Forum ve Site Kullanım Kılavuzu (YENİ ÜYELER LÜTFEN OKUYUN)

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kilitli
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Forum ve Site Kullanım Kılavuzu (YENİ ÜYELER LÜTFEN OKUYUN)

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

Arkadaşlar çok şükür Site ve Forum gitgide büyüyor. Bu büyümeyle birlikte bazı üyelerimizin gerekli bilgiye ulaşmakta zorluk çektiğini görüyorum. Bu başlık ile bilgiye ulaşma ve soru sorma noktasında bir takım hususları yazmanın iyi olacağını düşündüm.

Site ve forumun farkları nedir?

Site sitatik bir yapıya sahiptir. Bu kısımda sadece bizim gönderdiğimiz makale, ipucu, linkler, resimler vs. bunları görebilirsiniz. Forum ise dinamiktir. Hem eski yazışmaları görebilir, hem de siz de katkıda bulunabilirsiniz.

Sitede ne tür kaynaklar var

- viewtopic.php?t=11800 sayfasından indireceğiniz dosyada sitenin tüm içeriği var. Bunu indirerek siteyi ve forumdaki birçok yazışmayı her daim elinizin altında bulundurabilirsiniz.

- Linkler kısmında : çok iyi Delphi sitelerine linkler, çok faydalı bedava component ve programların siteleri, kullanışlı ve güzel paralı componentlerin siteleri ve veritabanlarının siteleri var.

- Dosyalar kısmında program örnekleri, örnek kod olması açısından componentler, .ico ve glyph (.bmp) resimler ile faydalı olabileceğini düşündüğümüz diğer dosyalar var.

- İpuçları : Forumdan ve diğer kaynaklardan derlediğimiz çeşitli kodlar var. Bu kodlar kategorilere ayrılmış durumda. Ayrıca DelphiTurkiye Offline'ı indirirseniz bu ipuclarında da arama yapabilirsiniz.

- Veritabanı : Bu kısımda başta Interbase/Firebird, IBX olmak üzere veritabanı makaleleri var.

- Makaleler : Bu kısımda başlangıç seviyesi makaleler, .hlp ve .chm yardım dosyası oluşturmak için makaleler, raporlama (QR) ile ilgili makaleler ve diğer makaleleri bulabilirsiniz.

- 3. Parti Bileşenler : Bu kısımda işinize yarayacağını düşündüğümüz 3. parti componentlerin tanıtımları ve sitelerini bulabilirsiniz.

- .net : Bu kısımda .net ile ilgili makaleleri bulabilirsiniz.

- Etkinlikler : Bu kısımda yapmış olduğumuz etkinliklerin ve eğitimlerin resimlerini görebilirsiniz.

Seminerler

delphiturkiye.com'un düzenlemiş olduğu 14 adet seminerin görüntüleri ve dosyaları Delphi ve veritabanı konusunda eşsiz bir kaynak olmuştur.

Seminerleri indirmek için : viewtopic.php?t=3025

DelphiTurkiye Offline

Ekim 2005 sonuna kadar forumda yapılan 50 bin civarında yazışmanın ve sitedeki tüm makalelerin toplandığı altın kıymetinde bir kaynak daha : viewtopic.php?t=11800

FORUM

Forum Nedir?

Forumlar üyelerin birbiriyle iletişim sağlaması, bilgilerini paylaşması için oluşturulmuş dinamik ortamlardır. Burda sizinle aynı ilgi alanlarına (bu forumda Delphi ve Veritabanı oluyor) sahip insanlarla haberleşebilirsiniz.

Forumda nelere dikkat etmem gerekir?

Her ne kadar sanal bir ortam olsa da karşınızdakilerin insan olduğunu unutmayın. Nazik bir dille yazışmak, karşıdakine hoşgörülü davranmak iyi olacaktır.
Ayrıca site yönetimi tarafından yılların tecrübesi ile oluşturulmuş Forum Kuralları vardır. Bu kuralları okuyup uymanız gerekir.

Forum Kuralları içinde beğenmediğim bir kural var, ne yapmalıyım?

Forum içinde kurallara uymak mecburidir. Ancak bir kuralın içerdiği konu hakkında daha faydalı olacağını düşündüğünüz bir öneriniz varsa, bunu bize Önerileriniz forumu aracılığıyla ulaştırabilirsiniz. Tabii bu kurala uymanız gerekliliğini kaldırmaz!
Buna rağmen kurallar hoşunuza gitmiyorsa yanlış yerdesiniz demektir.

SORU SORMA

Bir konuda takıldım, yardım almak istiyorum. Ne yapmam gerekir?
Bir sorunu gidermek için aşağıdaki yöntemleri kullanmak iyi olacaktır.

1. Programı adım adım çalıştırarak, programın hata verdiği satırı bulmayı deneyin. Bununla çoğunlukla sorunu çözeceksiniz. Sorun çözülmedi ise sonraki adıma geçin.

2. DelphiTurkiye Offline içerisinde anahtar kelimelerle arama yapın. Mesela AdoQuery ile kayıt ekleme sorunu yaşıyorsanız muhtemel anatar sözcükler : ADO, AdoQuery, kayıt olacaktır. Burdan da çözüm bulamadıysanız sonraki adıma geçin.

3. Forumda bu anahtar kelimelerle Arama yapın. Burdan da çözüm bulamadıysanız sonraki adıma geçin.

4. Bu aşamaya kadar eldeki bilgileri inceledik. İşimize yarar bir bilgi bulamadık. Bu aşamada soru sorarak üyelerimizden yardım isteyebilirsiniz.

Soru Sorarken Nelere Dikkat Etmem Lazım?

* Forum çeşitli kategori ve forumlardan oluşmaktadır. Bu forumların altında ne tür soru sorabileceğiniz yer almaktadır. Bu açıklamaları okuyarak doğru forumu tespit edip sorunuzu bu foruma yazın. Eğer tereddütte kaldınız ise Programlama forumuna sorunuzu sorun.

* Sorunuza problemi özetleyen, açık ve kısa bir başlık verin. Acil, Önemli gibi gereksiz ifadeleri bu forumda sevmediğimiz gibi, bu tip ifadeler soruya daha çabuk yanıt verilmesini de sağlamaz. Aksine geciktirir.

* Soru sorarken konuyu mümkün olduğu kadar açık anlatın. Kullandığınız veritabanını, kullandığınız componentleri, hata alıyorsanız hata mesajını ve numarasını, delphi sürümünü yazmak iyi olacaktır. Bu bilgiler sorunu ve de çözümünü bulmakta son derece faydalı olmaktadır.

* Soruyu yazarken bazen yanlış bir yöntem kullanıyor olabileceğinizi de düşünerek çözmek istediğiniz yöntem yanında, yapmak istediğiniz işi sözlü olarak anlatmak iyi olacaktır. Bu şekilde çok daha değişik öneriler ve çözüm yollarına ulaşabilirsiniz.

* Sonrasında yapacağınız cevabı beklemek olacaktır. Bir cevap geldiği zaman, cevap işinizi görmedi ise veya verilen cevap içinde anlamadığınız bir yerler varsa bunu aynı başlığa devam ederek sorun. Cevap yazan kişiye teşekkür etmek iyi olacaktır.

* Sorun giderildi ise, problemi nasıl çözdüğünüzü anlatarak sizden sonra aynı problemi yaşayabilecek üyelere yardımcı olun.

Forumla ilgili teknik bir sorun yaşıyorum?

Bazen forumla ilgili teknik sorunlar yaşayabilirsiniz. Forumu açamayabilirsiniz, üye olamayabilirsiniz, forumun bir bölümü beklendiği gibi çalışmayabilir. Bu durumu eğer foruma girebiliyorsanız, Forum Yardım kısmından, ulaşamıyorsanız mussimsek@delphiturkiye.com maili aracılığıyla yöneticilere bildirebilirsiniz.

Forumun bir özelliğini nasıl kullanacağımı bilmiyorum?

Forum yardım kısmına sorarsanız yardımcı olmaya çalışırız.

Sorduğum soruyu bulamıyorum, ne yapmam lazım?

* Eğer sorunuz forum kurallarına aykırı ise forum yönetimi tarafında silinmiş olabilir. Bu durumda genellikle üye özel mesaj ile yönetici tarafından uyarılmaktadır. Nerede yanlış yaptığınızı kavrayarak aynı yanlışı tekrar yapmayın.

* Soruyu birden fazla foruma sormakta sevilen bir davranış değildir. Bu durumda bir tanesinden fazlası silinmiş olabilir. Birden fazla foruma soru sormayın.

* Eğer sorunuzu yanlış foruma sormuşsanız, yönetici tarafından doğru foruma taşınmış olabilir. Bu durumu tespit için arama kısmını kullanabilirsiniz. Yazarı Ara: kısmına üye isminizi yazarak aratın ve gelen sonuçlarda mesajınız var mı bir bakın.

Soruyu yanlış gönderdim, silmek istiyorum

Bazen sorunuzu silmek istiyebilirsiniz (mesela yanlış foruma attığınızı farkettiniz). Eğer sorunuza kimse yanıt vermemişse, sağ köşedeki çarpı (Resim) resmine tıklayarak silebilirsiniz.

Başka birisi mesajınıza yanıt vermişse, mesajı silemezsiniz.

Mesajımı düzenlemek istiyorum

Bazen mesajınızı düzenlemek istiyebilirsiniz. Mesela mesajı attıktan sonra birşeyleri düzeltmek isterseniz. Bu durumda mesajınızı açıp, sağ üst köşedeki Edit (Resim) resmine tıklayıp değişiklik yapabilirsiniz.

BUNLARI YAPMAYIN!

Forumda çok yapılan yanlışları buraya listeledim, bunları yapmamalısınız.

* Özel mesajla soru sormayın: Sık yapılan yanlışlardan biri. Forumda kimseye özel mesaj/e-mail/msn/icq gibi ortamlardan soru sormayın. Bu durumda binlerce kişi size cevap yazabilecekken, sadece bir kişiden yanıt bekliyorsunuz. Ayrıca özel mesaj ile soru soranların, özel mesaj hizmetini kapatılmaktadır!

Burda en büyük etken insanların basit soruları foruma sormaktan kaçınmaları. Buna hiç gerek yok arkadaşlar. Hepimiz bu yollardan geçtik. Kaldıki forumda hiçkimse size bundan dolayı bir yargıda bulunmuyor. Her türlü soruyu arama yaptıktan sonra foruma sorabilirsiniz.

* Yanlış foruma mesaj atmayın: En sık yapılan hata bu. Her forumun altında ne tür mesaj atılacağı var. Ayrıca forumdaki duyurular ile olayı daha net anlatmaya gayret ediyoruz. Birkaç foruma özellikle "soru sormayın!" diye belirttiğim halde bile soru geliyor.

Bu durumda nasıl olsa Admin doğru foruma taşıyor diye tembellik etmeyin. 2. uyarıdan sonra mesajları siliyorum. Tembellik etmeyip ana sayfadan hangi foruma ne tür mesajlar atılabiliyor, bir sefer inceleyin.

* Temcit pilavı : Forumda belki de onlarca kez konuşulmuş soruları tekrar tekrar sorma. Arama yaparsanız kolay ve daha kısa sürede yanıta ulaşırsınız.

* Başlıklarda alakasız kelimeler : Bu da çok yapılan bir hata, mazarette hazır. Acildi acil yazdım. Herkesin işi acil :) Ayrıca dikkat ettiyseniz forumda adeta bir cevap yazma yarışı var, bilen arkadaşlar en kısa sürede cevabı yazıyor. Acil, help, yardım, please vs. bilimum alakasız şeyleri başlığa yazmayın.

* Aynı soruyu iki foruma birden yazma : Yoruma gerek yok.

* Büyük harfle yazma : Buna da yorum yapmıyorum. Herşeyden önce size yardımcı olan insanlara ayıp etmiş oluyorsunuz.

Lütfen biraz dikkat!

İyi günler.

http://www.delphiturkiye.com

Sürüm 1.2 (14 Nisan 2006)
ulu coder
Üye

Mesaj gönderen ulu coder »

Bu bir forum kuralı değil görgü kuralıydı sanırım ama vardı böyle bir kuralımız, ben de hatırlatayım;
Sorumuzun cevabı forumda bulunamadıysa ve biz(soruyu soran) bulduysak çözümü paylaşalım.
Kilitli