Web üzerinde fatura kaydetme gibi

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
kuntay
Üye
İletişim:

Web üzerinde fatura kaydetme gibi

Mesaj gönderen kuntay »

S.A. Arkadaşlar.

Bir programım var tamamlandı ve bitti. Delphi 7 ve Firebird 2 ile geliştirdim.
Programda müstahsillerin faturaları kaydediliyor ve bu faturalarda belli bir oranda rusum tutarı hesaplanıyor.
Program şuan aktif çalışıyor. şimdi bir yeni sistem eklenecek müstahsiller kendi faturalarını programa kendileri girecekler
internet üzerinde her müstahsil kendi faturasını ekleyebilecek. Tek yapması gereken işlem bu olacak.

Asıl soru bu işte : Hangi dille internet üzerinden veritabanına bağlanan bir program yapacağım.
ASP.NET
PHP
JAVA
Ve Bu dillerin hiç birini bilmiyorum hangisi daha kolay olur ve hangisi bu iş için daha verimli olur.
Bu arada yaklaşık 200 müstahsil var dışardan bir web arayüzünden bağlanıp faturalarını ekleyebilecek.
Ol deyince olduran Gönüllerimizi imanla dolduran
Yüce Allahın doksandokuz ismi ile.. Selamın Aleyküm
Kullanıcı avatarı
Lost Soul
Üye
İletişim:

Re: Web üzerinde fatura kaydetme gibi

Mesaj gönderen Lost Soul »

Hocam programı internet üzerinden erişecek kullancılar için yeniden düenleyip
DatabaseName kısmına

Kod: Tümünü seç

IPADRESI:C:\ADRES\veritabani.fdb
veya alias tanımlayıp

Kod: Tümünü seç

IPADRESI:alias
şeklinde verip bağlanabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
kuntay
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen kuntay »

Onuda Düşündüm hocam Ama sanki öyle yavaş olabilirdiye düşündüm sonuç olarak 200 kişi bağlanacak gibi düşünüyoruz.
Ama tabi bu konuda deneyimi olan arkadaşlarımın deneyimlerini paylaşmak için bu soruyu yönelttim burası bizim sitemiz
Ailemiz ikinci ailemiz gelen cevaplara göre en uygununu değerlendirelim diye düşünüyorum. şimdiden emek harcayan herkese çok teşekkür ederim.
ibrahimcoban
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen ibrahimcoban »

Evet çok yavaş olur.
1. Seçenek Windows 2003 veya 2008 server ile remote desktop ile;
Sanırım bu pahalıya gelebilir 200 kullanıcı için ayrıca yönetmeside
zor olabilir.
2. Seçenek .Net ile en iyi çözüm olacaktır. Delphi 2007 .Net veya yeni Delphi Prism ile
alıştığın pascal söz dizimi ile yapabilirsin.
3. Seçenek Datasnap veya Web Server ile yapabilirsin. Bunuda yönetmek bayağı zor oluyor.

Bence en iyisi 2. seçenek.
http://ibrahimcoban.com/
Lazarus, Kol-Ce,Delphi ve C#
deltas
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen deltas »

@kuntay hocam tavsiyem .net ile web servisleri kullanmak. Bence en hızlısı o. Şu anda 22 client bağlana bir webservis kullanıyorum. 1024 ADSL bağlantısı kullanıyorum. Şimdilik bir sıkıntı yok. Benim hazırladığım webservis'te sadece SQL ile sorgulama ve sorgulama sonucunu kullanıcıya iletiyor. Yani sadece select işlemini kullanıyorum. İnsert delete ve update ozelliklerini kullanmıyorum. O yüzden hızda bir sıkıntı yaşamıyorum. Program SQL sorgusu yaparken önce başka 2 web servistende sorgulama yapıyor. Web servislerinde en sıkıntılı işlemlerden biriside server ayarları. Eğer konuya hakim değilseniz sıkıntı oluyor. Tecrübelerimle sabittir :D
Yukarıda anlattıklarım sizin için yeterli olursa .net webservislerini kullanmanızı tavsiye ederim. Ama 1024 sizin için yeterli olmayacaktır.
Nice İnsanlar gördüm üstünde elbise yok;
Nice elbiseler gördüm içinde insan yok.
Kullanıcı avatarı
Battosai
Üye

Mesaj gönderen Battosai »

