Sayfaya Veri Göndermek

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Okan
Üye

Sayfaya Veri Göndermek

Mesaj gönderen Okan »

Merhaba arkadaşlar,

Ben yaptığım asp veya php sayfasına programımda yazılan textboxlardan veya kendi yazılarımdan birşeyler göndermek istiyorum nasıl yapabiliriz acaba.Form a gönderip formunda işlemlerini yapmasını istiyorum cok onemli ve acil simdiden tesekkurler..
Kullanıcı avatarı
naile
Admin

Mesaj gönderen naile »

Başka yöntemi varmıdır bilmiyorum ama ben şöyle düşündüm: TextBoxdaki bilgileri database'e kaydedip asp de ordan okumak.
Okan
Üye

Hyr Soruma Cevap Lütfen

Mesaj gönderen Okan »

Kardeşim onları database e kaydettikten sonra nasıl okuyayım??Eğer PCden netteki dbye diyosan onun icin yine sayfa gerekiyor.Ben soruma cevap arıyorum yok mu bilen yaw?
Kullanıcı avatarı
fahrettin
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen fahrettin »

soruyu tam olarak anlamadim fakat anladigim kadari ile bir web sitesi ve orada bir veritabani var asp veya php formlar da bu veritabanina edit edebiliyorlar veya gosterebiliyorlar. Siz de delphi den bu veritabanina edit etmek istiyorsunuz. Eger ihtiyac bu ise bence 2 yontem ile olabilir.

1. Naile'nin dedigi gibi web'deki veritabanina delphi programniz ile baglanarak gerekli islemleri yapmanizdir. Bu durumda anyene lokaldeki veritanini kullaniyor gibi gerekli islemleri yapabilirsiniz fakat baglanti yavas oldugu icin bu duruma gore optimize edilmis bir program olmali. (Mesela table componenti yerine Query componenti kullanmak gibi) Bu sekilde hem verilere delphi programi ile edit edebilir hem de gorebilirsiniz.

2. ise bahsettiginiz asp veya php sayfalarina parametre olarak gerekli degerleri gondermeniz ve bu degerleri alan sayfanin da gerekli islemi yapmasini saglamanizdir.

Kolay gelsin....
Okan
Üye

??

Mesaj gönderen Okan »

Bende 2. söylediğinizi yapmaya çalışıyorum ve nasıl olacakğını soruyorum zaten.. :?
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Re: ??

Mesaj gönderen mussimsek »

Okan yazdı:Bende 2. söylediğinizi yapmaya çalışıyorum ve nasıl olacakğını soruyorum zaten.. :?
Merhaba,

yazınızdan bu anlaşılmıyor ama, ona göre arkadaşlar da öneri getiriyorlar. Lütfen istediğinizi, nerelerde takıldığınızı biraz daha detaylı yazın. Korkmayın yazmada sınır yok, 90-100 cümle bile yazabilirsiniz :lol:

Kolay gelsin.
Okan
Üye

Ok

Mesaj gönderen Okan »

Tamam sorun anlaşıldıysa lütfen kod yazarmısınız çünkü delphi hakkında fazla bilgim yok ve kod incelemek istiyorum.Baştan anlatayım prgoramdan yollanan veriler web sayfasındaki forma yollanacak ama bu formda atıyorum bir tane konu adında textarea var bunun değerini programdan belirleyeceğim.Umarım anlamışsınızdır.Görüşmek üzere..
mrCeng
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mrCeng »

uses Psock, NMHttp, WinInet;

function NMPostData(Url : string; const Data : string): string;
var
NMHTTP : TNMHTTP;
begin
NMHTTP := TNMHTTP.Create(nil);
with NMHTTP do
begin
OutputFileMode := False;
Post(Url, Data);
Result := Body;
end;
end;

sadece kod istiyorsan bunu bir incelemeni tavsiye ederim. POST yapabilirsin. ama postdatanı yani buradaki Data değişkenini string olarak ayarlaman gerek. bunları ise bir webbrowser nesnesinden alabilrsin örneğin.
procedure TfrmMrceng.WebBrowser1BeforeNavigate2(Sender: TObject;
const pDisp: IDispatch; var URL, Flags, TargetFrameName, PostData,
Headers: OleVariant; var Cancel: WordBool);
isimli procedureden PostData nın içeriği NULL (yada nil) den farklı ise post işlemi var demektir. datayıda elde edebilir hatta değiştirebilirsinde

iyi bir bombalayıcı yapabilirsin. :wink: