Free reportta rtf formatındaki bilgiyi çekmek

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
mhizar
Üye

Free reportta rtf formatındaki bilgiyi çekmek

Mesaj gönderen mhizar »

Free reportta richtext bileşeni ile database kaydedilmiş rtf formatındaki bilgiyi çekmek istiyorum.Yani bir rich edit bileşeninde formatla bir şekilde düzenlenen bir taslağı veritabanı (firebird) kaydediyorum.
Raporlama yaparkende bunu okutmak istiyorum.Ancak free reporttaki richtext bileşeninin database bağlantısı yok.sanırım bunu kod le yapmam gerekecek.Fikri olan varmı acaba?
ikutluay
Üye

Re: Free reportta rtf formatındaki bilgiyi çekmek

Mesaj gönderen ikutluay »

mhizar yazdı:Free reportta richtext bileşeni ile database kaydedilmiş rtf formatındaki bilgiyi çekmek istiyorum.Yani bir rich edit bileşeninde formatla bir şekilde düzenlenen bir taslağı veritabanı (firebird) kaydediyorum.
Raporlama yaparkende bunu okutmak istiyorum.Ancak free reporttaki richtext bileşeninin database bağlantısı yok.sanırım bunu kod le yapmam gerekecek.Fikri olan varmı acaba?

yo var... ancak rapor aldığın formun üzerine gerekli objeyide koyman gerekiyor. help incelersen görürsün.
Kişi odur ki, koyar dünyada bir eser. Eseri olmayanın yerinde yeller eser./Muhammed Hadimi
http://www.ibrahimkutluay.net
http://www.ibrahimkutluay.net/blog
Kullanıcı avatarı
loribnaczo54
Üye

Mesaj gönderen loribnaczo54 »

mhizar yazdı:Free reportta richtext bileşeni ile database kaydedilmiş rtf formatındaki bilgiyi çekmek istiyorum.Yani bir rich edit bileşeninde formatla bir şekilde düzenlenen bir taslağı veritabanı (firebird) kaydediyorum.
merhaba database e rtf formatında nasıl kaydediyorsun yardımcı olabilirmisin.?
ikutluay
Üye

Mesaj gönderen ikutluay »

loribnaczo54 yazdı:
merhaba database e rtf formatında nasıl kaydediyorsun yardımcı olabilirmisin.?
dbrichedit kullanıp, field ı blob alana bağlarsın hepsi bu.
Kişi odur ki, koyar dünyada bir eser. Eseri olmayanın yerinde yeller eser./Muhammed Hadimi
http://www.ibrahimkutluay.net
http://www.ibrahimkutluay.net/blog
Kullanıcı avatarı
loribnaczo54
Üye

Mesaj gönderen loribnaczo54 »

cevap için teşekkür ederim. sanırım biraz acele ettim, iyi araştırmadan direkt soru sordum. kusuruma bakmayın. sorduğum soruyu akabinde hemen çözebildim fakat şu anda rich edit içerisinde bir tablo görünümü olması gerekiyor. bunu nasıl yapabilirim, araştırmalarımda rich edit içine bir nesne koyulamuyor bu doğrumu.? yani word gibi kullanamıyorum herhangi bir resim veya başka bir nesne yerleştiremiyorum.

bu yapmak istediğimi farklı bir yoldan nasıl yapabilirim.? amacım müşterim teklif formlarını database ortamında takip etmek istiyor. her teklifin üst kısmı var burayı word gibi kullanabilecek, orta kısmı var burası tablo olacak, cinsi, miktar, b.fiyat, tutar gibi, vb.gibi alt kısmı yine word gibi olacak kullanıcı istediğini yazabilecek, örneğin; ödeme şekli şudur, iş süresi budur şeklinde, bunları standart kayıtlarla yapamıyoruz, çünkü çok karışık geliyor müşterimize, ee sonuçta müşteri ne derse haklıdır politikasından yola çıkarak üst kısım word gibi alt kısım word gibi kullarak bunları fast report yazdırabiliyorum. ama gel gelelim orta kısım nasıl olacak bunu çözemedim.
teşekkür ederim.