Niye yavaş oluyor anlamış değilim bilakis hiç yavaş olmaz...Mesele kullanıcının fatura bilgilerini post etmesi değil mi ? Burda ne gibi bir yavaşlık söz konusu...Bir web arayüzü yapılır php veya asp gibi bir dil ile firebird''e bağlanılır ilgili tabloya post edilir.Eğer bu dillerden herhangi biri bilinmiyorsa da post işlemi için bir örnek gösterilebilir basit iştir yani...Bazı arkadaşlar bu .Net işini sanki hız kazandıran birşeymiş gibi söylemiş .Net bilen adam siteyi kolay tasarlayıp bitirebilir ama hız konusunda kazanımı olmaz...Kutay sen ikisinide bilmediğine göre çevrende bunlardan anlayan biri varsa yardım al derim yoksa burda basit bir post örneği vereyim eğer mesele sadece veritabanına kayıt ise....
Kullanıcı avatarı
kuntay
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen kuntay »

Arkadaşlar ilginiz ve cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Cevaplardan Yola çıkarsak :
ibrahimcoban Hocam demiş;
"Seçenek Windows 2003 veya 2008 server ile remote desktop ile;
Sanırım bu pahalıya gelebilir 200 kullanıcı için ayrıca yönetmeside
zor olabilir."
EVET BU OLDUKÇA MALİYETLİ OLUR.

deltas Hocam demiş;
"@kuntay hocam tavsiyem .net ile web servisleri kullanmak. Bence en hızlısı o. Şu anda 22 client bağlana bir webservis kullanıyorum. 1024 ADSL bağlantısı kullanıyorum. Şimdilik bir sıkıntı yok. Benim hazırladığım webservis'te sadece SQL ile sorgulama ve sorgulama sonucunu kullanıcıya iletiyor. Yani sadece select işlemini kullanıyorum. İnsert delete ve update ozelliklerini kullanmıyorum. O yüzden hızda bir sıkıntı yaşamıyorum. Program SQL sorgusu yaparken önce başka 2 web servistende sorgulama yapıyor. Web servislerinde en sıkıntılı işlemlerden biriside server ayarları. Eğer konuya hakim değilseniz sıkıntı oluyor. Tecrübelerimle sabittir "
BURDA ZATEN NET İ BİLMİYORUM AMA DELPHİDE FENA SAYILMAM AMA NET KURCALAYIP ÖĞRENMEM GEREKİRSE ÖGRENECEM ÇIKAR YOLU YOK.
TEK SORU WEB SERVİSLERİNDE SIKINTI SERVER AYARLARI DEMİŞSİNİZ BURDAKİ SIKINTI NASIL YANİ AYAR DERKEN NEYİ KASDETTİNİZ.

Battosai hocam demiş;
"Bir web arayüzü yapılır php veya asp gibi bir dil ile firebird''e bağlanılır ilgili tabloya post edilir.Eğer bu dillerden herhangi biri bilinmiyorsa da post işlemi için bir örnek gösterilebilir basit iştir yani..."
ARKADAŞIMIN DÜŞÜNCESİNE KATILIYORUM AMA BU BAHSETTİĞİNİZ ÖRNEĞİ BURDAN KODLARLA BİR DÖKEBİLİRSENİZ BELKİ BANA BİR FİKİR VEREBİLİR.
"Kutay sen ikisinide bilmediğine göre çevrende bunlardan anlayan biri varsa yardım al derim yoksa burda basit bir post örneği vereyim eğer mesele sadece veritabanına kayıt ise...."
BU SİTE BENİM YILLARDIR GELDİĞİM ÇEVREM OLAN SİTE BURASI BİLMEDİKLERİMDE BURDAN YARDIM ALIRIM VE YARDIMCI OLABİLECEKLERİMİDE BURDAN VERİRİM. ŞİMDİ İKİSİNİ BİLMEDİĞİN DERKEN NET YADA PHP İSE EVET İKİSİNİDE BİLMİYORUM AMA DELPHİ KONUSUNDA OLDUKÇA İYİYİMDİR. (KENDİMCE BURDA ÜSTADLARIM ÇOK ONLARDAN ÇOOK ŞEYLER ÖĞRENDİM) BU BAHSETTİĞİNİZ ÖRNEKLERİ İNCELEYE BİLİRİM TABİKİ.

SONUÇ OLARAK BEN BU İŞİ NEYLE YAPACAĞIMA TAM KARAR VEREMEDİM. :(
emin_as
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen emin_as »

Php ile form tasarlayıp, post etmek oldukça kolaydır. SQL bilgin varsa, sadece google da php post form diye ara.

Aşagıdaki link fikir verebilir.
http://www.tizag.com/phpT/forms.php

Remote desktop vs leri tavsiye etmem, hem güvenlik hem de performans sorunları yaşayabilirsin.

Eger web sayfası olarak yapmak zorundaysan, php ile çalış. Program kullandırman mümkünse, basit bir multitier uygulama yaz, clientdataset ve remotedatamodule ile istedigini rahatlıkla yapabilirsin. Kullanıcılara bir tane exe verirsin ve kullanıcılar verecegin ip adresine, sifre ve kullanıcı adıyla girerler. Exe ile tüm kontrol sende olur.
Kullanıcı avatarı
Battosai
Üye

Örneğin en basitinden bir bağlatı örneği...
<?php
$host = 'localhost:/path/to/your.gdb';
$username='SYSDBA';
$password='Password';
/////////////////////////////////////
$adi=$_POST['adi'];
$vergi_no=$_POST['vergi_no'];
$vergi_dairesi=$_POST['vergi_dairesi'];
$adres=$_POST['adres'];
/////////////////////////////////////////////
$baglanti = ibase_connect($host, $username, $password) or die ("Bağlantı sağlanamadı.") ;
$InsertSQL = "Insert into tablo_adi(adi,vergi_no,_vergi_dairesi,adres) values('$adi','$vergi_no','$vergi_dairesi','$adres') ";
$kaydet = ibase_query($baglanti,$InsertSQL);
ibase_close($baglanti);
?>
Burdaki $adi=$_POST['adi']; ifadesi ile html formdaki name kısmı adi olarak tanımlanmış nesnenin değerini alıyoruz... Sırasıyla yapılarak değerler değişkenlere aktarılıyor sonra kodda gördüğün gibi kullanılıyor...Bu kod kayıt işini görür fakat eksiği çok en önemlisi güvenlik işlemleri.....
serkan
Üye

Mesaj gönderen serkan »

Hocam umarım yazdıklarımı okursun, bende aktif olarak kullanılan bir ERP programımın biraz daha light versiyonunu internet tabanlı yapmak zorunda kaldım, çünkü 690 kullanıcılı (40 ilde şube) bir müşterimiz oldu.Bu kullanıcıları normal exe programla online kullandırmak çok maliyetliydi.Ben ASPX namı diğer .net ile yaptım.Projeye başlayana kadarda ne olduğunu bilmiyordum. Öncelikle delphi.net ile başlama (Bende delphi fanatiğiyim ama ortam .net olunca delphi çakıyor ayrıca componentlerin çoğu VS2008 için yazılmış) kısaca C# ile VS2008 (Visual studio 2008) kullan,Firebird için ODBC 1.2 sürüm driver kullan..C# seni korkutmasın syntaxı delphiye çok uzak değil..ikinci fikrim ise sadece fatura kaydetme gibi bişey yapılacaksa programının ticari değerini bilmiyorum ama orta derece bir .net yazılımcısı istediğin şeyi 1 haftada yazıp 400-500 YTL'yede işi bitirebilir.Kafa yorup, Müşteriyide gereceksen bu paralarda senin projenin bedelinin altındaysa bence böyle bir yolada başvurabilirsin.Ama benim tavsiyem kesinlikle .net fakat malesef VS2008 de..
Kullanıcı avatarı
Battosai
Üye

Bu .Net denilen şey ile hızlı uygulama geliştiriliyor diye biliyordum 1 hafta biter demiş serkan :twisted: Ben saatlik yaparım arkadaşın istediğini demekki bu .Net işi zorlaştırıyor.... :twisted: Birde bu işin açacağı ek masraf var tabi...Bu arada kuntay soruda server'ın kime ait olduğunu ve hangi işletim sistemiyle çalıştığını belirtseydin iyi olurdu...
Kullanıcı avatarı
kuntay
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen kuntay »

Arkadaşlar hepinize ilginiz için teşekkürler:
Zamanım var zaman sorunum şimdilik yok:

Net öneren arkadaşlarım .NET mimarisini tanıyorum ama sonuç olarak öğrenmek ne kadar zamanımı alacak
ve ne kadar profosyonel bir sistem kurabilirim tam olarak bilmiyorum.
SERVER windows 2003 kullanıyorlar bu arada ve şuan üzerinde yaptığımız program çalışıyor.

Yapacaklarım basit:
Kullanıcı kendisine ait faturaları girecek,
CAri hesap raporunu alacak birde bu kolay olur gibi ama bir fatura ekranı nasıl yaparım stokları nasıl çağırırım
ve sonuç olarak fatura içindeki hesaplamalar da var.

ve işin ucunda güvenlik en fazla kafamı kurcalayan şey. Sonuç olarak güvenli bir web çalışması yürütmek zorundayım.

yani ben haala sizden gelecek en küçük bilgiye bile açığım konumun sürekli takipçisiyim.
varyemez
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen varyemez »

Ben olsam şöyle bir yol izlerim:
Belli bir XML formatı hazırlarım fatura bilgilerini içeren. (tıpkı SSK nın e bildirge dosyaları gibi). Sonra tüm kullanıcıların bu formatta XML dosya göndermelerini sağlarım. Mail ile veya dosya upload falan. Sonra bunları kontrollu olarak sizin tarafta programa aktarma işlemi. Birçok e-fatura sistemi böyle çalışıyor.. Ama ille de tamamen online olsun , kontrol etmiycem dersen , webservice - SOAP işine soyunabilirsin. delphi 7 veya delphi 2007 ile gayet rahat bitirebilirsin. Burada trafiği ve kullanıcıların yeteneklerini düşün. eğer günde 10 -20 gibi az sayıda işlem olacaksa birinci yöntem daha kolay.
Kullanıcı avatarı
kuntay
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen kuntay »

WebService dikkatimi çekti biraz ama yinede çok kararsızım.
.Neti inceledim biraz ama sanki delphi iyi bir çözüm gibi gözükmedi gözüme yani delphi ile .net oluşturmak.

Bir client programı yaratıp server üzerindeki firebird datasına kullanıcı adı ve şifre sistemi ile bağlansa diye düşünüyorum ama
hız olarak ne olur ilerde bana dez avantajları neler olur yavaşmı olur hızlı mı olur kestiremiyorum.

Anlayacağınız haaala bir karar vermiş değilim.
Kullanıcı avatarı
esistem
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen esistem »

selam arkadaşlar;
Konu ilgimi çektiği için yazayım dedim bende. Uzun zamandır bu tip işlerle uğraşıyorum. .Net, SOAP vs. nedir hiç bilmiyorum desem yeridir. Sadece php ve delphi ile yazılım geliştiriyorum. Delphi 6 Prof. dan başkasını da hiç kullanmadım şimdiye kadar. Fakat istediğin şey o kadarda zor bişi değil kuntay arkadaşım. Sana kısaca olayı anlatayım;
Anladığım kadarı ile stok tanımların ve cari hesap tanımlarının hepsi 2003 server'da kayıtlı ve istediğin şey, buraya kayıtlı bir cari hesabın kendi faturasını kendi kesmesi ve Cari hesap bakiyesini kendisi görüntülemesi.
Bunun yanında hangi tarihte hangi malı alıp hangi malı satmışım vs. gibi bi çok rapor da alabilir tabi.
Şimdi gelelim çalışma prensibine;
Delphi ile bir web sayfasına (php) verileri göndermek (post etmek değil) çok basit bişidir. Web sitenize bir api (böyle diyolar) yazarsınız (yani bi php sayfası hazırlarsınız). Bu sayfa get ile misal şöyle parametre alır;
sayfa.php?user=username&password=pass&fatno=fatno&fattarih=fattarih vs.vs. işte tutar, adet, indirim vs.vs. gibi bunu kolayca php sayfasına delphi ile gönderebilirisiniz. Aslında bundan ziyade ben şöyle yapıyorum;
Bir php sayfası hazırlıyorum bu sayfa dosya upload yapmaya yarıyor. Web e kaydediceğim verileride bir txt içine (cvs) gibi bir fotmatta atıyorum, sayfa dosyayı yükleyince açıp satır satır mysql e işliyor. 80-100 k lık birdosyayı alıp işlemesi 1024 bağlantı ile 5 sn den fazla sürmüyor ki sen sadece fatura içeriği göndericeksin en çok olsun 10 kb tutar diyelim bunuda yollaman 1-2 sn sürmez.
Senin buradaki sorunun şu olur; fatura kesmek isteyen müşteri delphi ile yazdığın programı çalıştırdığında ve fatura girişine geldiğinde stokların hepsini senin serverinden nasıl çeker de faturaya ekler?? (bunu sendeki serverdan alırsa süre ölüm olur).
Bunun çözümüde şöyle yapılabilir, (Ben öyle yapmıştım). Müşteri sabah geldi programı çalıştırdı. Bu arada program client olarak yazılmış tabi ve sınırlı. Mesela müşteri sadece stokları ve alıcılarla kendi raporlarını görebiliyo. Program web sayfandaki bir başka php dosyasına parametre ile dediki:misal "bendeki son stok kodu 1756 ve silinen varmı ?" php koduda bendeki son kod: misal "1830" ve silinen 1200,1400,1125 nolu stoklar var yeni eklenenlerde bunlar deyip bir txt dosyaya bunları yazdı. Programda txt dosyayı indirdi ve içeriği çözüp "hımm bana bu bu stokları eklemem lazım bunlarıda silmem lazım" deyip sildi ve aynı şeyleri aynı dosyada cari hesaplar içinde yaptı. böylece program açıldığında serverdaki güncel kayıtlarıda otomatik çekti veya güncelledi. bundan sonrası zaten basit, müşteri keser faturasını kaydet deyince program bunu web e gönderir falan filan, gerisi senin yaratıcılığına kalmış.
Umarım anlaşılır bir şekilde anlatmışımdır.
Not : Ticaret borsası için geliştirmiş olabilirmisin bu programı?