offf bıktık bu sorudan neden arama yapmıyorsunuz diyebilirsiniz.Fakat soruma uygun olabilicek, diğer sorulara benzer böyle bir başlık atabildim kusurabakmayın.

Sorunuma gelince.

Master-Detail bağlantısı güzelce yapılmış çalışan bir cxgrid'im var.Master tablomdaki (+) işaratine bastığımda hemen altında Deteail bölümü açılıyor ve bilgileri görüyorum.
Master-Detail bağlantısını IBDataset'le yaptım.Sorun yaşadığım yer ise bir sorgu çalıştırıyorum ve gelen sorgu sonucundan Master kısmındanki (+) işaretine basıp Deteail kısmında gelen sonuçlara edit yaparak düzeltmeler yapmak istiyorum.Detail tabloda gelen sonuçlarda sadece enüst satırda değişiklik yapabiliryoum diğer alt satırlarda hiç bir değişiklik, edit işlemi yapamıyorum.Formuma bir adett buton koyarak içine ibdataset1.edit ve ibdataset2.edit yazmama rağmen deteail tablomum enüst satırı haric diğer alt satırlarda bir değişiklik yapamıyorum.Umarım sizleri sıkmadan sorunumu anlatabilmişimdir.

Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
TRSoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Re: Cxgrid Master-Detail Edit yardım

Mesaj gönderen TRSoft »

Cxgrid üzerinde master detail bir yapı kullancaksan bunun master-detail bağlantılırını cxgrid üzerinden yapman daha sağlıklı olacaktır. Eğer sen tablolarının selectSqlinde master detail bağlantıyı yaparsan cxgrid üzerinde sadece Master tablonun o anda seçili olan kaydının detaillerini görebilirsin ve cxgrid keyfieldnames ayarlanmadığı için sadece ilk detail kaydına konumlanabiliyorsun....

Yani kısacası tablolarını ayrı ayrı select edip master-detail bağlantını cxgrid üzerinden yapmalısın. Bunun için DetailKeyFieldNames,MasterKeyFieldNames ve KeyfieldNames seçimlerini yapman yeterli...
İlimle geçen bir gece,
ibadetle geçen bin geceden hayırlıdır.
HZ. MUHAMMED (S.A.)
Gk_imptob
Üye

Mesaj gönderen Gk_imptob »

Sayın TRSoft vermiş olduğunuz cevap için teşekkürler.Cevabınızdan yola çıkarak, cxgrid'imdeki keyfieldname'leri yeniden düzenleyince sorun giderildi.Tekrar teşekkürler.

saygılarımla.
Kullanıcı avatarı
TRSoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen TRSoft »

Rica ederim.. Sorunun çözülmesine sevindim..
İlimle geçen bir gece,
ibadetle geçen bin geceden hayırlıdır.
HZ. MUHAMMED (S.A.)