Delphide Toplama İşlemi

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
tunç_80

Delphide Toplama İşlemi

Mesaj gönderen tunç_80 »

S.A Arkadaşlar benim delphide bir fatura takip projem var.Şimdi bu proje elektrik - telefon -su v.s bölümlerden oluşuyor.
Mesela elektrik yazan butona tıkladığı n zaman kullanıcı oraya faturayla ilgili bilgiler giriyor yani fatura tutarı neyse onuda yazıyor ve bunlar bir dbGridde görüntüleniyor Bu işlem bütün fatura larda aynısı yapılıyor.Birde kasa bölümü var orda yine elektrik su telefon v.s bölümler var. Kullanıcı mesela telefona tıkladığı zaman formda bir adet dbGrid var o o gün içinde fatura ödemsi aldığı bütün kayıtlar görünüyor ve bunun altında birde edit veya label olacak oradada bir günde mesela hangi forum sayfasıysa elektrik diyelim elektrikten ne kadar para kazanıdğı yani bu fatura tutarlarının toplamı orda görünecek bu işlem böyle elektrik su ve telefon faturalarında ayrı ayrı görünücek birde toplam kasa böümü var burdada sadece bir label veya edit olacak ordada elektrik su telefon ve sudan günd ene kadar para kazandıysa onların hepsii görünecek bunu nasıl yaparım yardımcı olursanız sevinirim...

not : arkadaşlar bir arkadaş bana IBQuery nin sql özelliğine şöyle bir kod yazmamı istedimi ama yapamadım :

begin
Query1.Close;
Query1.prepared;
Query1.Sql.add('SELECT SUM (MASRAF_TUTARI) FROM FATURA_BILGILERI '+
+'WHERE '+
'ISLEM_TURU = :ISLEM_TURU');
Query1.parambyname('ISLEM_TURU').asString:= Combobox1.text;
Query1.open;

end;
Kullanıcı avatarı
conari
Üye

Re: Delphide Toplama İşlemi

Mesaj gönderen conari »

Yapamadım derken; :?:
Bunu Combobox ın değişimimde yaptır göstereceğin edite de ata

Kod: Tümünü seç

edit1.text:=Query1MASRAF_TUTARI.value
Bir kelimenin anlamını öğretsen bile yeter..
ResimResim
tunç_80

Mesaj gönderen tunç_80 »

evet yapamadım çok uğraştım iyide abicim ben projemde combobox kullanmıyorum dbEdit kullanıyorum ayrıca
edit1.text:=Query1MASRAF_TUTARI.value bu kodu ve diğer benim yazmış olduğum kodu nereye yazacam neyin click olayına hadi abicim bir yardım et de bitieyim şu projemi çok acil ve önemli......
tunç_80

Mesaj gönderen tunç_80 »

yok mu bana yardım edecek bir tek Allahın kulu.......
Kullanıcı avatarı
CiTiZEN
Üye

Mesaj gönderen CiTiZEN »

ben ne yapılmak istendiğini tam anlamadım @tunç_80 bana kabaca tekrar anlatabilir misin?

şöyle birşey mi yapmaya çalışıyosun
combobox dan her seçtiğin alan için (telefon veya elektrik vs.) toplama yapılıp bir label veya benzeri bir bileşene yazmak gibi bir şey mi?
UWESIS CORPORATION
Kullanıcı avatarı
conari
Üye

Mesaj gönderen conari »

Combonun yanına bir buton koy şimdilik göster olsun adıda.
göster click eventine yukarıda kendi yazdığın kodları yaz.
şurayı şöle değiştir.
'SELECT SUM (MASRAF_TUTARI) AS MASRAFTUTARI FROM FATURA_BILGILERI.....
Opendan sonra da bunu ekle
edit1.text:=Query1MASRAFTUTARI.value;

edit1 de gösterir.
ResimResim
tunç_80

Mesaj gönderen tunç_80 »

abicim siz mi anlamak istemiyorsunuz yoksa ben mi anlatımıyorum ya lane olsun kardeşim beni polemiğe çekiyorsunuz.
ben size benim projemde combobox felan yoktur sadece bilgi girişi için dbEditler var diyorum hala neden anlamıyorusnuz hala bir tutturmuşsunuz combobox diye baba çıksın combobox a benim bir an önce bu projeyi bitirip teslim etmem lazım......
Kullanıcı avatarı
conari
Üye

Mesaj gönderen conari »

neye Lanet olsun;

Kod: Tümünü seç

bu kod senin verdiğin cod değilmi burada combobox yokmu?

O zaman kendi kodlarına yayınla.
bu şekilde zaten bir yere varamazsın. :alsana:
ResimResim
tunç_80

Mesaj gönderen tunç_80 »

lanet olsun benim içimdeki bu rogramcılık sevgisine san verdiğim bu kod :
begin
Query1.Close;
Query1.prepared;
Query1.Sql.add('SELECT SUM (MASRAF_TUTARI) FROM FATURA_BILGILERI '+
+'WHERE '+
'ISLEM_TURU = :ISLEM_TURU');
Query1.open;

end;

bunu ben yazmadım başka bir forum sitesindeki programcıya sordum o yazdı diyorum hala neden anlamıyorsun ????
anlamıyon bari biiyormuş gibi yapma.......
Kullanıcı avatarı
conari
Üye

Mesaj gönderen conari »

tunç_80 yazdı:anlamıyon bari biiyormuş gibi yapma.......
Evet anlamadığım bir şey var senin gibilere neden yardım etmeye çalıştığım.
Sana başarılar.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
CiTiZEN
Üye

Mesaj gönderen CiTiZEN »

yazık tunç.@Conari arkadaşımız ve burada gördüğün insanların senin üzerinden herhangi bir kazancı yok..Sadece yardım etmek amacındalar ama sende de hiç saygı da yok muş, burdaki insanların çogu 30 unu aşmış insanlar...Sana projeni hazırlayıp vermek yerine daha büyük bir iyilik yapıp nasıl yapılacağını göstermeye çalıştıkca bildiğini okuyorsun yetmezmiş gibi bir de sormak ve öğrenmek yerine saygısızlıkla cevap veriyorsun, hepimizin işleri acil sen ödev yapıyorsan bizler sorumlu olduğumuz kuruluşlara karşı sorumluluklarımızı yerine getirmeye çalışıyoruz hangisi daha ağır sen karar ver.

Şunu da unutma saygı göstermezsen, padişahta olsan saygı göremezsin...
UWESIS CORPORATION
tunç_80

Mesaj gönderen tunç_80 »

ya abicim ama olmaz ki böyle bak işte lanet olsun adam beni polemiğe çekiyor.sonra bişeyd eyince tunç suçlu oluyor şerefsizim yargısız infaz yapıyorsun.olaylara sadece kendi tarafından bakıyorsun o adam da ismi laızm değil conari beni bile bile polemiğe çekiyor olma zki böyle kaldıki burası bir tartışma platformu değil.Sonra cevap verince ben suçlu oluyorum yaş konusna gelince valla buradakilerin kaç yaşında olduğu kimseyi bağlamaz.Herkes kendinden sorumludur.Kimsedeye saygısızlık yapmadım.kiminle nasıl konuşacağımı iyi bilirim ayrıca siz burada bana akıl verene kadar şu projeme yardım etde çabucak bitirelim.hiç değilse sevaba girersiniz, ama ne yazık ki lafa gelince hiç biriniz mangalda kül bırakmıyorsunuz............
Kullanıcı avatarı
CiTiZEN
Üye

Mesaj gönderen CiTiZEN »

tunç_80 yazdı:ya abicim ama olmaz ki böyle bak işte lanet olsun adam beni polemiğe çekiyor.sonra bişeyd eyince tunç suçlu oluyor şerefsizim yargısız infaz yapıyorsun.olaylara sadece kendi tarafından bakıyorsun o adam da ismi laızm değil conari beni bile bile polemiğe çekiyor olma zki böyle kaldıki burası bir tartışma platformu değil.Sonra cevap verince ben suçlu oluyorum yaş konusna gelince valla buradakilerin kaç yaşında olduğu kimseyi bağlamaz.Herkes kendinden sorumludur.Kimsedeye saygısızlık yapmadım.kiminle nasıl konuşacağımı iyi bilirim ayrıca siz burada bana akıl verene kadar şu projeme yardım etde çabucak bitirelim.hiç değilse sevaba girersiniz, ama ne yazık ki lafa gelince hiç biriniz mangalda kül bırakmıyorsunuz............
malesef ben projeden değilde laf etmekten anlıyorum yardımcı olamıycam..

yönetimden ricam konuda kilitlenirse memnun olacağım.
UWESIS CORPORATION
tunç_80

Mesaj gönderen tunç_80 »

tabi işine gelmeyince konuyu kilitleyin hatta ben sana burdan ne işden anladığını yazardım da terbiyesm müsade etmiyor hatta senin gibilere bunu söylemek iltifat olur ...........
Kullanıcı avatarı
Lost Soul
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Lost Soul »

tunç_80 yazdı:ya abicim ama olmaz ki böyle bak işte lanet olsun adam beni polemiğe çekiyor.sonra bişeyd eyince tunç suçlu oluyor şerefsizim yargısız infaz yapıyorsun.olaylara sadece kendi tarafından bakıyorsun o adam da ismi laızm değil conari beni bile bile polemiğe çekiyor olma zki böyle kaldıki burası bir tartışma platformu değil.Sonra cevap verince ben suçlu oluyorum yaş konusna gelince valla buradakilerin kaç yaşında olduğu kimseyi bağlamaz.Herkes kendinden sorumludur.Kimsedeye saygısızlık yapmadım.kiminle nasıl konuşacağımı iyi bilirim ayrıca siz burada bana akıl verene kadar şu projeme yardım etde çabucak bitirelim.hiç değilse sevaba girersiniz, ama ne yazık ki lafa gelince hiç biriniz mangalda kül bırakmıyorsunuz............
bak arkadaşım kimse sana burada cevap vermek zorunda değil.
bu forumda cevap yazan arkadaşlarımızın çoğu bu yolda tırnaklarıyla kazıyarak ilerlemiş kişiler.
ve programcılıkta yeni olan kişilere yardım edip onlarında kendileri gibi güçlük çekmeden daha hızlı şekilde öğrenmeleri için
karşılıksız olarak cevap veriyorlsr.

soru soruyorsun sorunla ilgili bilgiyi ağzında kerpetenle alıyoruz.
soru sormayı bilmeden önce haddini bil. kimse burada senin azarlayabileceğin bir çocuk değil.
eğer birisinden birşey öğreneceksen önce saygısızlık etmeyeceksin.
kendi şahsıma bu forumda hiçbir sorunu bundan sonra cevaplamayacağım bunu da bilesin.
Kilitli