İki tablodan bir dbgrid e bilgi çekmek

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
proteknikblg
Üye
İletişim:

İki tablodan bir dbgrid e bilgi çekmek

Mesaj gönderen proteknikblg »

firbird veri tabanında bulunan iki tablodan sorgulama yaparak gelen sonucu dbgiridde gösteriyorum ancak sorun sorgulamayı yaptırdığım zaman ilk satırda bulunan veride tablo 1 deki veriler geliyor ancak tablo 2 deki veriler null geliyor veri çekerken farklı alanlara göre sıralama yaptırdım sonuç değişmedi her zaman ilk satırda 1. tablo bilgileri var 2. tablo bilgileri null ancak sorgulamadan sonra dataseti kapatıp açtığımda sonuç tam olarak geliyor datasetin select sql i değiştirip açtığımda yine aynı sorunla karşılaşıyorum. sizce nerede hata yapıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Kod: Tümünü seç

form2.caridataset.Active:=false;
     form2.caridataset.SelectSQL.Clear;
     form2.caridataset.Selectsql.Add('select A.CR_TR, A.EVR_ID, A.ID,A.ADI, A.BABA_ADI, A.SYD, A.TC, B.BKY_TUT, B.DRM, B.DSY_NO, B.DSY_YL, B.ID, B.ILAM, B.SNT_NO, B.SNT_YL, B.VADE_TRH, B.YAZI from hasta A, taahhut B where a.evr_id= b.id');
     form2.caridataset.Prepare;
     form2.caridataset.Active:=true;

sorgulamadan sonra dbgirdde ilk satır da hasta tablosundaki bilgiler var taahhüt tablosundaki bilgiler null geliyor

form2.caridataset.Active:=false;
     form2.caridataset.Active:=true;
farklı bir buton ile tekrar dosyayı kapatıp açtığımda hem hasta hem taahhüt bilgileri geliyor
sorun yanlızca ilk satırda devam satırlarda sorun yok

vt : firbird
prg: delphi2007
abdulkadir
Kıdemli Üye
İletişim:

Re: İki tablodan bir dbgrid e bilgi çekmek

Mesaj gönderen abdulkadir »

acılan tablo geri kapanıyor gibi.
transaction kullanıyorsan ayarlarını kontrol et

read_committed
rec_version
nowait
Fikirleri Aktar
Kaynakları Dagıt
Ve
Yoldan Çekil
http://www.Leventler.com.tr
Kullanıcı avatarı
proteknikblg
Üye
İletişim:

transaction ayarları normal bu arada tablo kapansa hiç bir bilgi dbgridde gözükmemesi gerekiyor diye düşünüyorum benim sıkıntım ilk kayıtta yani db grid e 100 satırlık sonuç geldiğini varsayalım yanlızca ilk satırdaki veride sıkıntı var diğer 99 satır düzgün geliyor.
Kullanıcı avatarı
proteknikblg
Üye
İletişim:

Sorunum çözüldü ibdataset yerine ibquery kullandım şu an listem sorunsuz geliyor herkese teşekkürler