Rusça Program Desteği

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
yousemeti
Üye

Rusça Program Desteği

Mesaj gönderen yousemeti »

Selam arkadaşlar ;

Farklı dillerde yazılan bir programım var. Delphide yazdık ve 5 dil desteği mevcut. Dil desteğini sistemde her tanıma karşılık bu dillerde karşılığı olan kelimeleri yazarak sağlayabiliyoruz. Fransızca, lehçe,İngilizce, Türkçe de bir sorun yok. Ama sıra Rusçaya gelince her şey birbirine karıştı.

SQL 2005 kullanıyorum. Programda Rusça tanımları yazıyorum daha sonra açıyorum programı Rusça karakterlerde sorun oluyor. Neyse onu bir şekilde çözerim. Birde şöyle bir olay var uzak masaüstü ile bağlanıp kullanacak kullanıcılar bu programı, dil ayarlarından Unicode programları ayarlamadan server üzerinden kullanıcı Rusça olan tanımları göremiyor. Ancak onu değiştirirsem tüm kullanıcılar bu ayardan etkilenecek.

Kısaca sormam gerekirse bu bilgilerden sonra kullanıcının bu programı nasıl sorunsuz bir şekilde kullanmasını sağlayabilirim?
Ertugrul
Üye

Re: Rusça Program Desteği

Mesaj gönderen Ertugrul »

Delphi 2009 ile unicode destegi geldi, eski surumler icin ise unicode componentleri mevcut (TNT vs). SQL Veritabaninda verileri NVARCHAR turunde saklarsaniz bir sorun olmayacagini dusunuyorum.
bgoktas
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen bgoktas »

Rusça XP kurulu bir bilgisayrda denemelerinizi yapın!
Vakti zamanında bir programı çinceye çevirmemiz gerektiğinde birçok problemle karşılaşmıştık. Herşey düzgünken bile çalışmıyordu, Fakat çince xp kurulu bir bilgisayarda sorunsuz veri girişi, sorgulama vs. yapabilmiştik.
Kolay Gelsin
yousemeti
Üye

Merhabalar ;

ingilizce bir xpde bölge, dil ve klavye ayarlarını rusça seçsemde düzgün çalışmıyor program. ayrıca xp üzerinde değil dediğim gibi uzak masaüstü ile bağlanıp 2003 server üzerinde kullanacak kullanıcılarım programı. Servera multilanguage package yükleyip çalıştırmayı deneyeceğim. açıkçası sorun dil ayarlarında mı yoksa delphide mi yoksa SQL de mi onu bile çözemedim henüz.

Ertuğrul bey , programda rusça tanımı girebiliyorum rusça yazabiliyorum yani , tanımları girdiğim yerden bahsediyorum. ancak daha sonra ilgili rusça tanımı yazdığım menuye gelip baktığımda ??? herşey bu şekilde geliyor ; soru işareti şeklinde yani. bunların hem rusça tanımları yapılmış xpde hemde uzak masaüstü ile bağlanıp deniyorum. ama istediğim gibi olmuyor hiç bir türlüsü.

cevaplarınız için teşekkür ederim.
yousemeti
Üye

Merhabalar ;

çözümünü buldum ve bu sorunla karşılaşacak arkadaşlarıma faydalı olması için yazıyorum. Microsoft'un application local utility adında bir toolu var. Bu programı bilgisayarınıza kuruyorsunuz kodda yapmanız gereken hiç bir değişiklik yok. Ancak elbette yazacağız dile karşılık gelen tanımları biryerden girmeniz gerekiyor. bu tool sadece o dil desteği için programınıza yardımcı oluyor.

detaylı bilgi için link aşağıdadır:

http://www.microsoft.com/globaldev/tools/apploc.mspx